дивись.info

Київ має позбутися 105 пам’ятників та пам’ятних знаків комуністичного режиму

Київ має позбутися 105 пам’ятників та пам’ятних знаків комуністичного режиму

В столиці досі стоять 12 пам’ятників Іллічу та стела чекістів.

Український інститут національної пам’яті звернувся до київського міського голови Віталія Кличка щодо необхідності демонтувати низку пам’ятників та пам’ятних знаків. Запропонований перелік об’єктів, що, відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», необхідно усунути з громадського простору в першу чергу, підготували співробітники УІНП.

Понад сотня столичних пам’ятників та пам’ятних знаків досі уславлюють більшовицьких діячів – тих, хто зі зброєю у руках боровся проти українських військ, або санкціонував окупацію та політичні репресії.

“Йдеться про 12 пам’ятників Леніну, а також досі не демонтований барельєф на станції метро Театральна, — каже співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд. — На вулиці Інститутській можна побачити меморіальну дошку Дмитрові Мануїльському, який був не лише  членом Політбюро компартії, заступником голови Ради Міністрів УРСР, а й очолив кампанію з вилучення церковних цінностей, що обернулась грабунком українських храмів”.

Перелік пам’ятників у Києві, що підлягають демонтажу, зайняв 3 аркуші, перелік пам’ятних знаків — 11 аркушів. Він містить не тільки назви і місця розташування, а й обгрунтування – чому та чи інша особа підпадають під дію законів про декомунізацію.

Нагадуємо, 21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Згідно з одним із них, слід демонтувати пам’ятники і пам’ятні знаки, що зображують осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки. Також підлягають демонтажу знаки, які пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України. Вони мають бути усунені з громадського простору до 21 листопада цього року.

На сайті та сторінці у соцмережі УІНП можна знайти роз’яснення щодо зміни назв та демонтажу пам’ятних знаків, а також карту міст та містечок, що будуть перейменовані.

Перелік пам’ятників м. Києва, що підлягають демонтажу

 найменуванняформаадресаобґрунтування
1Боженку Василю Назаровичупогруддявул. Казимира Малевича, поряд з меблевою фабрикоюБільшовицький військовий діяч, учасник боїв з Військами Центральної Ради, а згодом із Армією УНР. Помер у 1919 р.
2Екіпажу бронепоїзда «Таращанець»скульптурна композиціяв однойменному парку «Таращанець» на розі вулиць Ялтинської та ЗаслоноваУчасникам бойових дій з Армією УНР. Особам, причетним до встановлення радянської влади в Україні.
3Крупській Надії Костянтинівніпогруддяпл. Привокзальна, район Нової ДарниціЗаступник наркома просвіти РРФСР з 1929 р.
4Леніну Володимиру Іллічускульптуравул. Бориспільська, 7 — «Будмаш»Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
5Леніну Володимиру Іллічускульптуравул. Ползунова, 2, ВАТ “Київський електровагоноремонтний завод ім.Січневого повстання 1918 р.”Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
6Леніну Володимиру Іллічускульптурапросп. Відрадний, 103, ДБК-3Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
7Леніну Володимиру Іллічускульптуравул. Індустріальна, 4, завод “Більшовик”Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
8Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

вул. Московська, 2, завод “Арсенал”

 

Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
9Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

вул. Набережно-Лугова, 8, Київський судоремонтний заводЛідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
10Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

просп. Відрадний, 103, НВО ім. КорольоваЛідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
11Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

 

бульвар Лепсе, 8, територія заводу “Меридіан ім. С. П. Корольова”Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
12Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

 

вул. Дегтярівська, 21, Територія заводу “Буддормаш”Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
13Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

 

вул. Мельникова, 81, територія Київського вищого інженерного радіотехнічного училища ППОЛідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.

 

14Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

вул. Вакуленчука, 1, територія дитячого інтернатуЛідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.

 

15Леніну Володимиру Іллічу

 

скульптура

 

вул. Предславинська, 35, територія заводу “Радар”Лідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.

 

16Лепсе Івану Івановичупогруддябульвар Лепсе, 16Більшовицький державний діяч, член ЦК ВКП(б) з 1924 р. Помер у 1929 р.
17Островському Миколі Олексійовичупогруддяпарк ім. Островського на Повітрофлотському проспектіЧекіст, боєць підрозділів ЧОН («Части особого назначения» – рос.). Брав участь у боях з Армією УНР та у каральних операціях проти цивільного населення на Ізяславщині.
18Островському Миколі Олексійовичу перед фасадом Електромеханічного технікуму залізничного транспорту на просп. Повітрофлотському, 35Чекіст, боєць підрозділів ЧОН («Части особого назначения» – рос.). Брав участь у боях з Армією УНР та у каральних операціях проти цивільного населення на Ізяславщині. Помер у 1936 р.
19Примакову Віталію МарковичупогруддяНаводницький парк, що на Набережним шосеБільшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР. Постійний супротивник українських кінних частин з 1917 і до 1921 рр. Репресований більшовиками у 1937 р.
20Чекістамстелапл. Дзержинського біля станції м. ЛибідськаВиконавцям політики «Червоного терору».
21Щорсу Миколі Олександровичукінна статуябульвар Тараса Шевченка, на перетині з вулицею Симона ПетлюриБільшовицький військовий діяч. Учасників бойових дій з Армією УНР та УГА, загинув у боях з останньою у 1919 р.

Додаток 2

Перелік пам’ятних знаків м. Києва, що підлягають демонтажу

 

 найменуванняформаадресаобґрунтування
160-річчя утворення СРСРмеморіальна дошкапл. Дружби народів СРСР, 1На честь встановлення радянської влади в Україні.
2Аніщенку Олександру Григоровичумеморіальна дошкавул. Аніщенка, 2А/5Більшовицький військовий діяч, учасник Січневого заколоту. Загинув у боях з Військами Центральної Ради.
3Бабушкіну Івану Васильовичумеморіальна дошкавул. Бабушкіна, 25Російський більшовик, уродженець Вологодської губернії. Соратник Леніна. Немає жодного відношення до історії України та Києва зокрема.

 

4Бауману Миколі Ернестовичумеморіальна дошкавул. Бауманська, 4Російський більшовик, уродженець Татарстану. Соратник Леніна.
5Більшовикам 1917-1918 рр.меморіальна дошкавул. Івана Мазепи, 1Учасникам встановлення радянської влади в Україні, борцям з Військами Української Центральної Ради та Армією УНР.
6Більшовикам 1919 р.меморіальна дошкавул. Г. Сковороди, 2Меморіальна дошка присвячена штабу Дніпровської військової флотилії – учасникам встановлення радянської влади в Україні, борцям з ВМС УНР.
7Більшовикам 1918 р.меморіальна дошкапл. Контрактова, 12Меморіальна дошка, присвячена більшовицькому штабові, що здійснював керівництво бойовими діями червоногвардійців проти Військ Центральної Ради.
8Більшовицьким функціонераммеморіальна дошкавул. Воровського 26Учасникам встановлення радянської влади в Україні.
9Більшовицьким функціонераммеморіальна дошкавул. Московська, 2, завод “Арсенал”Учасникам Січневого заколоту – борцям з Військами Центральної Ради.
10Блюхеру Василю Костянтиновичумеморіальна дошкавул. Блюхерська, 2/17Більшовицький військовий діяч, активний учасник встановлення радянської влади в Україні. Репресований у 1938 р.
11Блюхеру Василю Костянтиновичумеморіальна дошкавул. Туполєва Академіка, 24 (на розі з вулицею Блюхера)Більшовицький військовий діяч, активний учасник встановлення радянської влади в Україні. Репресований у 1938 р.
12Боженку Василю Назаровичу

 

меморіальна дошкавул. Боженка, 2Більшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР та встановлення радянської влади в Україні. Загинув у 1919 р.
13Боженку Василю Назаровичу

 

меморіальна дошкавул. Боженка, 19Більшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР та встановлення радянської влади в Україні. Загинув у 1919 р.
14Бойченку Олександру Максимовичумеморіальна дошкавул. Саперно-Слобідська, 39; на будівлі вокзалу Київ-Московський

 

Більшовицький партійний діяч, Генеральний секретарю ЦК ВЛКСМУ.
15Бойченку Олександру Максимовичумеморіальна дошкавул. Олександра Бойченка, 16Більшовицький партійний діяч, Генеральний секретарю ЦК ВЛКСМУ.
16Бурмистенку Михайлу Олексійовичумеморіальна дошкапров. Бурмистенка, 3-5АЧекіст, згодом член ЦК ВКП(б).
17Василевській Ванді Львівнімеморіальна дошкавул. Шовковична, 10Діячка міжнародного комуністичного руху, причетна до встановлення радянської влади на території Західної України, доносила органам держбезпеки на Євгена Березняка («Майор Вихор»).
18Возз’єднанню України з Росієюмеморіальна дошкапросп. Воз’єднання, 1Використовувалась більшовиками, як ідеологічний інструмент з виправдання анексії УНР та встановлення радянської влади в Україні.
19Газеті “Більшовик”меморіальна дошкавул. Мала Житомирська, 9-БВикористовувалась більшовиками в пропаганді для виправдання встановлення радвлади в Україні.
20Газеті “Іскра”меморіальна дошкавул. Іскрівська, 1Використовувалась більшовиками в пропаганді для виправдання встановлення радвлади в Україні.
21Гамарнику Яну Борисовичу

 

меморіальна дошкавул. Гамарника, 10

 

Більшовицький діяч. Керівник київських більшовиків у 1917–1918 рр. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради, згодом вів підривну диверсійну діяльність проти Української Держави Гетьмана Скоропадського на території Одеси.
22Гольдштейну (Володарському) Мойсею Марковичумеморіальна дошкавул. Золотоустівська, 74Учасник встановлення радянської влади в Україні.
23Горбачову Омеляну Григоровичумеморіальна дошкавул. Омеляна Горбачова, 2/71Учасник встановлення радянської влади в Україні.
24Димитрову Георгію Михайловичумеморіальна дошкавул. Димитрова, 6/77Генеральний секретар Виконкому Комінтерну, член ЦК ВКП(б)
25Довнар-Запольському Всеволоду Митрофановичумеморіальна дошкавул. Довнар-Заполського, 11Більшовицький військовий та партійний діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради, секретар Київського Губкома ЦК КП(б).
26Дубовому Івану Наумовичумеморіальна дошкавул. Івана Дубового, 2Більшовицький військовий діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради.
27Жаданівському Борисові Петровичумеморіальна дошкавул. Московська, 5Професійний революціонер, більшовик. Учасник боїв з Армією УНР на території Криму.
28Затонському Володимиру Петровичумеморіальна дошкапросп. Перемоги, 37Більшовицький партійний діяч, активний учасник встановлення радянської влади в Україні.
29Затонському Володимиру Петровичумеморіальна дошкапросп. Перемоги, 37Більшовицький партійний діяч, активний учасник встановлення радянської влади в Україні.
30Іванову Андрію Васильовичумеморіальна дошкавул. Іванова, 29/18Більшовицький військовий діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради.
31Каменєву Сергію Сергійовичумеморіальна дошкабульвар Лесі Українки, 27/2Більшовицький військовий діяч. Активний учасник встановлення радянської влади на території Криму.
32Картвелішвілі Лаврентію Йосиповичумеморіальна дошкавул. Василя Кучера, 10Активний учасник встановлення радянської влади в Україні. Другий секретар ЦК КП(б)У. Репресований у 1938 р.
33Кіквідзе Василю Ісидоровичумеморіальна дошкавул. Кіквідзе, 2/34Більшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР та встановлення радянської влади в Україні. Загинув у 1919 р.
34Клименку Івану Євдокимовичумеморіальна дошкавул. Івана Клименка, 8Більшовицький військовий діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради. Репресований у 1937 р.
35Клименку Івану Євдокимовичумеморіальна дошкавул. Івана Клименка, 40,10Більшовицький військовий діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради. Репресований у 1937 р.
36Коротченку Дем’яну Сергійовичумеморіальна дошкавулиця Інститутська, 8/20Учасник бойових дій проти Армії УНР. Брав активну участь у встановленні радянської влади в Україні. Голова Ради Народних Комісарів УРСР.
37Котовському Григорію Івановичумеморіальна дошкавул. Академіка Грекова, 15, на розі з вулицею КотовськогоБільшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР та встановлення радянської влади в Україні. Загинув у 1925 р.
38Котовському Григорію Івановичумеморіальна дошкавул. Котовського, 11Більшовицький військовий діяч, активний учасник бойових дій з Армією УНР та встановлення радянської влади в Україні. Загинув у 1925 р.
39Кроніку Олександру Львовичумеморіальна дошкавул. Хрещатик, 15Співробітник радянських органів державної безпеки.
40Крупській Надії Костянтинівнімеморіальна дошкавул. Сімферопольська, 3/2 на розі з вул. КрупськоїЗаступник наркома просвіти РРФСР з 1929 р.
41Крупській Надії Костянтинівнімеморіальна дошкавул. Ялтинська, 6, на розі з вул. КрупськоїЗаступник наркома просвіти РРФСР з 1929 р.
42Ленгніку Фрідріхові Вільгельмовичумеморіальна дошкапросп. Перемоги, 39Більшовицький партійний діяч, член ЦКК ВКП(б).
43Леніну Володимиру Іллічумеморіальна дошкаметро “Театральна”, барельєф закритий, але досі не демонтованийЛідер більшовицької партії, організатор та натхненник червоного терору.
44Лєбєдєву Миколі Миколайовичумеморіальна дошкавул. Лебєдєва, 16/38Більшовицький військовий і партійний діяч. Учасник Січневого заколоту проти Української Центральної Ради, учасник боїв з Армією УНР.
45Лібкнехту Карлу

 

меморіальна дошкавул. Шовковична, 36/7Діяч німецького й міжнародного комуністичного руху, один із засновників Комуністичної партії Німеччини, активно використовувався радянської пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
46Лібкнехту Карлу

 

меморіальна дошкавул. Басейна, 25/32 на розі з Шовковичною

 

Діяч німецького й міжнародного комуністичного руху, один із засновників Комуністичної партії Німеччини, активно використовувався радянської пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
47Лукашевичу Миколі Йосиповичу

 

меморіальна дошкавул. Миколи Лукашевича, 17Більшовицький військовий і партійний діяч. Учасник Січневого заколоту проти Української Центральної Ради, учасник боїв з Армією УНР.
48Лукашевичу Миколі Йосиповичу

 

меморіальна дошкавул. Брюллова, 12 на розі з вулицею ЛукашевичаБільшовицький військовий і партійний діяч. Учасник Січневого заколоту проти Української Центральної Ради, учасник боїв з Армією УНР.
49Луначарському Анатолію Васильовичумеморіальна дошкабульвар Тараса Шевченка, 14Більшовицький діяч, нарком освіти СРСР. Організатор та виконавець політичних репресій.
50Люксембурґ Розімеморіальна дошка

 

вул. Липська, 19/7Діячка німецького й міжнародного комуністичного руху, одна із засновників Комуністичної партії Німеччини, активно використовувалась радянською пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
51Ляшку Олександру Павловичумеморіальна дошка

 

вул. Десятинна, 8Голова Ради Міністрів УРСР (1972–1987), функціонер КП(б)У. Голова урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
52Майорову Михайлу Мусійовичумеморіальна дошка

 

вул. Михайла Майорова, 1Більшовицький державний і військовий діяч. Учасник боїв проти Армії УНР.
53Майорову Михайлу Мусійовичумеморіальна дошка

 

вул. Михайла Майорова, 5Більшовицький державний і військовий діяч. Учасник боїв проти Армії УНР.
54Мануїльському Дмитрові Захаровичумеморіальна дошка

 

вул. Інститутська, 20/8Член Політбюро ЦК КП(б)У, заступник голови Ради Міністрів УРСР. Ярий противник самостійності України, діяч Комінтерну
55Островському Миколі Олексійовичумеморіальна дошка

 

вул. Ползунова, 2Брав участь у боях з Армією УНР, каральних операціях проти селян Ізяславщини (тепер Хмельницька область). Згодом працював у ЧК, виконавець політичних репресій.
56Пархоменку Олександру Яковичумеморіальна дошка

 

вул. Дегтярівська, 7Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Армії УНР, учасник каральних експедицій проти українських селян. Загинув в бою з українськими повстанцями.
57Пархоменку Олександру Яковичумеморіальна дошка

 

вул. Дегтярівська, 53Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Армії УНР, учасник каральних експедицій проти українських селян. Загинув в бою з українськими повстанцями.
58Першим   більшовикаммеморіальна дошка

 

вул. Золотоустівська, 30Пропагандивна меморіальна дошка, присвячена встановленню радянської влади в Україні.
59Петровському Григорію Івановичумеморіальна дошка

 

вул. Петровського, 2Більшовицький партійний діяч. Направлений в Україну для боротьби з Центральною Радою. У квітні 1919 року був одним із керівників операції з жорстокого придушення Куренівського повстання проти більшовиків у Києві. Один з організаторів Голодомору.
60Піку Вільгельмумеморіальна дошка

 

вул. Вільгельма Піка, 2/50Німецький комуніст. Не мав жодного відношення до України та Києва зокрема, активно використовувалась радянською пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
61Піку Вільгельмумеморіальна дошка

 

вул. Вільгельма Піка, 13/7Німецький комуніст. Не мав жодного відношення до України та Києва зокрема, активно використовувалась радянською пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
62Подвойському Миколі Іллічумеморіальна дошка

 

вул. Подвойського, 2Більшовицький партійний і військовий діяч. Один з головних опонентів незалежної УНР, активний учасник встановлення радянської влади в Україні.
63Подвойському Миколі Іллічумеморіальна дошка

 

вул. Подвойського, 13/14Більшовицький партійний і військовий діяч. Один з головних опонентів незалежної УНР, активний учасник встановлення радянської влади в Україні.
64Полупанову Андрію Васильовичумеморіальна дошка

 

вул. Полупанова, 6Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Військ Української Центральної Ради та Армії УНР. З 1921 року працював на господарській та партійній роботі.
65Більшовицьким вождямбарельєфиметро “Вокзальна”Барельєфи присвячені встановленню радянської влади.
66Сєргєєву (псевдо “Артем”) Федору Андрійовичумеморіальна дошка

 

вул. Артема, 1-5Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Армії УНР та встановлення радянської влади в Україні.
67Сєргєєву (псевдо “Артем”) Федору Андрійовичумеморіальна дошка

 

вул. Артема, 84Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Армії УНР та встановлення радянської влади в Україні.
68Смирнову Іванові Федоровичумеморіальна дошка

 

бул. Тараса Шевченка,   3Більшовицький військовий діяч. Учасник бойових дій проти Армії УНР та встановлення радянської влади в Україні.
69Сухомлину Кирилові Васильовичумеморіальна дошкавул. Терещенківська, 5Член ЦК ВКП(б), репресований у 1939 р.
70Тельману Ернсту

 

меморіальна дошкавул. Тельмана, 1/35Німецький комуніст. Не мав жодного відношення до України та Києва зокрема, активно використовувалась радянською пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
71Тельману Ернсту

 

меморіальна дошкавул. Тельмана, 2Німецький комуніст. Не мав жодного відношення до України та Києва зокрема, активно використовувалась радянською пропагандою в процесі встановлення радянської влади в Україні.
72Ульяновиммеморіальна дошкавул. Кудрявська, 12Меморіальна дошка присвячена родині лідера більшовицької партії, організатора та натхненника червоного терору В.І. Леніну.
73Ульянову Дмитрові Іллічумеморіальна дошкавул. Пушкінська, 32Більшовицький партійний та державний діяч, заступник голови Кримського РНК, член Кримського обкому РКП(б) і Ревкому.
74Урицькому Мойсею Соломоновичумеморіальна дошкавул. Митрополита Липківського, 8Більшовицький партійний та державний діяч, чекіст. Загинув у 1918 р.
75Франкелю Белі (Залка Мате)меморіальна дошкавул. Залки Мате, 2/12Професійний революціонер, чекіст. Виконавець політичних репресій в Україні. Загинув під час громадянської війні в Іспанії.
76Франкелю Белі (Залка Мате)меморіальна дошкавул. Залки Мате, 7/5Професійний революціонер, чекіст. Виконавець політичних репресій в Україні. Загинув під час громадянської війні в Іспанії.
77Червоногвардійцяммеморіальна дошкавул. Ползунова, 2Учасника Січневого заколоту (1918).
78Червоногвардійцяммеморіальна дошкапросп. Перемоги, 39Більшовикам, учасникам бойових дій з Військами Української Центральної Ради.
79Чудновському Григорію Ісаковичумеморіальна дошкавул. Чудновського, 2/8Учасник бойових дій проти Військ Української Центральної Ради, брав активну участь у встановлення радянської влади в Україні.
80Чудновському Григорію Ісаковичумеморіальна дошкавул. Чудновського, 8Учасник бойових дій проти Військ Української Центральної Ради, брав активну участь у встановлення радянської влади в Україні.
81Щербицькому Володимиру Васильовичумеморіальна дошкавул. Десятинна, 8Перший Секретар ЦК КПУ.
82Щорсу Миколі Олександровичумеморіальна дошкавул. Велика Васильківська (Червоноармійська), 101 на розі з вул. ЩорсаБільшовицький військовий діяч. Учасників бойових дій з Армією УНР та УГА, загинув у боях з останньою у 1919 р.
83Щорсу Миколі Олександровичумеморіальна дошкавул. Госпітальна, 24Більшовицький військовий діяч. Учасників бойових дій з Армією УНР та УГА, загинув у боях з останньою у 1919 р.
84Якіру Йоні Еммануїловичумеморіальна дошкавул. Дегтярівська, 32Більшовицький військовий діяч. Учасників бойових дій з Армією УНР. Репресований у 1937 р.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Хочеш повідомити новину? Дій!

Реклама

Loading...

Реклама