Бюджети об’єднаних громад: виживуть, але розвиток під питанням

22 грудня 2015 року «Європейський діалог» спільно з департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації та Офісом реформ у Львівській області провів дебати на тему «Бюджети об’єднаних громад і районів Львівщини на 2016 рік», участь у яких взяли очільники та бухгалтери об’єднаних громад, керівники структурних підрозділів ОДА, фінансисти районних державних адміністрацій та представники інститутів громадянського суспільства.

Дебати виявились складними, оскільки станом на сьогодні відсутній не лише Державний бюджет України на наступний рік, але й незрозумілими залишаються «правила гри», за якими об’єднані громади будуть жити і наповнювати свої бюджети.

За інформацією департаменту фінансів Львівської облдержадміністрації, усі проекти бюджетів об’єднаних громад Львівщини є збалансованими, проте, за незначним винятком, не передбачають вільних коштів на розвиток громад. Через недостатність коштів освітньої та медичної субвенцій, а також нереформовану мережу бюджетних установ, які будуть передані на баланс об’єднаних громад, власні надходження скеровуватимуться на покриття саме цих «обов’язкових» дефіцитів.

Серед 15 об’єднаних громад Львівщини можна виділити лише 3 відносно «багаті» громади, які мають достатні власні надходження – це Новокалинівська міська (Самбірський район), Тростянецька сільська (Миколаївський район) та Бабинська сільська (Самбірський район).

Ще одним викликом цьогорічного бюджетного процесу є збалансування бюджетів районів, в яких були сформовані об’єднані громади. На Львівщині 6 таких районів – Бродівський, Жидачівський, Миколаївський, Самбірський, Старосамбірський та Стрийський. Найпроблемнішим, з цієї точки зору, є Самбірський район, в якому понад 60% органів місцевого самоврядування сформували 8 об’єднаних громад і «відібрали» з районного бюджету близько 90 мільйонів гривень.

За підсумками дебатів стало зрозуміло, що коштів на повноцінне функціонування і розвиток об’єднаних громад бракуватиме, тому громадам варто залучати додаткові ресурси. Це, перш за все, кошти Державного фонду регіонального розвитку, обласних програм та міжнародної технічної допомоги. Але при цьому, керівники громад повинні пам’ятати, що залучення такої допомоги передбачає обов’язкове дофінансування з місцевих бюджетів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: