Електротрамвай та перший забитий гол: як 130 років тому у Львові відбувся найбільший ярмарок

Цього дня 1894 року у Львові розпочалась Галицька крайова виставка, за понад сто днів роботи якої її відвідали більше мільйона осіб. Під час неї відбувся перший в історії футбольний матч, вперше запустили електричний трамвай по містові, а також освітили вулиці.
ІА Дивись.info розповідає про цю сторінку в історії Львова.
У Львівському музею етнографії та художнього промислу зберігається найстаріший плакат українською мовою. Це афіша Крайової виставки, на якій, однак, вказано неправильний час роботи. Цей плакат намалював тодішній відомий польський художник Пйотр Стахевич.

«Загальна крайова виставка проходила на території Стрийського парку. Там були яри. І для того, щоб побудувати павільйони, на цій території потрібно було все зрівняти, тож там проклали "гілку" залізниці, адже на виставку потрібно було возити обладнання та експонати. Донині там працює дитяча залізниця», — розповіла працівниця музею Мар'яна Сеньків.
Галицька крайова виставка була приурочена століттю польського повстання під проводом Тадеуша Костюшка проти Росії та Пруссії 1794 року.
Її запустили, аби показати всі здобутки Галичини. Це і досягнення у науці, і в техніці, і в мистецтві та навіть спорті. Головним опікуном виставки був імператор Франц Йосиф I.
У Виставці брали участь різноманітні товариства, державні установи, приватні підприємства. Вони спорудили близько 130 павільйонів, з яких досі залишилось три, каже пані Сеньків.
«Одні з цих павільйонів дуже гарні — як-от павільйон мистецтва, інші надто тендітні — наприклад, павільйон архітектури, якісь солідні — як дирекції скарбу, деякі банальні, а декотрі просто бридкі», — писала російська газета «Край».
Павільйони, які залишились дотепер
«Ці (павільйони — Ред.) — великі будівлі у стилі історизму. До сьогодні збереглося лише три. Це: будівля Палацу мистецтв, Водонапірна вежа та ротонда Рацлавіцької панорами (нині факультет фізкультури Львівської політехніки — Ред.)», — каже працівниця Музею.



На стінах останньої будівлі розмістили панораму, на якій зображено битву під Рацлавицями від 5 червня 1794 року періоду повстання Тадеуша Костюшка. Її розміри сягали 150x15 метрів. Для її створення із Бельгії привезли десять рулонів полотна. На них намалювали вітрила, які потім зшили на спеціальному металевому каркасі. Авторами роботи є художник Ян Стиця та Воцек Коссак.

Освітлення, трамвай та фонтан
Для виставки побудували фонтан, який пускав струмені у висоту 50 метрів та. Вони підсвічувалися різнокольоровою ілюмінацією, яка рухалась.

А на стадіоні 14 липня 1894 року відбувся перший в історії України футбольний матч і забили перший гол. Трибуни вміщали до 10 тисяч глядачів.
«Матч відбувся між польськими командами зі Львова та Кракова. Команда Львова називалась "Коло вчителів", а з Кракова – "Сокіл". Про цю подію дійшло мало інформації. Вважається, що через щільність спортивних подій, матч тривав 6-7 хвилин, до забитого гола. За цей час команди продемонстрували, як грати у футбол. Хоча глядачі деякі дії футболістів сприймали зі сміхом. Матч закінчився з рахунком 1-0 на користь команди зі Львова», — дослідив історик Іван Хома.
Задля виставки також пустили електричний трамвай від Головного вокзалу через центр до території самої виставки.
«Також провели електричне освітлення, після чого історична назва району у Львові — Софіївка —стала дуже престижним і дорогим», — додала Мар'яна Сеньків.
У «Львівобленерго» раніше розповіли ІА Дивись.info, що з того часу й розпочалась електрифікація області.
«Йдеться про перші дугові електричні лампи, які змонтували 1882 року в сеймовій залі Галицького сейму (сучасна територія університету ім. Івана Франка). Далі, 1901 року, чотири такі лампи встановили біля входу до оперного театру, а ще через вісім років 80 світильників з дуговими електролампами. Їх підвісили на спеціальних опорах вздовж всього проспекту Свободи», — дослідили у компанії.
До 1894 року створили практично всі типи електричних генераторів та двигунів, засади найбільш економної трифазної системи передавання електроенергії. Електрика розпочала своє царювання.
На різних локальних виробництвах почали з’являтися перші дрібні електростанції. Їх було близько 16.
З відкриттям Крайової виставки у місті запрацювала перша велика електростанція на вулиці Сахарова з постійним струмом. Її збудували спеціально для живлення трамвайної лінії від залізничного вокзалу до павільйонів Виставки у верхній частині парку Кілінського (тепер Стрийський парк).

За 139 днів роботи виставки її відвідало 1 мільйон 146 тисяч 329 осіб. Сто днів падав рясний дощ. А втім, інколи наплив людей був таким великим, що, окрім касирів, до продажу квитків залучали і дирекцію Виставки.