Бурхливе життя та загадкова смерть: про художника Олександра Мурашка, який був учнем Ріпина

image (2)
Олександр Мурашко. Фото: wikiart.org

Олександр Мурашко – український художник, який зміг створити власний неповторний стиль в образотворчому мистецтві. Він навчався у школі Миколи Мурашка, який був йому нерідним дядьком, а також чималий вплив на Олександра мав інший відомий художник – Ілля Ріпина.

Сьогодні, 14 червня, минає 105 роки від дня загадкової смерті Олександра Мурашка. ІА Дивись. іnfo зібрала цікаві факти про життя художника.

Дитинство провів у бабусі, а юність – в іконописній майстерні вітчима

Олександр Мурашко народився 26 серпня 1875 року в Києві. Художник був сином доньки священника Марії Крачковської. Про батька ж Олександра – немає інформації.

Ще зовсім малим матір залишила сина в селищі на Чернігівщині, де його виховувала бабуся. Саме вона часто розповідала онукові історії про козацтво та народні оповіді, що вплинули на формування його світогляду. 

Згодом матір одружилася та забрала сина з собою в Чернігів. Вітчимом митця став Олександр Мурашко, який мав власну іконописну майстерню. До того ж, вітчим був братом художника Миколи Мурашка, який заснував відому малярську школу в Києві, де навчалися інші українські митці: Микола Пимоненко, Михайло Жук та Сергій Костенко.

Картина Олександра Мурашка "Старий вчитель", на якій зображений Микола Мурашко. Фото: wikiart.org

Спочатку в Олександра та вітчима були досить напружені стосунки, оскільки нерідний батько не підтримував захоплення пасинка займатися малярством, а хотів, щоб той допомагав йому в іконописній майстерні. Однак Олександр вже не уявляв свого життя без мистецтва, тому в 15 років пішов з дому та деякий час жив просто на вулиці.

«Мріяв: коли виросту - стану великим художником, але батько й слухати про це не хотів. Йому були потрібні працівники в іконописній майстерні...»,

– так описував цей період свого життя юний Олександр.

Через деякий час товариші переконали художника помиритися з вітчимом. Згодом його матір офіційно одружилася з ним, тому Олександр взяв прізвище Мурашко, а в 1896 році переїхав до Санкт-Петербурга.

Навчався в Іллі Ріпина та розвивав свій талант

Протягом п’яти років Олександр Мурашко навчався в Петербурзькій академії мистецтв. Спочатку як вільний слухач, а потім – як студент. Тут він познайомився з відомим українським художником Іллею Рєпіним та став його учнем.

Ілля Ріпин (ліворуч) та Олександр Мурашко (праворуч). Колаж: ІА Дивись. іnfo

Ілля Ріпин неабияк вплинув на мистецький стиль Олександра. Зокрема в картинах Мурашка помітні гуманістичні ідеали Рєпіна та реалізм в зображенні світу. 

Крім того, саме під впливом історичних мотивів Козацької доби творів свого вчителя художник створив картину «Похорон кошового». Тоді її визнали найкращою серед студентів та нагородили Олександра не лише матеріально, але й можливістю відвідати різні країни: Німеччину, Італію та Францію.

Картина Олександра Мурашка «Похорон кошового». 1900 рік. Фото: wikiart.org

Так Мурашко опинився у Парижі – мистецькій столиці Європи. Художник відвідав Лувр та вивчав картини європейських митців різних періодів. Зокрема захоплювався роботами іспанського художника Дієго Веласкеса. У Парижі він створив свій цикл картин «Гріхи молодості», серед яких однією з найвідоміших є «Портрет дівчини в червоному капелюсі».

Відомі виставки та педагогічна діяльність

У 1909 році художник брав участь в Міжнародній мистецькій виставці в Мюнхені. Тут він представив свою картину «Карусель», за яку отримав золоту медаль та грошову винагороду. Адже його роботу придбали іноземні покупці з Будапешта.

Сьогодні цю картину не вдалося відшукати, але в Національному музеї України в Києві зберігається ескіз до «Каруселі».

Відтворена за ескізом картина «Карусель». Фото: wikiart.org

У 1920 році Олександр Мурашко презентував свої картини «На терасі» та «Неділя» на Венеціанському бієнале. Їх також купили одразу на виставці.

Крім того, митець мав чимало виставок у Києві, де проводили презентації робіт місцевих художників (1910 рік, 1911 рік, 1913 рік, 1916 рік). Таким чином, картини Мурашка були відомі не тільки за кордоном, але й серед українських поціновувачів мистецтва.

У 1917 році здійснилося одне з найбільших прагнень художника – створення Української академії мистецтв. Її засновниками, окрім Мурашка, були Михайло Грушевський, Георгій Нарбут, Михайло Бойчук, Федір Кричевський та інші. Академія стала першим вищим навчальним закладом в Україні, де навчалися мистецтва.

Засновники Української академії мистецтв. Мурашко (другий ліворуч). Фото: Вікіпедія

Олександр Мурашко займався і педагогічною діяльністю. Зокрема він працював у Київському художньому училищі. Однак не зміг там довго викладати, адже керівництво закладу не поділяло його ідей навчання студентів.

У 1913 році відкрив власну художню студію, де навчав образотворчому мистецтву. Серед учнів художника були: Карпо Трохименко, Тіна Омельченко, Анатоль Петрицький та інші.

Зображував реальність крізь власне світобачення 

У картинах Олександра Мурашка містяться риси реалізму та модернізму, зокрема імпресіонізму. У творчому доробку художника є багато живописних полотен. 

На своїх картинах митець створює портрети, де образ людини гармонійно поєднується з тлом картини. Наприклад, «Портрет Людмили Куксиної». Також його картинам притаманний психологізм героя, якого змальовував художник. 

Мурашко також писав народні мотиви на власних полотнах, де показував епізоди з життя селян в національному одязі. Серед робіт художника є й християнські мотиви, зокрема в картині «Благовіщення» він зобразив зустріч Ангела з Дівою Марією.

Відомими роботами Олександра Мурашка також є:

  • «Жінка з квітами»;
  • «Портрет дівчини в червоному капелюсі»;
  • «Селянська родина»;
  • «Квіткарки»;
  • «Карусель»;
  • «Портрет Людмили Куксіної»;
  • «Зима»;
  • «Парижанки. Біля кав’ярні»;
  • «Праля».

Багато робіт художника знаходяться в Національному художньому музеї в Києві, а також в музеях Львова, Харкова та за кордоном: в Угорщині, Росії, Азербайджані.

Загинув від пострілу невідомого

Загадковою сторінкою в біографії Олександра Мурашка залишається день його смерті. Це сталося 14 червня 1919 року, коли він повертався з дружиною дому від знайомих. У художника вистрілив невідомий.

За однією з версій, яку висунули тогочасні друковані видання, це зробив злочинець, який хотів пограбувати художника. За іншою – такий випадок був спланованим вбивством Мурашка представниками радянської влади.

Похований Олександр Мурашко в рідному Києві на Лук'янівському цвинтарі.


ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: