2025-й буде роком Ігоря Юхновського: про почесного львів'янина, політика та фізика

юхновськи чб
Ігор Юхновський. Джерело фото/ Верховна Рада України

Ігор Юхновський – український доктор фізико-математичних наук, громадський діяч та політик. Саме він запропонував ідею референдуму, який мав затвердити Акт Незалежності України.

Першого вересня у Львові відкрили меморіальну таблицю Ігорю Юхновському. Її встановили на фасаді Інституту фізики конденсованих систем, який він заснував.

ІА Дивись.info розповідає головні факти з життя видатного українця, якому буде присвячений 2025 рік у Львові.

Воював у Другій світовій війні

1 вересня 1925 року в селищі Княгинине народився Ігор Юхновський (тепер – Демидівська селищна територіальна громада Дубенського району Рівненської області України).

Під час Другої світової війни воював у складі радянської армії. Був сапером взводу першої роти 201 батальйону резерву Головного командування Збройних Сил СРСР.

У 1944 році брав участь у Львівській битві.

«Я жив при різних державах і різних владах. Вчився в гімназії за часів польської держави, бачив першу радянську владу з 1939 по 1941 і радо її зустрічав як визволення від поляків. Але пізніше почалися хвилі арештів моїх старших колег по школі, ми впали в жах. Пізніше прийшли німці, ми їх радо зустрічали, бо за радянської влади було дуже багато арештів – після відступу радянських військ люди виявили в тюрмі мертві і замордовані дитячі тіла. Але пізніше почалися вже німецькі арешти, гестапо на Волині було жахливим. Тому коли 1944 року прийшли радянські  війська, ми їх радо вітали, і я пішов на війну. З війни повернувся переможцем. У 1989 році я став депутатом Верховної Ради і з 1991 року – громадянином України. Тобто я багато влад пережив і абсолютно чітко  і відповідально можу сказати, що мені найкраще живеться в Україні, у своїй державі», – розповідав Ігор Юхновський в інтерв'ю ІА Дивись.info.

Вивчав фізику у Львівському університеті

Після закінчення війни навчався у Львівському університеті імені Івана Франка на фізико-математичному факультеті, який закінчив у 1951 році.

А в 1954 році став кандидатом фізико-математичних наук. Пізніше захистив докторську дисертацію з фізики на тему: «Статистична теорія систем заряджених частинок».

Засновник Львівської наукової школи статистичної фізики

У Львові Юрій Юхновський заснував школу статистичної фізики.

За ініціативи дослідника в 1969 у Львові відкрили відділ статистичної теорії конденсованих станів Інституту теоретичної фізики академії наук України. Згодом, у 1990 році, на його основі заснували Інститут фізики конденсованих систем НАН України.

Протягом 1990–1998 років він очолював Західний науковий центр НАН України. А в 1996 році заснував Фонд підтримки науки.

Загалом у науковому доробку Юхновського налічують близько 500 наукових статей, 7 монографій і підручників.

Ігор Юхновський. Джерело фото/ Національна академія наук України

Запропонував ідею референдуму про Незалежність України

У 1990 році Ігор Юхновський став депутатом Верховної Ради України. Тоді він очолив групу депутатів «Народна Рада».

Зі спогадів очевидців відомо, що саме Ігор Юхновський запропонував ідею провести всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року після того, як Верховна Рада проголосила Акт про Незалежність України.

Ігор Юхновський у Верховній Раді. Джерело фото/ svit.kpi.ua

Кандидат у Президенти України

У 1991 році Ігор Юхновський балотувався кандидатом у Президенти України. Тоді за нього проголосували 554 719 виборців. Загалом політик набрав 1,74 % голосів, посівши п’яте місце.

Народний депутат, радник, голова Комітету з питань науки і освіти

Протягом 1990–1993 років Юхновський очолював Комісію Верховної Ради з питань науки та освіти, а також був членом Президії Верховної Ради.

У 1992 році працював Державним радником України та очолював Колегію з питань науково-технічної політики.

Ігор Юхновський був чотири рази обраний народним депутатом до Верховної Ради. Перший у 1990 році, другий – у 1994 році, третій – у 1998 році та четвертий – у 2002 році.

З жовтня 1992 до 1993 року працював на посаді Першого віцепрем'єр-міністра України.

Протягом грудня 1999 — березня 2002 років він був Головою Комітету з питань науки і освіти. Крім того, за час своєї політичної діяльності займав посаду голови спеціальної тимчасової комісії Верховної Ради України з питань майбутнього.

У 2006 році був головою Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань моніторингу виборчого законодавства. У цей же рік його призначили в. о. Голови Українського інституту національної пам'яті.

У 2011 році став одним зі засновників ініціативної групи «Першого грудня».

У 2016 році Ігорю Юхновському присвоїли звання «Почесний громадянин міста Львова».

Ігор Юхновський. Джерело фото/ Локальна Історія

«За будь-яку ціну требу бути чесними, не брати ніяких поборів. Президент і уряд мають розуміти, що вони застали неймовірну несправедливість попередніх років – несправедливість у рівні заробітних плат, у порушенні закону вартості праці. Потрібно вирівняти зарплату в усій державі. В усьому світі зарплата вчителя – це 880 кг хліба на місяць, так має бути і у нас.  Зарплата повинна відповідати вартості праці. Не може бути, щоби суддя отримував 180 тисяч гривень на місяць, а професор юриспруденції – 8. Ці ідіотизми з мільйонними зарплатами мають бути знищені. Можна запровадити податок на такі зарплати. Якщо, наприклад, зарплата становить мільйон, то 90% має йти на податки», ділився своїми порадами для можновладців Ігор Юхновський.

2025-й буде роком Ігоря Юхновського

26 березня 2024 року на 98 році життя не стало Ігоря Юхновського. Його поховали  на Личаківському кладовищі у Львові в родинному гробівці (51 поле).

Під час відкриття пам'яткої меморіальної таблиці Юхновському мер Львова Андрій Садовий повідомив, що 2025 рік буде присвячений цьому науковцю. Він зазначив, що наступного року планують провести в місті три форуми на теми, яким Ігор Юхновський присвятив своє життя: фізика, економіка, політика.

Пам'ятна дошка Ігореві Юхновському у Львові. Фото/ Роман Балук

ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: