Нардеп від "Батьківщини" може взяти на поруки мільйонного "хабарника"

Повідомлення про затримання їх «на гарячому» (начебто при спробі отримати 1 мільйон грн. неправомірної вигоди)  розповсюдили 7 червня обласна прокуратура і обласна міліція. З’явилася свіжа офіційна інформація на цю тему: управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУ МВС України у Львівській області оголосило в розшук заступника  міського голови Миколаєва. Його підозрюють «у скоєнні особливо тяжкого злочину» - отриманні тієї ж  «неправомірної вигоди»…

«Високому ЗАМКУ» стало відомо, що цей заступник 6 червня зранку (за кілька годин до того, як до мерії нагрянуло кількадесят міліціонерів з камерами і собаками) написав заяву на відпустку. І, не чекаю-чи, поки міський голова поставить підпис, спішно відбув у невідомому напрямку. Начебто поїхав на ювілейну зустріч з колишніми однокурсниками. З того часу чиновника не бачили. А правоохоронці кажуть, що мають запитання до нього...

Доля інших фігурантів цієї справи складається по-різному. Апеляційна інстанція відмовилася задовольнити клопотання  міського голови Миколаєва Ігоря Хімчака про зміну запобіжного заходу. Він просив скасувати рішення суду першої інстанції, який постановив внести грошову заставу у розмірі 1 млн. грн., натомість клопотав про призначення менш суворого запобіжного заходу, не пов’язаного з ізоляцією. Є інформація, що мера готова взяти на поруки народний депутат від «Батьківщини» Лідія Котеляк (Миколаїв входить до виборчого округу, в якому вона балотувалася). Оскільки фантастично велику суму застави досі не внесено, Ігор Хімчак надалі перебуває у слідчому ізоляторі.

Один із затриманих після перенесеного шоку (а кажуть, що і після завданих у міліції побоїв) перебуває в лікарні, з реанімації його  перевели у терапію.

Спеціаліст мерії, до якого у правоохоронців теж є претензії, але якого випустили під заставу у 300 тис. грн., кілька днів тому  опинився на лікарняному ліжку у передінфарктному стані. Гуляли чутки, що гроші для застави цьому спеціалістові  виділив відомий на Львівщині бізнесмен, однак близькі до затриманого люди у розмові з кореспондентом «ВЗ» спростували це. Сказали, що кош-ти зібрала родина. Свої внески (хто по кількасот, хто - по кілька тисяч гривень) добровільно зробили також багато знайомих і чужих людей з рідного та сусідніх сіл. Приносили свої заощадження навіть пенсіонери. Казали, що роблять так, бо не вірять, що їхній земляк вчинив злочин. І твердять про «грубу міліцейську підставу». У самому Миколаєві теж більшість жителів на боці Хімчака і його команди. Автору цих рядків доводилося чути таку думку: якби були нові вибори, ми знову проголосували б за цього мера і його команду…

Правоохоронці далі наполягають на тому, що йдеться про відверте вимагання незаконної винагороди. Джерела «ВЗ» кажуть, що бізнесмен з Харкова, який збирався будувати неподалік  цементного заводу ливарне виробництво (дозволи екоінспекції на це були), готовий був «віддячити» за сприяння 500 тисячами гривень, а від нього начебто вимагали 2,5 млн. грн. Підприємець нібито погоджувався дати «лівих» 800 тисяч, але суму опустили лише до

2,2 млн. грн. Тоді й він написав заяву в «компетентні органи». Отож було проведено спецоперацію, протягом чотирьох місяців, за дозволом суду, міліція прослуховувала телефони підозрюваних, фіксувала прихованими камерами осіб і їхні переговори щодо цієї «оборудки».

Інша правда в іншої сторони. Там кажуть, що найперше переймалися тим, як привабити у місто потужного інвестора, відрахування від підприємницької діяльності якого надходили б у міський бюджет на потреби його жителів. У пошуках такого добродійника просили допомоги навіть в обласної влади. Тому так зраділи, коли з’явився охочий збудувати на околиці міста ливарне виробництво. Інвестор-східняк обіцяв вкласти у ці потужності 100 млн. грн. Тож у міській раді сподівалися (мер наполягав, щоб реєстрували підприємство саме у Миколаєві, а не деінде), що на рахунок мерії надійде відрахування з цієї суми у розмірі 10 млн. грн. Кажуть, планували купити за ці кошти грейдер, щоб прогортав взимку сніг, зробити інші придбання. Питання про інвестора не раз публічно розглядали на виконкомі, сесіях міськради. Депутати були «в курсі».

За інформацією, яку отримав кореспондент «ВЗ», в окремих моментах харківський гість (є підозра, що він колись працював у силових структурах) відверто дивував своєю поведінкою. Казав, що поспішає, демонстративно кидав певні суми грошей на стіл, просив за нього зробити технічно-паперову роботу, бо сам, мовляв, не встигає. І зникав... Працівники мерії, щоб догодити інвестору, змушені були брати на себе чорнові клопоти з підготовки території під будівництво. Можливо, саме частину цих невикористаних грошей (кажуть про 2,5 тисячі «переписаних» доларів) міліція і виявила у гаманці мера.

Очевидці кажуть, що провокаційною була поведінка інвестора і в останній день – він настирливо запрошував працівників мерії подивитися у його валізу в машині, де були гроші. Кажуть, що це були не справжні гривні, а їх міліцейський муляж…

Будь-які звинувачення у незаконності своїх дій правоохоронці категорично заперечують. Кажуть, мають «достатньо потужні» докази. Твердять: якщо суд пішов на те, щоб заарештувати мера (а за новим КПК це не так просто)  – то для цього були вагомі підстави. Відкидають у міліції і заяви про провокацію хабара, бо за це, мовляв, світила б кримінальна відповідальність. Кажуть про «тривале документування», яке було проведене «належним чином». Справа була на контролі у Генпрокуратурі, у Міністерстві внутрішніх справ...

Коментарі для «ВЗ»

Лідія КОТЕЛЯК, народний депутат («Батьківщина»)

На поруки я нікого не брала. Але знаю, що до мене мають звернутися з таким проханням. Чекаю цього листа, а потім розглядатиму його. Знаю мера Миколаєва як людину-господарника, яка багато зробила для свого міста. Звинувачувати, що він - хабарник, не маємо права. Ще не закінчилися слідчі дії. Тільки суд визначить: винна ця людина чи ні.

Олег МИЦИК, адвокат

Найбільше мене вражає зухвальство, з яким систематично «лівоохоронці» влаштовують те, що  юридичною мовою називається «провокацією хабара». Штучне створення обставин, при яких пропонується чи вручається хабар, є злочином, відповідальність за який передбачена статтею  370 КК України (позбавлення волі на строк від 3 до 7 років). Практика Страсбурзького суду з цього приводу однозначна: провокація (штучне стимулювання до передачі чи отримання коштів)  виключає саме поняття правосуддя.

Зрозуміло, що мене, як адвоката миколаївського мера, звинуватять у необ’єктивності. Однак оцініть наступне: з першої хвилини псевдоінвестор, якого депутати чекають як месію, говорить у тему і без теми «я вам віддячу». Вперше приїхав у місто на переговори в січні, а «чотири місяці всіх писали». Тобто все почалося через два тижні після ознайомчого візиту у місто... Але найголовніше: жодних коштів ніхто нікому не вручав, їх не існує в природі!!! Лише провокатор на мікрофони, яким його обладнали правоохоронці, говорить про те, що має мільйон, а розмову з ним ніхто не підтримує. Іншими словами: йому сприяють як інвестору, роблять апріорі все безкоштовно, лише він у кожному другому слові говорить про віддяку, після чого приводить міліцію…

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: