дивись.info

У Винниках відзначать сторіччя пам’ятника Шевченку

У Винниках відзначать сторіччя пам’ятника Шевченку

28 вересня пам’ятнику Тарасові Шевченку у Винниках виповниться 100 років. У 1913 році його виготовлення та встановлення обійшлося громаді Винник приблизно у 865 корон.

«Відкриття пам’ятника – то була велика подія, з якою мали святкувати 100-річчя з дня народження Кобзаря», – розповіла заввідділом історико-краєзнавчого музею Винник Лариса Караваєва в радіоефірі «Зустріч на Князя Романа». – Проект пам’ятника було доручено відомому скульптору Олександру Лушпинському. Виготовили його у Львові, а встановли у Винниках. Звичайно, це було зроблено на кошти громади. Найбільша заслуга тут місцевої «Просвіти», яку ще з 1985-го року очолював о. Г. Гірняк. Саме «Просвіта» збирала кошти. Читальня тоді налічувала 142 члени. Вони проводили концерти до дня народження Кобзаря, Шевченкові дні, вистави, фестини тощо. Зібрані за фестини кошти йшли на побудову будинку «Просвіти» і на спорудження пам’ятника. До комітетів, які займалися збором коштів, входили іще такі відомі діячі Винник як Володимир Левицький та Антін Рак. Завдяки Левицькому, гроші на пам’ятник Кобзареві надходили навіть із Наддніпрянщини.

Як розказують нам архівні документи, тоді – 28 вересня 1913 року – до Винник з’їхалося і зійшлося дуже кілька тисяч людей з довколишніх сіл, 500 осіб привіз зі Львова поїзд, призначений спеціально для запрошених, ще 20 прийшли зі Львова пішки. Були на відкритті і молодіжні товариства «Соколи» та «Січ», гімназисти. З Лисинич прибув духовий оркестр», – розповіла Лариса Караваєва.

Пам’ятник був зруйнований польськими вояками і повністю відновлений у 1925 році. Зараз він стоїть в іншому місці – поблизу скверу, подалі від траси.

У 2010 році громада Винник та меценати ще раз реставрували монумент. Сторіччя пам’ятника Тарасу Шевченку святкуватимуть 28-29 вересня, повідомляють “Новини“.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.