дивись.info

У Бориславі добігає кінця епопея нищення багаторічної історії нафтовидобутку і будівництва свердловин

У Бориславі добігає кінця епопея нищення багаторічної історії нафтовидобутку і будівництва свердловин

В час, коли з екранів телебачення та преси з уст вищого керівництва країни ми чуємо  заклики до нарощування обсягів нафто – та газовидобування в Україні,  в реальності маємо зовсім іншу ситуацію. Історія Бориславського управління бурових робіт (УБР), про яке далі піде мова, яскравий цьому приклад. Підприємство, яке бере свій початок від січня 1970 року, має славну історію. Кілька десятиліть Бориславське УБР  забезпечувало небідне життя багатьом жителям Борислава та довколишніх сіл і давало левову частку в міську казну,  а зараз фактично опинилося на межі знищення.

Це робилося послідовно, починаючи від 2003 року, коли ВАТ «Укрнафта», якому підпорядковувалося Управління борових робіт, видало наказ про об’єднання чотирьох  УБР в Західній Україні – Івано-Франківського, Долинського, Надвірнянського та Бориславського. Спочатку планувалося, що управлінський апарат буде в Івано-Франківську, однак   гучні  протести  та  мітинги   долинців, призвели до того, що адміністрація об’єднаного Прикарпатського (такі він тепер став називатися), залишилася в м.Долина. Підприємства в Бориславі, Надвірному та Івано-Франківську зазнали кадрових трансформацій та стали називатися експедиціями. Сам принцип формування управлінського органу  УБР та  інженерно-технічних працівників  (ІТР) мав  полягати на паритетній основі – кожна експедиція   повинна  була  запропонувати  кращих  своїх  головних спеціалістів  в  апарат (адміністрацію)  Прикарпатського УБР. Спочатку, поки керівником Прикарпатського УБР був івано-франківець пан Федорук І.С., все так і було. Однак з приходом на посаду начальника УБР долинця  Гуця А.Ю. почалася  політика  пресу  і  усунення  «чужих» та розстановка на керівні  посади «своїх», тобто  долинських. а кожне утворене вакантне місце в адміністрації (люди виходили на пенсію, або просто звільнялись), заміщали працівники виключно  вихідці  з Долини. На   сьогодні  в  складі   управлінців, які мають найвищі вповноваження  в Прикарпатському УБР є лише двоє не з Долини.

Але повернемось до Борислава. Не бачачи перспективи  професійного  росту, Бориславську експедицію стали покидати висококваліфіковані  фахівці. За  цей час із 11 бориславських  бурових  бригад,  7 з яких   вахтовим  методом працювали на Східній Україні (замовлення від Полтавського НГВУ), а   4 – виконувало замовлення Бориславського НВГУ,  в міру зменшення об’ємів буріння станом на 2011 рік залишилося 7 бригад. Однак це скорочення відбувалося безболісно, в основному за рахунок пенсіонерів та того, що було призупинено прийом нових працівників. В цьому ж 2011 році із серпня  апарат Бориславської  експедиції  і підрозділ БВО м. Борислава  було переведено на   4-денний  робочий тиждень. Та на цьому   керівництво ПАТ «Укрнафта» , 50+1 % акцій  якого належить державі, не зупинилось. Попри запевняння  державних  мужів про  збільшення  видобутку  газу й нафти, нищення  нафто-газовидобуної  галузі продовжується. Під тиском з Києва в лютому 2013 року  було ліквідовано Надвірнянську  експедицію Прикарпатського УБР, причина – відсутність  замовлень на ведення  бурових робіт. Колектив  надвірнянців  зреагував мляво – одних  залякали, інші просто не стали чинити опір і сталося те, що сталося. Після   ліквідації Надвірнянської експедиції  Бориславській було передано всі роботи  на Сході  ( роботи ведуться для замовників: НГВУ «Полтаванафтогаз», НГВУ «Охтирканафтогаз», НГВУ «Чернігівнафтогаз»), де вони регулярно наштовхуються   на протести  зі   сторони Охтирського УБР, а  розробка   перспективних   родовищ   в Бориславі   дісталася   Івано-Франківцям…

Про цілеспрямоване  систематичне нищення  нафтогазовидобувної  галузі  Борислава кричуще  свідчать ще цілий ряд інших фактів. Скажімо, до об’єднання  в 2003 році територія, господарські комплекси, цехи, благоустрій були одними з кращими серед  всіх Управлінь борових  робіт України в системі ВАТ «Укрнафти»і без перебільшення були гордістю Борислава. В 2003 році на базі Бориславського УБР проводилась виїзна  нарада  всіх керівників  підрозділів ВАТ «Укрнафти», тодішній голова  Правління  ВАТ «Укрнафта» пан Салмін   показував  Бориславське УБР як  взірцеве господарство. Однак,  після  об’єднання 2003 року  наказами  із  Долини   відразу  ж  було  закрито  дві   їдальні,  згодом   закрили  вишкомонтажний  цех   з  її  пилорамою,   кузню,  столярню,  відділ  дефектоскопії, уже три роки на одній із баз  виробничого обслуговування, що по вул. С.Бандери, 104 не працює котельня, цього року стоїть питання  щоб  припинити  теплопостачання і в цехи по вул.Шевченка, 215. За десять  років «керування»  управлінцями із Долини  база виробничого обслуговування  в  м. Бориславі  не отримує   жодних  коштів  для  утримання  території та приміщень, що призвело до того, що на колись процвітаючому підприємстві протікають дахи, обвалюється штукатурка, подекуди вже обвалюються стіни. Пани з Долини не погидували познімати навіть унітази та  сантехніку із санвузлів, що були об лаштовані  для керівників  та  забрати  м’які  крісла із адміністративного корпусу Бориславської експедиції.  Політика знищення поводиться і на кадровому рівні. Цехи  БВО в  м. Бориславі  поставлено на  консервацію, працівників  відправляють у простої,   змушують  переводитися  в інші структурні   підрозділи   ПАТ «Укрнафти»,  зокрема  в Бориславське нафтогазовидобувне управління (НГВУ) при  відмові, чиниться  тиск,  складають   акти  про відмову, а ті хто не бажає  переводитись  ( пропонують як  правило роботи  по низькому  тарифному  окладу) попадають в  немилість  до керівництва  з Долини.

Якщо в   бориславському  регіоні проводяться  бурові  роботи, то сюди  відрядним методом приїжджають працювати люди з Долини, а  робітники  з  БВО м. Борислава  місяцями  перебувають в простоях. З  вісімдесяти працівників, які працювали на базі  виробничого обслуговування  при  об’єднанні  УБРів  на  даний  час  залишилося   не  більше  20. Зараз  ведуться   розмови   про передачу  території БВО м. Борислава  з цехами   в підпорядкування  НГВУ.  В людей  складається  враження,  що підприємство знищують  як конкурента. Адже для розформування  цілої експедиції  немає обґрунтованих підстав,  про це свідчить план  проведення  бурових   робіт  на  2014 рік. Натомість бориславці, яким і так несолодко живеться в загазованому і виснаженому  депресивному Бориславі, змушені шукати кращої долі на чужині. Щось подібне вже було в Бориславі на початку минулого століття в часи нафтової лихоманки, коли в Бориславі збагачувалися всі окрім самих бориславчан. Хот читав Франка, той знає…

Однак ножем у серце Бориславської експедиції став наказ за №1764 від 24.09.2013 року «Про скорочення чисельності штату та працівників». Наказ під логотипом  ПАТ «Укрнафти»  видали в Долині.  Тож, зрозуміло, «своїх» хлопців чіпати не стали. Наказ справді  вражає  своєю цинічністю,  із 75 посад   інженерно-технічних  працівників, що підлягають скороченню, лише одна  посада  з   центрального  апарату  УБР ,  44 ж – з Бориславської  експедиції,  разом із начальником  експедиції включно. Тобто практично всю адміністрацію Бориславської експедиції  згідно наказу, до 24 грудня 2013 року буде розформовано. Обезголовивши експедицію, не важко догадатися, що «розібратися» із простими робітниками бурових бригад Бориславської експедиції, буде неважко.  В той же час в Долині в адміністрації залишається працювати  по 3-4 чоловіки у відділах. Міська влада Борислава, яка повинна б грудьми лягти на  захист того, що ще залишилося в Бориславі від колись надпотужного підприємства, поки що мовчить. Навіть перебуваючи в скрутному становищі, Бориславська  експедиція  все ж давала  надходження  в  міську казну. Якщо її ліквідують, то ці гроші попливуть  в бюджет  славного міста Долина. На сьогодні ж поки що існуюча Бориславська експедиція  Прикарпатського УБР має відповідний об’єм робіт. На 2014 рік у на території Борислава є добрі перспективи на ведення бурових робіт. Дані роботи вимагають  економічного,  геологічного,   технологічного   та  механо-енергетичного супроводів, однак  уже йде активний  перерозподіл  виконання  цих  робіт  з  експедиції  у відділи Прикарпатського УБР. Такі  дії  керівництва УБР можна розцінювати  лише  як цілеспрямовану   ліквідацію Бориславської експедиції.

Із морально розбитого колективу Бориславської експедиції Прикарпатського УБР нікому виступити на захист підприємства. Начальник експедиції, який попав під скорочення, уже пенсійного віку. Інші або байдужі, або залякані. Людина, яка  надала цю інформацію, теж побажала залишитися інкогніто. Від імені колективу було віднесено звернення міському голові Борислава та у приймальню депутата Верховної Ради Романа Ілика.

Хочу зазначити, що дамоклів меч висить над Бориславською експедицією з часу розформування УБР. Однак вкінці 2008 року, коли поставало питання “бути чи не бути” депутатський запит із трибуни Верховної Ради Кармазіна реально врятував бориславців. Група Приват, яка по-суті контролює ніби то державну (50+1% акцій в держави) ПАТ “Укрнафту” , боїться розголосу проблем.

№тел., де можна перевірити достовірність про існування цинічного наказу , який по-суті ліквідовує нафтовидобувну галузь у Бориславі – (034) 772-93-00, 772-93-06

м.Долина, вул..С.Бандери, 1.  

 

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.