Історія львівського електротранспорту у світлинах: у місті ініціюють створення Музею (фото)

Історію – на металобрухт…

120 років тому, у 1894 році. на відкриття Галицької виставки крайової імператор до Львова прибув Австро-Угорської імперії Франц-Йосиф. Від залізничного вокзалу до площі виставки, яка розкинулася на території нинішнього Стрийського парку імператор у супроводі губернатора Галичини доїхав … на електричному трамваї. Львів став другим в Україні після Києва і четвертим на території Австро-Угорщини містом із рухом електричного трамваю.

Минуло 120 років. Місто зросло і змінилося, але трудяги-трамваї і далі продовжують возити львів’ян. Тільки тепер, ані імператори, ані губернатори, ані навіть прості чиновники із міської ради на трамваї не їздять…

Врятувати трамваї-пенсіонери від порізки на металобрухт вирішили активісти Українського товариства захисту і розвитку електротранспорту.

- Львівський трамвай – це особлива ланка історії міста, його родзинка, – говорить голова Товариства Антон Лягушкін. – Наше місто важко уявити без цього екологічно чистого виду транспорту. Хочеться, щоб влада думала не лише про оновлення рухомого складу, побудову нових трамвайних ліній, але і про збереження його історії, створивши нарешті у Львові Музей техніки, з діючими експонатами – історичними трамвайними вагонами, які возили львів’ян у різні часи.

- На жаль, експонати для цього музею можуть скоро зникнути, – вступає у розмову львівський школяр Володимир Заяць. – Трамваї - «герої праці» зараз покинуті напризволяще і приречені на смерть у трамвайному депо №1 під вітром і дощем.

- Ти не зовсім правий. Найстарший львівський трамвай Sanok SN – 1 1912 року випуску стоїть в ангарі – перебиває інший юний шанувальник трамваю 15-річний Олексій Соломкін. – Але, на жаль, він уже багато років не їздить. На старих фото можна побачити, як цей старенький трамвайчик раніше їздив вулицями Львова…

- Дійсно, були часи, коли цей трамвайчик використовувався у якості екскурсійного – розказує Антон Лягушкін. Він був учасником Днів Львова, фестивалю «Вивих» та багатьох інших акцій… Між іншим – це справжній раритет – таких трамваїв у світі збереглося лише два – у Львові та Кракові… Цей вагон має статус музейного, проте простоює у ангарі депо, де до нього немає доступу громадськості.

- Це не єдиний трамвайний раритет Львова – говорить Володя. – У нас є іще службовий вагон «Gotha T59АЕ» із номером 002-с. Цей вагон змінив дві професії – від народження у 1960 році він двадцять років возив пасажирів, а потім «перекваліфікувався» у службовий – на ньому було встановлене зварювальне обладнання для ремонту рейок. Не дивлячись на переробку, цей вагон зберіг автентичний кузов. Лише вікна у ньому забиті фанерою… Замість достойного відпочинку на «пенсії» у ангарі, керівництво ЛМКП «Львівелектротранс» прирекло його на повільну смерть від корозії. Колію, на якій стоїть цей вагон, трамвайники називають «трупною»… Таких вагонів у всьому світі залишилося лише 5, в основному на батьківщині – у Німеччині. Там ці вагони шанують, а у нас, очевидно, розглядають у якості металобрухту…

Олексій Соломкін говорить, що експонатами Музею техніки мають стати не тільки ці трамвайні вагони:

- Трамвайний вагон із «гармошкою» KT4SU № 1001 хоча і схожий на ті трамваї, які і сьогодні возять пасажирів по Львову, але теж має історичну цінність і його необхідно зберегти для музею. Це найперший трамвай цієї модифікації на теренах колишнього СРСР. Саме у Львові, під керівництвом Віталія Чаговця, який багато років займав посаду головного інженера «Львівелектротрансу», відбувалися випробовування цих трамвайних вагонів. Трамвай № 1001 тридцять три роки «вірою і правдою» служив львів’янам – від 1976 по 2009 рік. Ось уже п’ять років він простоює і може бути порізаний на металобрухт…

Юрій Каукалов за фахом архітектор, але теж закоханий у електротранспорт:

- А згадайте про тридверні трамвайчики Tatra T4SU! Спочатку вони їздили зчепленими по двоє. Деякі так і відійшли у вічність парами – обидва вагони-сцепки були списані і порізані. Інші по одинці боролися за своє життя. До 2012 року справними «дожило» тільки три такі вагони № 852, 869 і 878. Три вагони були перероблені у службові, а решта безжально порізані – кузова їх пішли на металобрухт, а придатні деталі пішли – на ремонт діючих вагонів. Я думаю, що три вагони, які збереглися обов’язково мають бути збережені для музею.

- А що Ви все про трамваї та про трамваї – вмішується у розмову Володимир Білоусов. – Треба згадати і про тролейбуси! Вони теж повинні стати експонатами Музею техніки, але, на жаль, дуже мало що збереглося. Тролейбусний рух у Львові починали тролейбуси МТБ – 82, далі з’явилися тролейбуси «Київ – 4» та ЛАЗ – 695Т, а починаючи із 1970-х років Львів завоювали чеські «Skoda» 9Tr.

На жаль, жодного тролейбуса цих модифікацій у Львові уже немає – ніхто не думав про збереження їх для музею. Мій батько працював водієм однієї з останніх «Skoda» 9Tr. Він казав, що цей тролейбус має свою душу, якої уже немає у новіших чеських і львівських тролейбусів… Із історичних тролейбусів наразі зберігся лише вантажний тролейбус КТГ-1, який використовується у якості приміщення для відпочинку водіїв на вул. Ангеловича. Було іще кілька таких, але всі вони уже порізані на брухт. Треба зберегти для музею, хоча б по одному тролейбусу тих марок, які маємо – «Skoda» 14Tr, «Skoda» 15Tr (гармошка), ЛАЗ – 52522, ЛАЗ  Е 183 Д1. Я зараз живу в Європі, там дуже добре ставляться до електротранспорту. У Ліссабоні історичні трамвайчики досі возять пасажирів, не дивлячись на свій поважний вік…

- Та не все втрачено – говорить іще один активіст, 14-річний Орест Солтівський. Я народився у Рівному, там іще є тролейбуси «Skoda» 9Tr. Так що Львів може купити один чи два таких тролейбуси для музею. Якщо місто має гроші на дорогі забавки типу електробусу, то може знайти кошти і для закупівлі історичного тролейбусу…

- На жаль, Музей техніки – це лише райдужні плани, хоча для Львова він став би іще однією туристичною «родзинкою», – із гіркотою констатує Антон Лягушкін. – Наразі наше місто позбавлено атракцій для підростаючого покоління, у нас немає ні зоопарку, ні дельфінарію. Хлопчаки охоче відвідували б Музей техніки, при якому можна було б організувати різноманітні секції, де дітлахи виготовляли б модельки трамваїв, тролейбусів, автобусів. На жаль, уже дуже багато втрачено, але ще можна зберегти для Музею техніки автобуси ЛАЗ – 695 та ЛАЗ – 4201, які колись їздили по всьому Радянському Союзу.

Юні фанати електротранспорту Володимир Заяць, Олексій Соломкін та Орест Солтівський виявляються справжніми експертами у музейно-трамвайній справі.

- Музеї транспорту – це поширене явище для країн Європи та Сполучених штатів. – розповідає Володя. – Хоча у США у більшості міст трамвайний рух припинився в 1950-60 роках, але по декілька історичних трамвайних вагонів збереглося і вони використовуються у якості екскурсійних. Місто Торонто, єдине у Канаді, де існує розвинений трамвайний рух. У ньому у депо організовано музей трамваю. Його експонатами є історичні трамвайні вагоні «Peter Witt» та PCC, а також трамвайна система у мініатюрі, зроблена руками персоналу депо, де по коліям бігають модельки історичних трамвайчиків. Під час екскурсії можна ознайомитися із роботою майстерні і диспетчерської…

- У столиці Чехії – Празі теж є великий музей електротранспорту, – продовжує розповідь Олексій Соломкін. – Оскільки Чехія «задавала тон» у машинобудуванні електротранспорту, постачаючи його по всій Східній Європі, то тут зібрано всі моделі, які показують розвиток трамвайного та тролейбусного машинобудування на заводах «Татра» та «Шкода». Музеї електротранспорту є швейцарському Цюриху, угорському Будапешті, румунській Тімішоарі та багатьох інших містах Європи і світу. У австралійському Мельбурні є спеціальний трамвайний маршрут, де працюють історичні трамвайні вагони. Бережуть трамвайну історію у сусідній Польщі.

- Та не тільки ж на Заході існують музеї транспорту – втручається Орест. – У Києві музей електротранспорту існує багато років, а минуло річ музей трамваю відкрився у Вінниці. Між іншим там було відновлено трамвайний вагон Gotha T57, схожий на львівський і на ньому охоче катається вінницька малеча… На жаль, львівські чиновники бажають здати історію на металобрухт…

- Збереження історичного рухомого складу – один із основних напрямків роботи Українського товариства захисту і розвитку електротранспорту, - каже його голова Антон Лягушкін. – Якщо у керівництва міста Львова буде політична воля по збереженню стареньких трамваїв і тролейбусів ми готові всіляко допомогти тим, що у наших силах – почистити вагони від корозії, пофарбувати їх, вставити шибки. Для того, щоб ці трамвайчики змогли самостійно рухатися, очевидно, потрібні будуть кошти і кошти не малі. Тут ми сподіваємося на підтримку міської влади і спонсорів. Далі ці трамвайчики зможуть самостійно заробляти на життя: працювати в якості екскурсійних та зніматися в кіно…

Трамвай Sanok SN-1 у ангарі трамвайного депо №1. Фото Андрія Василюка

трамвай2трамвай Gotha T59AE у Львові на «трупній» колії. Фото Володимира Зайця

трамвай5трамвай Gotha T57 – експонат музею трамваю у Вінниці. Фото Олега Матюшкова

трамвай7

трамвай KT4SU № 1001 – перший трамвай цієї моделі в СРСР. Фото Олексія Соломкіна

трамвай8два із трьох останніх трамвайних вагонів Tatra T4SU. Не дивлячись на охорону депо уже понищені графітчиками. Фото Володимира Зайця

трамвай1мініатюрна трамвайна дорога у трамвайному музеї Торонто

трамвай10 трамвай9трамвайний музейний вагон РСС у Торонті

трамвай4

музейний трамвай Ringhoffer у Празі

трамвай3

музейний вагон Санок у Кракові

трамвай6
Редакція Дивись. Інфо висловлює подяку Українському товариству захисту і розвитку електротранспорту за надані світлини до публікації.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: