дивись.info

Львівщина очікує нового керівника

Львівщина очікує нового керівника

Після інавгурації новообраного Президента України Петра Порошенка Львівщину чекають кадрові ротації. Практично ні у кого не виникає сумнівів про те, що голова Львівської ОДА Ірина Сех позбудеться своєї посади й повернеться на роботу у парламент. Щоправда, ненадовго, оскільки експерти переконані, що Петру Порошенку вигідно розпустити Раду якомога швидше. Відтак, Сех, яка прославилась сидінням на двох стільцях одночасно, може опинитись на підлозі. Проте мова не про це. Хоч інавгурації ще не було, але Львівщину уже ширяться чутки про те, хто ж посяде головне крісло області.

Нагадаємо, Петро Порошенко напередодні виборів у Львові зазначив, що категорично не згоден, що голова Львіської ОДА Ірини Сех поєднює посаду губернатора та мандат народного депутата.

Губернатори – другі у черзі

Експерти переконують, що одразу після інавгурації Порошенко займеться призначеннями у силовому блоці уряду. Нагадаємо, одразу після виборів, 26 травня, на брифінгу із Віталієм Кличком, майбутній глава держави підтвердив тезу про те, що Арсеній Яценюк залишиться на посаді прем’єр-міністра України. Окремі київські політологи одразу висловили думку про те, що Яценюк також матиме вплив і на кадрові призначення як в уряді, так і у регіонах. Мовляв, спрацює популярний у політиці квотний принцип, хоча як сам Порошенко, так і наближені до нього особи, стверджують, що Петро Олексійович не буде керуватись квотними принципами при кадрових призначеннях.

«Мені ніхто не буде вказувати, кого і на які посади призначати, ганебного квотного принципу не буде», – сказав Порошенко у п’ятницю у Львові в останній день агітаційної кампанії.

Так це чи ні – думки експертів різні, проте вони сходяться в одному: кадрових ротацій поза урядом буде багато. Зокрема і серед губернаторів. Першими у списку «на виліт» називають очільників областей, які призначені за квотою партії «Свобода». Тобто Ірина Сех у числі перших.

Еспресо.TV проаналізувало, кому з голів обласних державних адміністрацій вдасться зберегти свої посади при новому Президенті, а кому вже варто пакувати валізи…
Багато хто з них протягом останніх двох тижнів активно веде переговори з Порошенком щодо своїх подальших перспектив. І у багатьох губернаторів є шанс утриматися на своїх місцях. Тим паче що тільки лінивий не говорить про кадровий голод, що спостерігається у команді Петра Порошенка. У нинішній ситуації в нестабільних регіонах Південного Сходу не так важлива лояльність, як ефективність керівництва.

Похитнув позиції голів ОДА від партії «Свобода» надзвичайно низький результат Олега Тягнибока на президентських виборах. Крім того, поки не зовсім ясно, чи буде вписуватися в розклади з формування коаліції у Верховній Раді «під» Порошенко фракція націоналістів.

Отож, під ударом опинилася Житомирська область, ОДА якої очолює «портновець» Сидір Кізін. Також під великим питанням перебуває Полтавська (Віктор Бугайчук), Тернопільська (Олег Сиротюк), Рівненська (Сергій Рибачок) і Львівська область, ОДА якої очолює Ірина Сех. Остання, щоправда, нібито вже активно веде переговори про те, щоб «зберегтися». Наскільки це їй вдасться, стане зрозуміло вже найближчим часом.

Кількість претендентів зростає на дріжджах

Тим часом на Львівщині у середовищі політичної еліти уже називають декілька прізвищ-претендентів на крісло голови Львівської ОДА. Найімовірнішим, на думку експертів, кандидатом є заступник голови Комітету підприємців Львівщини Ярослав Рущишин, якого громадський сектор Євромайдану намагався зробити очільником краю одразу після перемоги Євромайдану.

Галицька правда уже писала, чому його кандидатуру не затвердили, однак зараз політичні розклади змінились на користь Рущишина, оскільки його підтримує крило партії УДАР, зокрема брати Дубневичі, які зараз входять у коаліцію із Петром Порошенком.

Сам Рущишин не заперечує, що готовий очолити Львівщину. «Я наразі не без роботи, у мене заплановано багато цікавих інвестиційних проектів. Якщо ж будуть пропонувати (посаду голови ЛОДА – авт.), тоді будемо і думати. Перш ніж приймати рішення, потрібно буде точно дізнатися про вимоги та повноваження. Якщо прийти туди і просто сидіти і нічого не робити, як попередники, то на цю посаду немає сенсу йти. А для того, щоб на місцях починати робити серйозні реформи та кроки зі стабілізації економічної ситуації, то потрібна серйозна політична підтримка», – сказав Ярослав Рущишин у коментарі Галінфо 27 травня.

Сватають у крісло голови Львівської ОДА і керівника виборчого штабу Петра Порошенка на Львівщині Олега Мандюка. Козир у Олега Семеновича той, що Петро Порошенко, за інсайдерською інформацією, ще перед початком виборчої кампанії пропонував керівникам своїх штабів «високі крісла у регіонах». Щоправда, чи саме губернаторські, невідомо.

У розмові з журналістом “ВЗ” Мандюк запевнив, що має українське громадянство. Але рішуче заявив, що посада голови ЛОДА його не цікавить: «Ні, я не хочу бути головою ЛОДА. Я не претендую на цю посаду. Є достатньо інших кандидатур на цю посаду. Прізвища назвати не можу. Якщо Порошенко попросить? Як можна просити, якщо людина не хоче?».

Мандюк вважає, що на цій посаді потрібна людина, яка добре розбирається у господарці області. «Петро Олексійович пропонує реформу – ліквідація посади голови облдерж­адміністрації, обласні ради повинні обирати керівника виконкому, – сказав Олег Мандюк. – А представник Президента (чи префект) буде займатися координацією органів державного управління в регіоні. Якщо вдасться якнайшвидше провести вибори у Верховну Раду, після них треба проводити таку реформу. У нас є призначений керівник Львівської ОДА Ірина Сех. То чому б їй наразі не працювати, поки не буде проведена реформа?».

Ще одним претендентом на посаді очільника Львівщини називають народного депутата від Львівщини Ярослава Дубневича. Однак сам Дубневич також заперечує, що його цікавить така посада: «Друзі та усі ті, хто лишає контакти і резюме в приватних дописах, або ж намагається зустрітись зі мною. Хочу дати відповідь на деякі ваші запитання… Ні, я не претендую на жодну посаду у виконавчій вертикалі влади – ані у Львівській області, ані будь-деінде. Вважаю неприйнятним будь-яке суміщення посад чи намагання втриматись на двох стільцях – депутата і чиновника. Також не займаюсь лобіюванням жодних кандидатур. Вважаю, що в умовах котрі склалися в Україні право формувати свою команду належить виключно Президентові.

Як депутат-мажоритарник маю ще достатньо невиконаних зобов’язань перед своїми виборцями з виборчого округу. Також є ряд законопроектів, які я зареєстрував, і роблю все, щоб вони були прийняті. Зокрема і проект закону щодо авто з транзитними номерами, який має високі шанси бути прийнятим уже невдовзі, і інші. Сьогодні, я переконаний, що максимально ефективно виконати усі свої зобов’язання перед виборцями можу лише на посту, який займаю зараз. Тобто у статусі народного депутата України.

Як ви можете прослідкувати з моїх попередніх заяв, переконаний, що посада голови обласної адміністрації віджила своє і повинна бути ліквідована, а повнота повноважень має бути передана місцевому самоврядуванню. За представником Президента мають залишитися контрольні функції. Думаю, що так і буде після перевиборів до парламенту та конституційної реформи», – написав Дубневич на своїй сторінці у Фейсбуці.

Серед претендентів на посаду лунають також прізвища двох екс-голів Львівської ОДА – Миколи Кмітя і Віктора Шемчука. Перевагою Кмітя називають його підприємницьку жилку, яка імпонує новому Президенту України, а Шемчука на Львівщині любили, і він умів говорити із усіма. Щоправда, він працював головою ОДА за часів Віктора Януковича, тож це може зіграти негативну роль.

«Не буде Кмітя, але повториться історія із його призначенням»

Галицькій правді вдалось поспілкуватись із одним депутатом Львівської облради, який попросив не називати його прізвища. Депутат, який має вплив як у Львові, так і у Києві, переконаний: губернатором не буде жоден, кого зараз називають.

«Скажу так: повториться історія із призначенням Кмітя. Пам’ятаєш, як ми побачили указ і 90% із нас сказали «А хто це?». А вже тоді дізнались, що то директор підприємства (не називаємо марки). От буде так само. Людина буде своя, я переконаний, обов’язково із бізнесу, але така, яка у політиці ще не світилась», – розповідає депутат.

На Львівщині знову зроблять експеримент

Натомість джерела «Галицької правди» у Києві повідомляють про те, що після інавгурації на Львівщині та у Вінницькій області у рамках експерименту буде запроваджено роботу обласних виконкомів замість обласних державних адміністрацій. Мовляв, це буде зроблено якомога швидше.

Натомість як у Львівській облраді, так в ОДА до такої ідеї ставляться вельми скептично. Мовляв, для такого рішення потрібне прийняття багатьох законодавчих актів ВРУ, що потребує часу, адже, у першу чергу, потрібно напрацювати механізми фінансування усіх сфер області. Тут переконують, що реально для запровадження обласного виконавчого комітету замість ОДА потрібно не менше року часу, тож Ірині Сех, припускають, таки не доведеться після інавгурації стати головою виконкому замість губернатора.

Олег ДОВГАНИК, Галицька правда

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.