дивись.info

Власникам криниць необхідно проводити лабораторний контроль за вмістом нітратів у питній воді

Власникам криниць необхідно проводити лабораторний контроль за вмістом нітратів у питній воді

Львівський міський відділ Львівського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України нагадує про профілактику метгемоглобінемії. Львівський міський відділ у 2013 році провів дослідження 153 проб води, відібраних з індивідуальних криниць. У 28,29% проб виявлено перевищення вмісту нітратів та аміаку. Перевищення бактеріального забруднення виявлено у 74,02 % криниць.

88% львів’ян споживають воду з центрального водопроводу міста. Вода з міського водопроводу обеззаражується та контролюється лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» та лабораторіями міського відділу ДУ «Львівський обласний ЛЦ ДСЕСУ».

Населення с.м.т Винники, с.м.т Брюховичі, с.м.т Рудно та частково населення приватного житлового сектору Сихівського району споживають воду з індивідуальних криниць.

Лікар з комунальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ЛМВ ДУ «Львівський ОЛЦ ДСЕСУ» М. Задорожна подає результати дослідження, проведеного Львівським міським відділом ДУ «ЛОЛЦДСЕСУ» у 2013 році.

Залізничний р-н: с.м.т. Рудно: з 12 відібраних проб води з криниць виявлено невідповідність санітарно-хімічним показникам у 5 криницях (41,67 %), санітарно-мікробіологічним показникам – у 12 (66,67 %).

Личаківський р-н: с.м.т. Винники: з 26 відібраних проб виявлено невідповідність санітарно-хімічним показникам у 7 криницях (26,93 %), санітарно-мікробіологічним показникам – у 11 (42,31 %).

Шевченківський р-н: с.м.т. Брюховичі – з 104 відібраних проб виявлено невідповідність санітарно-хімічним показникам у 30 криницях (28,25 % ), санітарно-мікробіологічним показникам – у 83 (79,81%).

Сихівський р-н: з 12 відібраних проб виявлено невідповідність санітарно-мікробіологічним показникам – у 6 криницях (50 %).

Згідно з санітарними вимогами, концентрація нітратів у питній воді не повинна перевищувати 45,0 мг/л. Така вода придатна для споживання.

Однак, лабораторними дослідженнями води з індивідуальних криниць виявлено наднормативний вміст нітратів. Основними причинами забруднення водоносного горизонту є внесення у грунт мінеральних та органічних добрив, забруднення стічними водами від вигрібних ям, а також твердими побутовими відходами, недотримання вимог будівництва вигрібних ям, надвірних вбиралень.

Вигрібна яма, дворова вбиральня повинна розміщуватись на відстані, не менше 50 м від криниці.

Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я, особливо для дітей до 3 років. Споживання такої води може привести до захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей. Групи підвищеного ризику складають немовлята, віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодовуванні, які споживають страви та молочні суміші, приготовані на воді, забрудненій нітратами.

Шляхи запобігання: сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання (криниці). При погіршенні якості води, необхідно негайно припинити користування криницею, терміново усунути причини, що викликали зміни якості води, провести очистку (відкачати воду, провести ремонт, знезаражування). Очистку необхідно проводити не рідше 2 рази на рік (навесні, після танення снігу, і восени, після осінніх дощів). Страви для дітей потрібно готувати на бутильованій воді.

Наземна частина криниці має бути влаштована не менш, як на 0,8 м вище поверхні землі, оголовок повинен бути щільно закритий кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою. Зверху оголовка влаштовується дашок, навіс, або ж оголовок вміщують у будку. Навколо криниці майданчик має бути цементований, радіусом, не меншим, ніж 2 м, з ухилом від криниці.

Недотримання власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні криниць призводить до забруднення питної води у власних та сусідських криницях і робить її непридатною для споживання.

Власникам необхідно проводити лабораторний контроль за вмістом нітратів у питній воді криниць, де є діти до 1-го року.

Довідка

Вода життєво необхідна нашому організму. Вона становить 2/3 маси тіла. Без води неможлива особиста гігієна, яка забезпечує захист організму від хворіб і підтримує здоров’я людини на високому рівні.

Добова потреба дорослої людини у воді складає близько 2,5 л.

Вода повинна бути безпечною в епідемічному аспекті, відповідати законодавчим документам за хімічними та бактеріальними показниками, мати добрі органолептичні властивості.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.