дивись.info

У Львові відбулись «бюджетні посиденьки» (відео)

У Львові відбулись «бюджетні посиденьки» (відео)

У Львові відбулись так звані «бюджетні посиденьки». Консультант ПРООН Україна Максим Ключар розповів про візуалізатор бюджету, який працює на сайті Львівської міської ради, повідомляє кореспондент Дивись Інфо.

Візуалізатор показує як деталізацією бюджетного процесу, так і помічну систему бюджетних витрат, яка повинна бути «по плану» і «за фактом». Також є додаткові види візуалізації – кругова і таблична

Як проходили бюджетні посиденьки – дивіться у відео Дивись Інфо

Нагадаємо, у Львові презентували ініціативу щодо візуалізації даних міського бюджету, реалізовану з ініціативи міськради та за підтримки Програми розвитку ООН, з метою полегшення доступу громадян до даних про доходи та видатки місцевого бюджету, особливості його формування та ефективність виконання

За даними дослідження International Budget Partnership щодо відкритості бюджетів у 2012 р., Україна посідає 54 місце серед 100 країн світу за показниками прозорості та підзвітності бюджетів, публічно оприлюднюючи лише деяку обмежену бюджетну інформацію. Як наголосила під час презентації Юлія Щербініна, старший програмний менеджер Програми розвитку ООН в Україні, більшість офіційних сторінок міських рад країни насправді містить інформацію про місцеві бюджети, однак вона розміщена у вигляді довгих текстових файлів або придатних для завантаження документів текстового чи табличного формату, підготовлених із використанням спеціалізованої фінансової термінології, незрозумілої для пересічного громадянина. Через це мешканці міст не відчувають відкритості цих даних та не беруть активної участі у формуванні та моніторингу виконання міських бюджетів.

Відтак, Програма розвитку ООН розробила цілісний інструмент візуалізації бюджету та демонстрації бюджетного циклу, який складається з двох незалежних компонентів:

Бюджетна візуалізація (до 10 типів візуального представлення доходів та видатків місцевого бюджету).

Календар бюджетного циклу (етапи оцінки потреб, підготовки проекту бюджету, його громадського обговорення, затвердження, виконання та звітності).

Цьогоріч же Львівська міська рада за підтримки Програми розвитку реалізувала перший етап цього циклу, втіливши в ініціативі «Відкритий бюджет».

Таким чином, на сайті Львівської міськради тепер є 2 посилання: доходи (http://city-adm.lviv.ua/lmr/budget/biudzhet-mista-dokhody ) та видатки (http://city-adm.lviv.ua/lmr/budget/biudzhet-mista-vydatky ) міста. Бюджетну інформацію тут відображено графічно. Інформацію за посиланнями посортовано за блоками: медицина, освіта, ЖКГ, містобудування тощо. Зайшовши в конкретний блок, можна побачити, яким чином структуризуються видатки, скільки коштів на який об’єкт виділено, звідки беруться доходи.

Сьогодні бюджетний візуалізатор вже використовують у своїй роботі такі міста як Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Житомир, опрацьовується низка запитів від інших міст, які виявили бажання зробити бюджетну інформацію більш доступною та зрозумілою для своїх громадян.

«Уже наприкінці цього року – на початку наступного відкритість бюджетів стане не просто актом доброї волі, як це сьогодні відбувається у цих містах, а обов’язком. І, очевидно, такі міста-лідери повинні стати орієнтирами і компасами для інших. Відкритість повинна вести до подальшого діалогу, до довіри і співпраці. Open budget – open Lviv», – зазначила Юлія Щербініна.

Ініціативу «Відкриті бюджети» впроваджує Програма розвитку ООН у рамках проекту «Демократизація, права людини та розвиток громадянського суспільства», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, та спрямована на розробку зручних у користування інструментів візуалізації даних місцевого бюджету та бюджетного календаря і розвиток спроможності громадянського суспільства щодо інтерпретації цих даних та користування ними.

Відео Ростислав ВАСЮТА

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.