дивись.info

Активізувалися кліщі: що потрібно знати задля власної безпеки

Із настанням тепла активізувалися кліщі. Ці комахи-паразити переносять низку небезпечних інфекційних захворювань. Наприклад, кліщовий енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), туляремія, марсельська лихоманка, лихоманка Ку та інші, повідомила Дивись Інфо прес-служба ЛОДА.

Найпоширенішою серед інфекцій, яку передають кліщі, на території Львівської області є хвороба Лайма. Це захворювання провокують спірохети роду Borrelia burgdorferi s.l. Його супроводжує важкий перебіг, ураження різних органів та систем (шкіри, серця, суглобів, нервової системи, органів зору та ін.). Інкубаційний період триває від 7-10 днів до 6 місяців і більше.

Характерним проявом хвороби Лайма є поява на місці укусу кліщової мігруючої еритеми – плями на шкірі насичено рожевого кольору, що має інтенсивно виражені краї та центр, діаметром від 5 до 35-40 мм. На початку захворювання може підвищитися температура тіла, появитися слабкість, сонливість, втома.

За даними ДУ «Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України» в західних областях України  інфікованість кліщів бореліями складає в середньому 17,2%. Це означає, що у кожного 5-го мешканця Львівщини, якого покусав кліщ, може розвинутись хвороба Лайма.

2014 року у Львівській області зареєстровано 136 випадків захворювання на хворобу Лайма (інтенсивний показник на 100 тисяч населення – 5,39) проти 105 випадків  за аналогічний період 2013 року (інтенсивний показник на 100 тисяч населення – 4,13). Тобто на 31 випадок більше.

Випадки захворювання реєстрували у Львові (107 випадків), Яворівському та Пустомитівському районах (по 6), Буському (4), у місті Борислав (3), Золочівському та Перемишлянському (по 2), Самбірському,  Кам’янка-Бузькому, Бродівському, Дрогобицькому, Миколаївському районах та у місті Самбір (по 1).

Кліщі активні протягом 7-8 місяців – із березня-квітня до листопада  включно. Тому не варто забувати про безпеку аж до глибокої осені!

Застерегти себе і близьких можна за умови дотримання нескладних правил в місцях перебування кліщів:

  1. Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани, і обов’язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів.
  2. На відкриті частини тіла нанесіть репелент, що відлякує кліщів.
  3. Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів.
  4. При виявленні кліща на тілі зверніться до медичного закладу для правильного видалення кліща.
  5. При відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща за допомогою петлі з грубої нитки. Захопіть нею тіло кліща якомога ближче до шкіри і видаліть кліща круговими рухами, “викручуючи” його тіло. Різкий відрив кліща  багаторазово підсилює ризик зараження.

Довідка

Дослідити видаленого кліща на зараженість збудниками хвороби Лайма, а також провести лабораторну діагностику цього захворювання (дослідження крові) можна:

– у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» за адресою: м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92

– дослідити кліща можна також  у лабораторії трансмісивних вірусних інфекцій ДУ «Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України» за адресою: м. Львів, вул. Зелена, 12 тел. 260 22 66

За будь-якого випадку, після укусу кліща необхідно звернутися до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, що може попередити розвиток захворювання.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.