• USD: 35.70
  • EUR: 37.40

Купа бюлетенів та несподіванки місцевих виборів 2015: Інструкція для громадян

Купа бюлетенів та несподіванки місцевих виборів 2015: Інструкція для громадян

Традиційно на місцевих виборах люди отримають пачку бюлетенів - щонайменше чотири. Крім того, новий Закон "Про місцеві вибори в Україні" змінює алгоритм голосування. Українська служба Бі-бі-сі вивчила це питання і видала невеличку пояснювальну інструкцію для виборців.

Селянам розбиратись з бюлетенями найскладніше: будуть вибори до сільської ради, сільського голови, районної ради та обласної ради.

У голосуванні за сільського голову треба, як і раніше, обрати одного кандидата з бюлетеня. Хто набрав більше голосів – той і переміг.

На виборах сільради діятиме мажоритарка: треба обрати одного кандидата з переліку, і хто в окрузі набере більше голосів, той пройде до сільради.

Районна та обласна ради - все буде складніше, там діятиме система відкритих списків.

Партії висуватимуть свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить в округ.

Тому виборець отримає бюлетень, в якому буде вказана партія, лідер її місцевого осередку та ім’я кандидата від партії.

Якщо партія на округ не виставила кандидата, то все рівно за неї можна проголосувати з порожнім місцем замість претендента.

Рахувати голоси і встановлювати переможців у ради високого рівня будуть специфічно: рахують голоси за партії та їхніх кандидатів й спочатку дивляться, чи в районі, області чи місті партія загалом долає 5%.

Всім, хто долає бар’єр, визначають кількість місць у раді, які отримає партія. І потім вже визначають, хто з переліку партії стає депутатом. Отримають мандати вони у залежності від кількості голосів, отриманих на окрузі.

Нещодавно Комітет виборців провів пробне голосування за такою схемою й виявив, що найбільше спантеличує людей можлива відсутність кандидата від партії та складна система визначення переможців.

ТОП-12 порад виборцю

lviv2015

Хто обиратиме старост

У багатьох селах відтепер обиратимуть ще й старост.

З початком децентралізації багато сіл об’єдналися в громади. В громаді буде рада – аналог сільради, голова громади – аналог голови села, а також старости – представники громади у кожному селі для виконання адміністративних функцій.

Як тільки 25 жовтня оберуть ради громад, вони у найкоротші строки мають оголосити вибори старост.

25 жовтня обиратимуть керівників майже двохсот громад, які вже встигли об’єднатись. Переважно вони розташовані у Волинській, Дніпропетровській, Одеській, Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Полтавській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.

Як голосувати у містах

У містах люди отримають 3-4 бюлетені: вибори мера, міської ради, обласної ради, а також, де є районний поділ, у районні ради міста.

Через спеціальний статус столиці кияни обласну раду не обирають.

На виборах в усі ці ради будуть відкриті партійні списки – голосують в окрузі за конкретну людину від партії. Підрахунок аналогічний як у райраду та облраду.

При цьому мешканцям великих міст, можливо, доведеться сходити на вибори два рази.

У містах, де більше 90 тисяч виборців, обрання мерів проходитиме у два тури. Якщо 25 жовтня жоден кандидат не набере більше половини голосів, то через два тижні за крісло мера позмагаються два лідера перегонів.

Загалом таких міст 35: обласні центри та Нікополь, Павлоград, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Краматорськ, Слов’янськ, Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь, Біла Церква, Лисичанськ, Сєверодонецьк і Кременчук.

Хто не зможе проголосувати

На місцевих виборах можна буде проголосувати тільки за місцем постійної реєстрації.

Тимчасово змінювати виборчу адресу, як на виборах президента чи Верховної Ради, можливості не буде.

Тому люди, які працюють в Києві, а зареєстровані в інших регіонах, мусять їхати додому, щоб проголосувати.

Це ж стосується сотень тисяч тимчасово переміщених мешканців Донецької та Луганської областей, які не отримали реєстрації в інших регіонах. Аналогічно не проголосують військові, які служать в зоні АТО.

Також можливості проголосувати на місцевих виборах не буде у мешканців деяких районів підконтрольної Україні частини Донбасу.

ЦВК вже визначила перелік підконтрольних Україні територій біля лінії, де вибори не відбудуться.

Загалом у нього увійшли 122 місцеві ради, зокрема виборів не буде в Артемівську, Авдіївці, Волновасі та Костянтинівці.

 

Хто ті люди та партії, за яких ви голосуватимите 25 жовтня, а також більш детально про права та можливості виборців читайте у спецпроекті ДИВИСЬ ЗА КОГО ГОЛОСУЄШ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: