дивись.info

Лауреат Нобелівської премії Роалд Гоффман прочитає лекцію у Львівському університеті

Лауреат Нобелівської премії Роалд Гоффман прочитає лекцію у Львівському університеті
Вже сьогодні у Львові представлять скандальну виставу на основі подій в Україні. Про це під час прес-конференції розповів російський поет Андрій Орлов Орлуша, інформує Дивись.Інфо.

30 вересня 2015 року о 15.00 в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Університетська, 1) відбудеться лекція лауреата Нобелівської премії в галузі хімії, професора Корнельського університету, Doctor Honoris Causa Львівського національного університету імені Івана Франка Роалда Гоффмана на тему: «Protochemistries are a Bridge» («Протохімія як місток»). Про це Дивись Інфо повідомили у прес-службі ЛНУ ім Франка.

«Люди займалися хімією, високою хімією, задовго до того, як стали хіміками. Адже перетворення матерії є невід’ємною складовою людського існування. У добуванні металів з руди, їхньому застосуванні у зброї та оздобленні, у приготуванні та зберіганні їжі, у косметиці, ліках, кераміці, дубленні шкіри, у барвниках, в очистці та муміфікації ремісники та жінки у кожній культурі опанували високу експериментальну хімію. Історії про протохімію, до окремих з яких я звертатимусь, до сьогодні утворюють справжній міст між хіміками і не хіміками, між хімією і культурою. Вони акцентують на винятковій важливості експерименту і … базовій економіці, що  значною мірою визначає людську діяльність. Значно більше, ніж місцевий колорит, ці історії віддають данину минулому, винахідливості людини. Протохімія також об’єднує наш світ у часі та суті; її історії нормалізують науку. А крім того, вони міцно закорінюють науку в контексті світової культури – хімію в культурі, культуру в хімії» (Витяг із лекції Роалда Гоффмана).

 

Довідка: Роалд Гоффман – американський учений, поет, драматург і філософ. Народився  в Золочеві (Львівська область), та в часи війни його родина переїхала спочатку до Польщі, потім до Німеччини, Австрії, а в 1949 – до США. Закінчив Колумбійський університет зі ступенем бакалавра медицини. У 1962 році отримав ступінь доктора хімії (Гарвардський університет).

Перший значний успіх до Роалда Гоффмана прийшов на початку 1960-х років, коли він запропонував метод розрахунків елементарних орбітальних молекул. З 1965 року –  професор Корнельського університету.

Основні наукові дослідження Роалда Гоффмана стосуються хімічної кінетики та вивчення хімічних реакцій. Ім’я вченого є в назвах наукових теорій, наприклад, «Правило (закон) Вудварда-Гоффмана» (1970 ці вчені видали книгу «Збереження орбітальної симетрії»).

У 1981 році спільно з японським ученим Фукуі Кен’іті здобув Нобелівську премією з хімії «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.

Член Національної академії наук США, Американської асоціації фундаментальних наук, Міжнародної академії квантово-молекулярних досліджень, Американського фізичного товариства. Почесний доктор Королівського технологічного інституту в Швеції і Йєльського університету.

Є автором 5 поетичних збірок, 114 окремо надрукованих поем і 3 театральних п’єс (зокрема, п’єси «Кисень», 2001 — у співавторстві з Карлом Джерассі; розповідає про історію відкриття цього хімічного елементу у 18 столітті; перекладена 16 мовами й поставлена в багатьох театрах світу).

Роалд Гоффман цікавиться життям своєї Батьківщини. Через фаховий журнал Chemical and Engineering News Роалд Гоффман закликав вчених Заходу підтримувати молодих вчених колишнього СРСР заради їхнього наукового майбутнього. У 2014 році був серед інтелектуалів, які підписали звернення світової академічної спільноти на підтримку українського Євромайдану.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.