дивись.info

Колодій: Праця Івана Франка дала плоди для хорошої співпраці, яка сьогодні є між польським та українським народами

Колодій: Праця Івана Франка дала плоди для хорошої співпраці, яка сьогодні є між польським та українським народами

Голова Львівської обласної ради Петро Колодій взяв участь у підсумковій зустрічі, яка присвячена цьогорічним спільним українсько-польським реставраційним роботам на Личаківському кладовищі. Про це Дивись Інфо повідомила прес-служба ЛОР

Зустріч відбулася 6 жовтня на Личаківському кладовищі біля відреставрованого надгробного пам’ятника Іванові Франку.

На зустрічі були присутні представник Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща Міхал Міхальський, Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд, польські та українські реставратори тощо.

Звертаючись до присутніх, голова Львівської обласної ради наголосив на важливості проведеної роботи із реставрації надгробного пам’ятника Іванові Франку напередодні відзначення 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті великого Каменяра.

Петро Колодій наголосив: „Ця особистість зробила дуже багато, щоб було порозуміння між українською та польської сторонами. Думаю, що та праця Івана Франка дала плоди для хорошої співпраці, яка сьогодні є між польським та українським народами. Зокрема, ми зараз відчуваємо від польської сторони підтримку: як під час Революції Гідності, так і сьогодні, коли Україна перебуває в стані війни”.

На завершення Петро Колодій від громади Львівщини подякував усім, хто долучився до цього грандіозного проекту з відновлення у Львові об´єктів спільної культурної спадщини, і, зокрема, до реставрації пам’ятника на могилі Івана Франка.

Як відзначалося на зустрічі, спільні реставраційні роботи польських та українських спеціалістів – це один із найбільш успішних прикладів польсько-української співпраці у Львові і водночас є конкретним внеском польської сторони у збереження спільної культурної спадщини. Реставраційні роботи відбуваються з 2008 року на основі протоколів узгоджень, підписаних представниками Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща з представниками міської влади Львова. Упродовж 2008- 2015 року на Личаківському цвинтарі провели ремонт та відновлення окремих пошкоджених чи втрачених елементів на 700 надмогильних пам’ятниках і гробницях. Роботи продовжуватимуть і надалі. Зараз комісія вибирає об’єкти для робіт.

ДОВІДКА

Реставраційні роботи на Личаківському кладовищі виконували змішані польсько-українські групи. Загальна вартість реставраційних робіт проведених в 2008-2014 роках, становила понад 3,5 млн. польських злотих (близько 20,5 млн грн.).

Вибір пам´ятників для реставрації щороку проводить спільна польсько-українська комісія експертів, яка бере до уваги насамперед такі критерії: історичну роль особи, художню вартість надгробного пам´ятника та техніку його виконання.

У 2008-2014 роках були проведені професійні комплексні реставраційні роботи надмогильних пам´ятників і гробниць: історика Августа Бєльовського, українського філантропа Іларіона Еліясевича, художника Артура Ґротґера, українського економіста та громадського діяча Ярослава Кулачковського, композитора і піаніста, учня Ф. Шопена, засновника Львівської консерваторії Кароля Мікулі, українського історика літератури Омеляна Огоновського, заслужених міщан Львова Пауліни і Станіслава Папарів, першого реставратора пам´ятників Східної Галичини Мечислава Потоцького, вірменського архієпископа, митрополита Григорія Рамашкана, засновника династії львівських скульпторів Антона Шімзера, політика, президента австро-угорського парламенту Францішека Смольки, вірменського архієпископа, митрополита Самуела Стефановича, родини українського музейного діяча Іларіона Свєнціцького, історика і письменника Кароля Шайнохи, українського поета і письменника Маркіяна Шашкевича, юриста Леона Тварецького, німецького скульптора діючого у Львові (у XVIII/XIX ст.) Гартмана Вітвера, польської письменниці і публіцистки Габрієли Запольської, українського історика і публіциста Дениса Зубрицького.

Цьогорічний (2015р.) етап спільних польсько-українських комплексних реставраційних робіт на Личаківському цвинтарі охопив надмогильні пам´ятники: Гонорати Боженцької, Юзефа Чуловського, Івана Франка, Северина Ґощинського (продовження), Уршули з Хшановських Ігнацової, Францішека Яворського, Станіслава Кемпінського, Артура Міліковського та Родини Скрипців. Вартість цьогорічних робіт становила близько 445 000 польських злотих ( бл. 2,6 млн. грн.).

У 2013-2014 роках завдяки співпраці з Академією мистецтв у Кракові, Львівської національної академії мистецтв та Інституту «Укрзахідпроектреставрація» проводилися заняття у форматі реставраторських майстер-класів для польських та українських студентів.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.