дивись.info

У Львові половина чорного піару була спрямована проти чинного мера, – ІМІ

Основними замовниками прихованої політичної реклами у період передвиборчої кампанії до місцевих виборів стали партія «Укроп», Опозиційний Блок, та партія «Наш Край». Такими є результати результати дослідження ГО «Інститут Масової Інформації», що проводилось у Києві та 10 регіонах країни в період передвиборчої кампанії з 1 вересня по 22 жовтня.

Основними замовниками прихованої політичної реклами в загальноукраїнських друкованих та інтернет-ЗМІ стали мер Києва Віталій Кличко (21% від загальної кількості матеріалів з ознаками замовності), політична партія УКРОП (15%), Опозиційний Блок (12%), партія «Відродження» (9%), та кандидат на посаду мера Києва Геннадій Корбан (5%).

В регіональних друкованих та інтернет–виданнях, які підлягали моніторингу, найбільше матеріалів з ознаками замовності було розміщено на користь партій УКРОП (більше чверті всіх «джинсових» матеріалів, або 26%), «Відродження» (15%), «Опозиційний блок» (12%), та «Наш Край» (11%). Звертаємо увагу, що три регіональних «джинсових анти-лідери» — «Відродження», Опоблок і «Наш край» є партіями, які постали на уламках колишньої Партії Регіонів.

Основними темами, на яких піарилися партії та кандидати, стали обіцянки «інновацій» та  реформ, прихід «нової команди», підтримка місцевих підприємців, ЖКХ, медицина, та ветерани.

Найбільшу кількість корумпованих журналістських матеріалів за час моніторингу зафіксовано в Дніпропетровській (934 «джинсових» матеріали), Запорізькій (483), та Миколаївській (160) областях. ІМІ особливо звертає увагу, що кількість джинси в Дніпропетровську виросла майже в п’ять разів, порівняно з парламентською передвиборчою кампанією 2014 року; кількість джинси у Запоріжжі виросла майже в 2.5 рази.

Найгостріша політична боротьба розгорнулася в Дніпропетровську, між кандидатами на посаду Дніпропетровського міського голови Борисом Філатовим (УКРОП, 198 матеріалів з ознаками замовності), Олександром Вілкулом (Опоблок, 154 «джинсових» матеріали), та Максимом Курячим (БПП, 77 «джинсових» матеріалів). На другому місці – «джинсове змагання» між кандидатами на посаду мера Запоріжжя самовисуванцем Володимиром Буряком, якого асоціюють з Рінатом Ахметовим (124 «джинсових» матеріали), діючим мером Запоріжжя Олександром Сіном (40 матеріалів), та кандидатом від БПП Миколою Фроловим (35 матеріалів).

Кількість матеріалів з ознаками замовності у Львові зменшилася майже вдвічі в порівнянні з виборами 2014 року (2014 – 124 матеріали, 2015 – 63). В регіоні аналізувався контент 2 інтернет-видань (zaxid.net, zik.ua)та 2 друкованих видань («Експрес», «Високий замок»). Переважна більшість матеріалів з ознаками замовлення на користь політичних партій та кандидатів в мери була виявлена в інтернет-ЗМІ (50 матеріалів – 79%). Варто зауважити, що на відміну від загальноукраїнського дослідження, у львівських виданнях 54% (34 матеріали) матеріалів з ознаками замовлення були на користь політичних партій і лише 14% (9 матеріалів) на користь кандидатів на посаду міського голови. Ще одна відмінність – велика кількість матеріалів з елементами чорного піару, спрямованих проти окремих кандидатів та партій (32% від загальної кількості, 20 матеріалів). 50% таких матеріалів було спрямовано проти Андрія Садового, 20% проти Дмитра Добродомова.

У зазначених виданнях лідерами з розміщення матеріалів з ознаками замовності стали «Об’єднання «Самопоміч» – 35% (12 матеріалів), Українська галицька партія – 30% (10 матеріалів), УКРОП – 12% (4 матеріали), «Наш край» – 9% (3 матеріали), Радикальна партія – 6% (2 матеріали). Основні теми для піару – «нові обличчя» у владі, законодавчі, економічні та культурні ініціативи.

Серед кандидатів на посаду міського голови у проаналізованих виданнях найбільше було «джинсових» матеріалів від Андрія Садового (44%, 4 матеріали), Ігоря Васюника (22%, 2 матеріали), Олега Баляша та Дмитра Добродомова (по 11%, 1 матеріал).

Цифрові та відсоткові дані по Львову вказані станом на 20 жовтня.

Загальна кількість матеріалів замовного характеру, що виявили експерти ІМІ в регіональній пресі за цей період, – 2188, з них чорного піару — 2% (56 публікація, для порівняння у 2014 – 5%), матеріалів з ознаками замовлення на користь політичних партій — 48% (1040), та 50% (1092) — «джинсових» матеріалів на користь кандидатів, що балотуються на посади мерів.

В рамках моніторингу брались до уваги матеріали рекламного або іміджевого характеру, що спрямовані на отримання політичних дивідендів, і розміщені з порушенням закону — тобто, без позначок: «реклама», «на правах реклами», «політична реклама», «політична агітація», «агітація» тощо.

Юристи ІМІ наголошують, що усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі (абзац 2 ч. 9 ст. 60 ЗУ Про місцеві вибори). «Порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації, в продукції інформаційного агентства будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації, інформаційних агентств тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», — йдеться в ч. 1 ст. 212-9 Кодексу про адмінправопорушення.

Було проаналізовано 10 регіонів, в кожному з яких моніторились 4 видання (2 друковані та 2 інтернет) щоденно, у період з 1 вересня до 22 жовтня, загалом 40 видань, а також 5 друкованих загальнонаціональних видань («Весті», «Комсомольская правда в Украине», «Сегодня», «Газета по-українські», «Український тиждень», «Новое Время») та 6 онлайн-видання («Ліга», «УНІАН», «Обозреватель», «LB.ua», Українська Правда, та Укрінформ).

Контакти:

(044) 284-38-84, (050) 44-77-063

[email protected]

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.