дивись.info

У Львові відбулася зустріч керівників прикордонних відомств України та сусідніх країн – членів ЄС

У Львові відбулася зустріч керівників прикордонних відомств України та сусідніх країн – членів ЄС

З метою реалізації ініціативи Президента України, озвученої під час зустрічі з Президентами країн Вишеградської четвірки та виконання завдань Уряду щодо активізації боротьби з контрабандою та протидії незаконній транскордонній злочинності, за пропозицією української сторони відбулася Перша зустріч керівників прикордонних відомств України та сусідніх країн – членів ЄС.

У заході також взяли участь представники Європейської Комісії, Агенції ЄС FRONTEX, EUAM та EUBAM, керівники прикордонних відомств України, Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини та Румунії, а також делегати від митних відомств зазначених країн, представники керівної ланки зовнішньополітичних відомств та відомств, відповідальних за розвиток інфраструктури.

Під час зустрічі сторони обговорили сучасні та прогнозовані виклики і загрози безпеці спільного кордону України та Європейського Союзу, а також питання спрощення руху осіб і товарів через спільний кордон у контексті євроінтеграційних прагнень України. Окрема увага, з огляду на міграційну кризу в Європі та необхідність значного посилення контролю на Східній та Південній ділянках українського кордону, була приділена безпековій ситуації.

Загалом, з метою посилення прикордонної безпеки та у зв’язку з тим, що протидія протиправній діяльності вимагає консолідації зусиль, направлених на встановлення причетних осіб по обидва боки кордону, цього року Держприкордонслужба України ініціювала низку спільних міжнародних прикордонних операцій, зокрема на кордоні з ЄС – «КОРДОН-2015» та під егідою Агенції ФРОНТЕКС – «Ключові точки» та «Координаційні пункти».

Протидія контрабанді.

Нинішнього року українські прикордонники припинили незаконне переміщення товарів на кордонах з країнами ЄС на суму понад 95,7 млн. гривень, що на 22% більше, ніж минулого року. При цьому основними видами товарів, які контрабандисти намагаються переправити через кордон, залишаються цигарки, горілчані вироби, бурштин, побутова техніка.

Протидія незаконному переміщенню цигарок здійснюється у тісній взаємодії з прикордонними відомствами країн ЄС. З початку цього року прикордонники України на кордоні з ЄС вже виявили майже 2,5 млн. пачок цигарок, що у півтора рази більше, ніж минулого. Половина вилучених сигарет припадає на українсько-румунську ділянку.

Активізовано спільні зусилля щодо протидії незаконному переміщенню бурштину. На ділянках кордону з країнами ЄС лише українські прикордонники вилучили понад 670 кг бурштину, що у 10 разів більше, ніж торік. Найбільше вилучено на кордоні з Польщею – 67%. Крім того викрито транскордонний канал вивезення за кордон більш ціннішого українського бурштину під виглядом прибалтійського, нібито, для обробки.

Протидія незаконній міграції.

За оцінками Агенції ФРОНТЕКС у 2014 році міграційна ситуація на українському кордоні не вважалася загрозливою. Проте, у 2015 році Держприкордонслужба констатує збільшення затриманих мігрантів у 2,5 рази.

Загалом в пунктах пропуску через державний кордон виявлено понад 4,2 тис. потенційних та затримано більше 1,3 тис. незаконних мігрантів.

Найактивніше незаконні мігранти намагалися порушити кордон з Угорщиною. На цій ділянці кількість затриманих Держприкордонслужбою мігрантів збільшилася майже у 7 разів. Традиційно активною залишається словацька ділянка. При цьому переважна більшість порушників намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску. Значна увага прикордонників  зосереджувалася на протидії афганському і сирійському каналам та спробам відновлення в’єтнамського каналу.

Протидія новим видам протиправної діяльності.

Активізація правоохоронних органів щодо протидії незаконній діяльності на Західному кордоні змусила зловмисників шукати нові способи переправлення товарів до країн ЄС. Як наслідок, збільшення кількості випадків використання ними малих літальних апаратів та пошук інших нестандартних способів. Загалом цього року Держприкордонслужба України вже затримала 9 малих літальних апаратів під час здійснення протиправної діяльності. Заходи протидії використанню МЛА на державному кордоні тривають.

Спільний контроль.

Сьогодні спільний контроль вже здійснюється у 4 пунктах пропуску  на кордоні з Польщею та 4 – з Республікою Молдова. Таку спільну роботу контрольних служб Сторін позитивно оцінено учасниками міжнародного руху. Наразі триває активний нормотворчий процес зі Словаччиною та Польщею, опрацьовуються нові Угоди, у яких вже враховано вимоги Шенгенського Кодексу та рекомендації Єврокомісії. Напрацьовані документи можуть стати базовими для подальшого запровадження спільного контролю з Угорщиною та Румунією у разі їх згоди.

Підтверджує свою ефективність і спільне патрулювання. В даний час прикордонні фахівці активно працюють над його удосконаленням з польськими, угорськими та словацькими колегами. Переговорний процес триває з румунською стороною.

У ході обговорення виступили всі учасники діалогу. Сторони охарактеризували загальний стан охорони кордону та визначили пріоритетні напрями співробітництва прикордонних відомств. В свою чергу українська сторона наголосила на необхідності підвищення ефективності охорони ділянок кордону на Сході та Півдні країни за рахунок міжнародно-технічної допомоги.

Наприкінці заходу після обговорення всіх питань учасники зустрічі підписали Комюніке (додається), яке зафіксувало досягнуті домовленості та пріоритетні напрями співробітництва прикордонних відомств України, Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини та Румунії щодо подальшого розвитку принципів інтегрованого управління кордоном, забезпечення прикордонної безпеки та вільного руху осіб і вантажів.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.