дивись.info

Львів здобув новий титул і реалізує нові проекти

Львів цього року реалізовуватиме чимало заходів, у зв’язку з отриманням статусу «Місто літератури ЮНЕСКО». Про це повідомила прес-служба ЛМР.

Головним завданням Програми є: втілення стратегічних проектів, спрямованих на розвиток літературної творчості у рамках титулу «Місто літератури» у мережі творчих міст ЮНЕСКО, формування у Львові динамічного та функціонального процесу популяризації читання серед усіх вікових та соціальних верств населення, розвиток книжкової індустрії у Львові, формування основи для презентації Львова як міста літератури в Україні та закордоном», – зазначають в управлінні культури ЛМР.

«В грудні минулого року ЮНЕСКО за результатами поданої нами заявки офіційно присвоїло Львову титул «Місто літератури і творчих міст ЮНЕСКО».

З однієї сторони – це є визнання Львова, визнання якості тих процесів літературних, які відбувалися і відбуваються в нашому місті, а з іншої сторони – це серйозний виклик, адже тепер місто зобов’язане трактувати літературу як пріоритет свого розвитку.

Власне, розуміючи, що титул «Місто літератури» потребує відповідного наповнення, управлінням культури, за участі бібліотек міста і літературного середовища, була підготовлена програма «Львів – місто літератури» на 2016-2020 роки», – зазначив Михайло Мороз, в.о. начальника управління культури ЛМР.

Програма є довготривалим спільним проектом Львівської міської ради, міських бібліотек, навчальних закладів, громадського сектору та бізнесу, який має на меті скоординувати дії щодо популяризації читання та розвитку книжкової індустрії у місті та цілому регіоні.

«Ми вже не перший раз зустрічаємося щодо питання «Львів – місто літератури», але тепер ми можемо говорити про якісь перші кроки, які робить місто для того, щоб втілювати цей титул. Насправді, цей титул не несе якихось додаткових дофінансувань, але це є, фактично, вибір міста в напрямку якось певного, стабільного розвитку в сфері культури.

В креативній мережі нам відкриваються можливості по міжнародній співпраці, які потрібно буде втілювати в наступні роки. Ми вже почали комунікацію з іншими креативними містами не лише в напрямку літератури, тому що ця мережа включає в себе і медійне мистецтво, і прикладне мистецтво, і фільми, і кулінарію.

Якщо ми говоримо про програму, то тут варто зауважити кілька моментів щодо її створення. Вже дуже багато років є ідея створення програми «Підтримки читання у Львові». Але зрозуміло, що цей процес є досить складний, тому що до цієї розробки потрібно залучати спеціалістів, які займаються, насправді, промоцією читання», – розповіла Богдана Брилинська, в.о. начальника відділу маркетингу та культурних індустрій управління культури ЛМР.

Програма передбачає тісну співпрацю на рівні державних, приватних, громадських ініціатив, а також міжнародну співпрацю.

Література є лише однією з декількох категорій «Creative cities». Інші напрямки включають музику, кіно, засоби масової інформації, гастрономію, прикладне та народне мистецтво, дизайн.

Отримання почесного титулу «Місто літератури ЮНЕСКО» насамперед є  іміджевою перевагою, яка стане поштовхом для розвитку літературного процесу, підвищення якості культури читання у місті, дозволить залучити міжнародні кошти та дасть можливість Львову стати більш помітним та впливовим на мапі світової культури.

Фінансове забезпечення Програми здійснюється: за рахунок коштів бюджету розвитку міського бюджету м. Львова; за рахунок коштів інвесторів, спонсорської допомоги, донорських коштів та грантів, у тому числі міжнародних.

Є декілька різних статей видатків, буде створений відділ при Міському палаці культури ім. Г.Хоткевича, будуть видатки на промоційну, поліграфічну продукцію, створення та підтримка веб-сайту «Львів – місто літератури», який буде декілька мовний, відповідно, будуть видатки, пов’язані з перекладом. Крім того, це буде низка промоційних проектів і плануємо в межах цих коштів готувати участь Львова на відповідних міжнародних літературних фестивалях.

«Зокрема в бюджеті розвитку передбачено 2 млн. грн. на ремонти дитячих бібліотек міста Львова, є 1,5 млн. грн. на ремонти дорослих бібліотек міста Львова, передбачено 500тис. грн. на заміну вікон у дитячих і дорослих бібліотеках. Крім того, в одній з центральних бібліотек міста Львова, що на пл. Шота Руставелі  буде замінена система опалення з відповідним ремонтом. У Рясне та на Сихові плануємо створення нових медіатек, є закладені кошти на початок робіт. Ніхто не говорить про те, що вони відкриються цього року, але процес розпочато. Так само на вул. Городоцька, 285, колишній кінотеатр, де є маленька бібліотека-філія, вона буде розширена, тому що зараз весь майновий комплекс кінотеатру переданий бібліотечній системі для дорослих, тобто там так само буде нова сучасна бібліотека.

Плюс ще є кошти, виділенні на придбання книг та періодики, зокрема, цього року найбільше за всі роки – це 700 тис. грн.», – зазначив Михайло Мороз.

В рамках проекту будуть різні програми, проекти:

Літературна премія.

  • Перша міська премія для авторів книг.

Модельні літературні уроки

  • Спеціально розроблена програма занять, які відбуватимуться поза межами шкільних навчальних закладів у місцях, пов’язаних із історією літератури міста.

Заходи з промоції видавничої справи.

  • Підтримка заходів, спрямованих на популяризацію видавничої справи та літературної творчості у м. Львові.

«У нас існує такий кластер видавців та поліграфістів – це є річ, яку ми також включали в нашу аплікацію як один з плюсів нашого міста. Ми б хотіли цього року краще промувати саме видавничу справу. Тому що, в нас є форум видавців, але, крім того, в нас є Академія друкарства і в нас є кілька львівських видавництв, які роблять обличчя цього міста, зокрема «Видавництво старого лева», «Свічадо» та інші. Я думаю, що цього року, ми разом із Інститутом міста попрацюємо над тим, щоби зробити якусь серію заходів, власне, на промоцію книги, на промоцію видавців і видавничої справи у місті», – додала Богдана Брилинська.

Програма сприяння перекладів.

  • Дофінансування видавництв на видання перекладів творів із списку, сформованого групою експертів проведення заходів (бібліотеки, школи, громадські організації).

«Третій вік: задоволення від читання».

  • Доповнення проекту ГО “Форуму видавців” програмами соціальних працівників, спрямованих на спільне читання із людьми похилого віку.

«І загалом, якщо ми говоримо про програму «Львів – місто літератури», то одне із завдань – це популяризацію читання серед усіх вікових та соціальних верст населення. Тобто, крім роботи з дітьми, ще є низка програм, які будуть охоплювати і переміщених осіб, і осіб похилого віку, школи  тощо», – сказав Михайло Мороз.

«Бібліотека – територія допомоги».

  • Проект у Центральних бібліотечних системах м. Львова для соціалізації та терапії незахищених, примусово переміщених осіб та учасників антитерористичної операції.

Топ-програма «Росту і розвиваюсь»

  • Програма надає можливість використовувати процес читання як вагомий аспект пізнавальної діяльності дитини та підкреслює важливість читання у ранньому віці. Програма сприяє формуванню внутрішнього світу дітей дошкільного віку шляхом залучення їх до читання, а також забезпечує змістовне проведення дозвілля у дружньому дитячому середовищі та у широкому родинному колі на бібліотечних теренах.

«Ми починаємо розуміння літератури і читання літератури саме з дитячої установи. Ми сьогодні можемо сказати що дитяча бібліотека – це інститут дитинства. Тому що різнопланова діяльність бібліотеки не лише рекламує книгу, формує культуру читання, вона дає можливість розвинутися дитині творчо, емоційно, інтелектуально, але при тому вона вирішує питання і допомоги освоєння шкільної програми. Контингент наших читачів  – це 6-14 років. Але в останні роки ми дуже прицільно працюємо з такою віковою групою, як 2-5 років. Ми зрозуміли, що ця категорія не охоплена залученням дітей до читання і що є проблеми в роботі з молодими батьками. І ми вже почнемо з програми «Малюк у бібліотеці», «Від колиски до книжки».

Сьогодні ми започатковуємо програму «Росту і розвиваюсь». Це програма, яка дасть можливість для молодої сім’ї, для дитини від 2-ох років отримати певний комплекс розвиваючих започаткувань. Це залучення до читання , це ігрові моменти, тобто те, що робить дитячий садок, але він це все робить по своїй програмі, у нас вся програма пов’язана з книгою, залученням дітей до читання», – відзначила Валентина Галушко, директор Центральної бібліотечної системи для дітей.

Програма навчань проектного менеджменту для бібліотекарів міських ЦБС.

  • Програма передбачає навчання бібліотекарів у напрямку проектного менеджменту, стратегування, промоції, фандрайзингу та пошуку грантів.

«І ще один захід програми «Львів – місто літератури», на якому я б хотів закцентувати – це програма навчань для бібліотекарів, зокрема навчань, які стосуються як проектного менеджменту, так і навчань, пов’язаних з іншими аспектами діяльності, в тому числі промоційного плану», – додав Михайло Мороз.

Адміністративна та промоційна підтримка титулу «Львів – місто літератури» ЮНЕСКО.

  • Створення та підтримка:

– Офісу «Львів місто літератури»

– Веб-сайту «Львів – місто літератури».

– Видання інформаційних буклетів та промо-матеріалів «Львів – місто літератури».

– Презентація Львова як міста літератури на заходах в Україні та закордоном.

– Сприяння у проведенні інноваційних літературних проектів в просторі міста та в партнерських містах.

«Це велике досягнення для Львова та України. Але також це великий виклик. Поряд з захватом та радістю, мусимо розуміти скільки зусиль маємо докласти, аби наповнити це звання реальним змістом. Львів – місто, що надихає книгу, також воно надихає всіх нас до самовідданої роботи. Тому ми переконані, що Львів гідно нестиме цей титул та зробить український літературний процес помітним у світі», – зазначила Богдана Брилинська.

Довідка

11 грудня 2015 року на офіційному сайті ЮНЕСКО було оголошено список 47 міст з 33 країн світу, які увійшли у мережу Creative Cities за креативність в одному з семи напрямків: ремесло і народне мистецтво, дизайн, гастрономія, література, музика, мистецтво, фільми. Львів отримав статус Місто літератури ЮНЕСКО і став першим містом України, яке удостоїлось цього титулу та ввійшло до всесвітньої мережі «Creative cities».

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.