дивись.info

Львівський студент «реанімує» електронні маршрутовказівники трамваїв і тролейбусів

Львівський студент «реанімує» електронні маршрутовказівники трамваїв і тролейбусів

Віднедавна на деяких трамваях і тролейбусах, які прибули до Львова із Німеччини та Чехії повноцінно запрацювали електронні маршрутовказівники. Журналіст «Дивись.інфо» відшукав людину, яка на волонтерських засадах займається відновленням трамвайно-тролейбусної електроніки. Це студент Технологічного коледжу Львівської Політехніки Дмитро Янківський. Ми поцікавилися у нього, як виникла ідея «реанімувати» електронні маршрутовказівники.

– На початку 2013 року до Львова почали прибувати вживані чеські тролейбуси «Skoda». У себе на батьківщині ці тролейбуси пройшли модернізацію і були обладнані електронними маршрутовказівниками фірми «BUSE». Нажаль, під час купівлі цих тролейбусів у «Львівелектротрансі» забули придбати пульти керування електронними маршрутовказівниками, тому спочатку електронні маршрутовказівники на цих тролейбусах не працювали і замість них ставили паперові трафарети.

У мого колеги, фаната електротранспорту, Андрія Василюка виникла ідея «реанімувати» працездатність електронних маршрутовказівників вживаних чеських тролейбусів. Пульт для електронного маршрутовказівника вирішили придбати, зібравши кошти серед фанатів електротранспорту і просто ініціативних людей. Власне завдяки «спільнокошту» на купівлю пульта для електронного маршрутовказівника львівські фанати електротранспорту і перезнайомилися між собою. Кошти на маршрутовказівник було зібрано достатньо швидко і перераховано виробнику, який надіслав необхідний пульт…

Дмитро Янківський займається налагодженням електронного маршрутовказівника на трамваї № 1178
Дмитро Янківський займається налагодженням електронного маршрутовказівника на трамваї № 1178

Першим тролейбусом, на якому повноцінно запрацював електронний маршрутовказівник стала машина із № 597. Завдяки цьому пульту вдалося також налагодити електронні маршрутовказівники й на інших «прибульцях» із Чехії. Дмитро ділиться технічними подробицями:

– Чеські тролейбуси обладнані електронними маршрутовказівниками блінкерного типу. Навіть якщо пульт керування від’єднати, то табло буде відображати останній обраний маршрут. Але змінити інформацію на табло без пульта неможливо. Тому в тролейбусах, для яких не було пультів ми вивели на табло маршрутовказівників ті маршрути, на яких вони найчастіше працюють. Але при зміні маршруту водіям доводиться ставити паперові трафарети.

Дмитро Янківський та Назарій Курівчак на фоні тролейбуса № 602 із маршрутовказівником, який вони сконструювали
Дмитро Янківський та Назарій Курівчак на фоні тролейбуса № 602 із маршрутовказівником, який вони сконструювали

Завдяки фанатам електротранспорту і небайдужим львів’янам вдалося зібрати кошти для придбання пультів для електронних маршрутовказівників іще кількох тролейбусів. Із їх придбанням волонтерам допоміг українець Олександр Чикиш, який нині живе і працює за кордоном. Дмитро розповідає:

– Оригінальні нові пульти для електронних маршрутовказівників фірми «BUSE» є достатньо дорогими – вони вартують біля 300 євро. Після того, як гривня знецінилася зібрати такі кошти силами фанатів електротранспорту стало майже нереально. Пан Олександр зміг придбати на інтернет-аукціонах більш дешеві вживані пульти, сумісні із електронними маршрутовказівниками чеських тролейбусів. Завдяки цьому ми разом із фанатами електротранспорту Андрієм Василюком і Олександром Єрохіним змогли «реанімувати» та налагодити електронні маршрутовказівники на тролейбусах № 599, 603 і 604.

Боковий маршрутовказівник трамвая № 1178 із креативною картинкою
Боковий маршрутовказівник трамвая № 1178 із креативною картинкою

Дмитро говорить, що довший час електронні маршрутовказівники трамваїв, які прибули до Львова із Ерфурта вважалися повністю безнадійними.

– Фірми, яка виготовляла електронні маршрутовказівники для трамваїв Ерфурта уже немає. Ці маршрутовказівники є старої конструкції. Щоб вони відображали маршрути львівських трамваїв потрібно було не лише дістати пульти керування для них, але й перепрограмувати декілька мікросхем пам’яті, на які записується інформація про маршрути. Пан Олександр Чикиш, який професійно займається програмуванням, зміг запрограмувати «прошивку» для мікросхем пам’яті електронних маршрутовказівників і листопаді 2015 року ми разом із ним та працівниками «Львівелектротрансу» «реанімували» електронний маршрутовказівник на трамвайному вагоні № 1175.

Роботи по «реанімації» та налагодженню електронних маршрутовказівників на трамвайних вагонах № 1174 та 1178 Дмитро виконав під час проходження виробничої практики у «Львівелектротрансі». У проведенні цих робіт йому допомагав електрослюсар трамвайного депо Микола Іващенко.

Окрім «реанімації» фірмових електронних маршрутовказівників Дмитро також власноручно конструює електронні маршрутовказівники для трамваїв і тролейбусів:

– Кілька років тому я дізнався, що тернопільський водій тролейбуса Сергій Холодар почав власними силами виготовляти електронні світлодіодні маршрутовказівники. Пан Сергій поділився зі мною «секретами виробництва». Я навчаюся на техніка-програміста і вирішив удосконалити конструкцію електронного світлодіодного маршрутовказівника, яку розробив пан Сергій. Разом із моїм колегою по навчанню Назарієм Курівчаком ми розробили пульт керування світлодіодним маршрутовказівником, який дозволяє переключати номери маршрутів при натисканні на кнопку.

Електронний маршрутовказівник власної конструкції хлопці встановили на тролейбус №602. Дмитро ділиться своїми подальшими планами:

– Зараз маршрутовказівник, який ми сконструювали, може відображати лише числову інформацію – номер маршруту, адже він побудований на базі світлодіодних семисегментних індикаторів. Основними його перевагами є достатньо проста конструкція та невисока ціна, такий електронний маршрутовказівник може використовуватися спереду і ззаду трамвая чи тролейбуса. Боковий маршрутовказівник має відображати не лише інформацію про номер маршруту, але й про напрямок його прямування. Отож далі я планую сконструювати електронний маршрутовказівник на основі світлодіодних матриць, який відображав би не тільки інформацію про номер маршруту, але й його кінцеві зупинки…

Через важкий економічний стан «Львівелектротрансу» Дмитро не надіється на фінансову допомогу зі сторони підприємства. Але ми думаємо, що серед активних львів’ян знайдуться люди, готові підтримати «стартап» львівського студента – якщо його проект буде реалізовано іще один трамвай або тролейбус після капітального ремонту наблизиться до європейських стандартів. Це дуже добре, коли студенти конвертують отримані знання у реальні справи.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.