дивись.info

В Інтернеті розмістили документи КГБ про синьо-жовтий прапор над Києвом у 1966 році

В Інтернеті розмістили документи КГБ про синьо-жовтий прапор над Києвом у 1966 році

1 травня 1966 року над будівлею Київського інституту народного господарства замайорів національний синьо-жовтий-прапор. Галузевий державний архів СБУ спільно з Електронним архівом українського визвольного руху опублікували матеріали архівної кримінальної справи КГБ на виконавців цього акту протесту.

Розслідуванням «теракту» зайнявся КГБ. Слідчі встановили, що організаторами акції були сусіди по гуртожитку: уродженець Одеси майстер-сантехнік Георгій Москаленко та уродженець Київщини слюсар-зварювальник Віктор Кукса.

30 квітня 1966 року вони придбали в Жовтневому універмазі два шарфи – жовтогарячого й синього кольору – та  в себе в кімнаті зшили з них український прапор.  На полотнище прикріпили вирізаний тризуб і зробили напис «Ще не вмерла Україна, ще її не вбито! ДПУ». Напис «ДПУ», тобто «Демократична партія України», мав переконати громадян, які його побачать, що в Києві діє організація, що бореться за самостійну Україну.

У ніч на 1 травня 1966 року в день, коли на центральних вулицях Києва очікувалися комуністичні демонстрації до Дня солідарності трудящих, Москаленко й Кукса вивісили прапор над будівлею центрального корпусу Київського інституту народного господарства (нині – Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана), студентом 5 курсу якого був Москаленко.

Москаленко, озброєний саморобним пістолетом і «коктейлем Молотова», стояв на чатах біля пожежної драбини, в той час, як Кукса піднявся на дах, скинув і порвав червоний стяг і встановив синьо-жовте полотнище.

КГБ розцінив цей «злочин» як такий, що «підриває радянську владу» і негайно почав розслідування, в ході якого назбирав матеріалів аж на три томи. Ці документи вперше стають доступними онлайн для всіх охочих на сайті Електронного архіву українського визвольного руху avr.org.ua за посиланням http://avr.org.ua/index.php/ROZDILY_RES?idUpCat=867

Георгія Москаленка й Віктора Куксу затримали 21 лютого 1967 року. Їх обох засудили за статтями 62 частина перша і 222 частини перша і друга Кримінального кодексу УРСР. Москаленко одержав три, а Кукса – два роки ув’язнення в колонії суворого режиму.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 23311 документа. Місія проекту — робити минуле доступним.

1 2 3 4 5 6_Москаленко 7_КуксаФото:

  • Спецповідомлення КГБ про синьо-жовтий прапор над Київським інститутом народного господарства
  • Древко із зірваним червоним прапором і встановленим замість нього синьо-жовтим стягом
  • Лицевий бік прапора з тризубом і написом «Ще не вмерла Україна, ще її не вбито! ДПУ»
  • Зворотний бік прапора
  • Драбина, якою Віктор Кукса піднявся на дах будівлі Київського інституту народного господарства
  • Георгій Москаленко, фото з кримінальної справи
  • Віктор Кукса, фото з кримінальної справи

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.