дивись.info

Усі рубки дерев аж до повного знищення лісу законні, – еколог

Усі рубки дерев аж до повного знищення лісу законні, – еколог

Понад половина усіх лісових вирубок в Україні санітарні, адже податок за промислову деревину у сотні разів більший, ніж за дрова. І звільнення голови Державного агентства лісових ресурсів нічого не змінить, адже в законодавстві надто багато шпарин, які дозволяють практично будь-яку вирубку оформити як санітарну.

Так прокоментував Дивись.info ситуація, яка склалася у лісовій галузі заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

«Вирубки лісу були у різному масштабі завжди. Інша ж справа, що під час свого президентства Віктор Янукович та його улюблений партнер по тенісу Віктор Сівець, який на той час очолював Держагенство лісових ресурсів, скористалися правовою шпариною, котра називається санітарними рубками», – розповів Олексій Василюк.

Еколог пояснив, що санітарні правила у лісах України передбачають понад 40 видів санітарних рубок.

«Якщо виконувати усі види санітарних рубок, які там прописані, то будь-який ліс можна повністю вирубати. Наприклад, довести до стану, коли ліс стане надто розрідженим і його треба буде ліквідувати суцільною рубкою.

А для лісовиків це дуже вигідно. Власне, коли рубається так звана ділова деревина, то вона продається, а гроші йдуть лісгоспу і він при цьому платить податок. А ось якщо дерева рубаються на дрова, то податок урази нижчий. Наприклад, для дуба – 319 гривень і 1 гривня 90 копійок за кубометр деревини. Тобто за старий великий дуб податок може становити десь дві тисячі гривень, якщо його оформити як ділову деревину, і 10 гривень, якщо оформити його як дрова», – зазначив експерт.

За його словами, лісгоспам супервигідно оформити кожне дерево як зрубане під час санітарних рубок.

«І з тих часів, як Янукович був президентом, і по сьогоднішній день тенденція нічим не змінилася.

З кожним роком обсяг санітарних рубок стає дедалі вищим. І на сьогодні це десь 54%.

Тобто понад половина дерев, які вирубують в Україні оформляють як санітарні рубки», – каже Олексій Василюк.

Крім того, еколог зазначає, що доволі хибною є думка, що ліс рубають переважно у Карпатах. Ліс рубають усюди, навіть у самому Києві.

«Тож не варто розглядати звільнення голови Держлісагенства як якусь унікальну перемогу, адже він навіть ще встиг нічого поганого зробити, зрештою, хорошого теж. Тому ніякого зрушення чекати не треба. Найімовірніше, йдеться про підготовку місця для когось дієвішого, а в який бік буде ця діється, ми наразі сказати не можемо», – наголошує пан Василюк.

Еколог зауважив, що й офіційної заборони лісових вирубок досі ніхто не бачив, немає жодного рішення, є тільки пост міністра Остапа Семерака на сторінці у Фейсбук. Це звичайний піар.

«Насправді у нас нема незаконних рубок лісу – усі вони законні. Рубка оформляється за законною процедурою як санітарна. При цьому нищиться природа, а придертися не можна, бо оформлено як санітарна рубка, навіть у межах заповідного фонду», – підкреслив експерт.

Однак згодом з’явилося нове повідомлення від міністра, де він заявив, що Кабмін схвалив рішення про тимчасове припинення лісових вирубок до перегляду нормативно-правових актів, які регулюють порядок та правила її здійснення.

Фото: konkurent.in.ua

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.