дивись.info

Садовий зможе заробити на зоні надзвичайної екологічної ситуації

У Львівській міській раді вирішили перекласти відповідальність за ситуацію в Грибовичах з місцевої влади на державу, і бургомістр Андрій Садовий звернувся до Президента України  Петра Порошенка з проханням про оголошення Львова, Малехова та Великих Грибович зоною надзвичайної екологічної ситуації, пише Дивись.Info.

1111

 

Першими про таке рішення мера заговорили користувачі соціальних мереж, які одразу ж почали розмірковувати над тим, що ж означає поняття «зона надзвичайної екологічної ситуації» і з чим його їдять. У своїх коментарях на словечка люди були щедрими.

Відреагували на прохання Садового і у Києві. Порошенко на офіційній сторінці Глави держави і мережі Інтернет зазначив, що «Сміття треба прибирати, а не робити на ньому велику політику».

Насправді, ж зона надзвичайно екологічної ситуації – окрема місцевість України, на якій виникла надзвичайна екологічна ситуація, тобто егативні зміни в навколишньому  природному середовищі,  що  потребують  застосування  надзвичайних заходів з боку держави.Як зазначено у законі «Про зону надзвичайної екологічної ситуації», підставами для оголошення будь-якої місцевості такою зоною є:

Ø  значне перевищення гранично допустимих норм показників якості навколишнього природного середовища, визначених законодавством;
Ø  виникнення реальної   загрози   життю   та  здоров’ю  великої кількості  людей  або  заподіяння   значної   матеріальної   шкоди юридичним,  фізичним особам чи навколишньому природному середовищу внаслідок   надмірного   забруднення   навколишнього    природного середовища,  руйнівного  впливу  стихійних  сил  природи  чи інших факторів;
Ø  негативні зміни,  що  сталися  в   навколишньому   природному середовищі  на  значній  території  і  які  неможливо  усунути без застосування надзвичайних заходів з боку держави;
Ø  негативні зміни,  що  сталися  в   навколишньому   природному середовищі,   які  суттєво  обмежують  або  виключають  можливість проживання населення і  провадження  господарської  діяльності  на відповідній території;
Ø  значне збільшення  рівня  захворюваності  населення внаслідок негативних змін у навколишньому природному середовищі.

Куди цікавішими є заходи, що можуть здійснюватися в зоні  надзвичайної екологічної ситуації.
Найперше, це те, що запровадження  правового режиму зони надзвичайної екологічної ситуації  передбачає  обов’язкове виділення коштів з державного та місцевих  бюджетів, резервного фонду Кабінету Міністрів України чи інших  джерел, не заборонених законом. Саме в грошах фахівці і вбачають поштовх мера Львова Андрія Садового до таких дій.

Голова Львівського бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков каже: «Є певні умови, за яких така надзвичайна екологічна ситуація об’являється. Є правовий режим, є певні вимоги. Перш за все, це швидке виділення коштів з резервного фонду, фондів місцевих бюджетів, обласних бюджетів, якщо необхідні заходи по ліквідації ситуації, компенсації мешканцям  та інше. Це приймається за рішенням Нацбезпеки й оборони та Президента.

У контексті Грибович я не знаю мотивацію Садового, тому що по суті влада своєю бездіяльністю довела до цієї ситуації а тепер просто хоче отримати швидко кошти з бюджетів різних форм. І у нас така ситуація була по Калушу. Там теж було об’явлено надзвичайну екологічну ситуацію, швидко отримали кошти, швидко без тендерів обрали виконавців і зараз до сих пір ще слідча комісія у ВР не може дати висновків, куди ті гроші освоїли так би мовити.»

Фахівці зізнаються, якщо ж політична верхівка карїни таки прийме рішення про оголошення Львова, Малехова та Великих Грибович зоною надзвичайної екологічної ситуації, то тоді варто висувати питання про якісний контроль за освоєнням виділених коштів.

Окрім же грошей, у випадку запровадження в межах зони надзвичайної екологічної ситуації правового режиму надзвичайного можуть запроваджуватися і такі заходи:
* встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду;
* обмеження руху транспортних засобів та проведення їх огляду з метою необхідної їх обробки,  тимчасової затримки в разі виявлення можливого  небезпечного  їх  впливу  на життя і здоров’я людей або загрози погіршення екологічної ситуації;
* посилення охорони  громадського  порядку  та   об’єктів,   що забезпечують життєдіяльність населення;
* встановлення обмежень   чи  заборони  на  проведення  масових заходів,  у  тому   числі  у  разі   загострення   епідеміологічної обстановки,    крім   заходів,   заборона   та   проведення   яких  встановлюється судом;
* відселення людей з місць,  небезпечних для їх  проживання,  з обов’язковим  наданням  їм  жилих  приміщень  для  постійного  або тимчасового проживання;
* встановлення карантину   та   здійснення  інших  обов’язкових санітарно-протиепідемічних заходів;
* запровадження особливого   порядку   розподілення   продуктів харчування і предметів першої необхідності серед населення;
* виконання комплексу  робіт  щодо  нормалізації   екологічного стану на території зони надзвичайної екологічної ситуації.

Та експерти запевняють, що впоратися з ситуацією, яку маємо нині в Грибовичах можна і власними силами. Зокрема, Дмитро Скрильніков додає: «В принципі, у нас ситуація з тим, що горіло сміттєзвалище і були витоки триває уже десятки років не лише на Львівщині, а й в інших містах України. Тоді, в принципі, кожне друге сміттєзвалище можна об’являти зоною надзвичайної екологічної ситуації. Дійсно тут сталася катастрофа, сталося лихо, яке пов’язане з діяльністю і бездіяльністю влади.

Тому, зрозуміло, що формально підстави можна натягнути, але, як на мене, стоїть питання в тому, що дійсно людям треба помогти, компенсацією необхідно забезпечити тих, хто постраждав, необхідно максимально забезпечити ліквідацію цієї ситуації та подальшу рекультивацію сміттєзвалища. Але чи це потребує визнання місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації – це питання спірне.»

Олег ГАЛІВ

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Реклама