дивись.info

На Львівщині у змаганні визначили найкращих вальників лісу (фото)

На Львівщині у змаганні визначили найкращих вальників лісу (фото)

У Нивицькому лісництві ДП «Радехівське лісомисливське господарство» відбулися обласні змагання вальників лісу, в яких взяли участь 27 лісівників Львівської області.

З них – вісім учасників Національної збірної України, три юніори віком до 23 років. Загалом на конкурсі вальників було 16 команд. Організатор змагань – Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства. Судді – чотири працівники цього управління.

Змагання вальників лісу започаткували в Україні та на Львівщині у 1997 році. Мета конкурсу – підняти престижність професії, яка вважається однією з найнебезпечніших у світі після шахтаря. У світі такі конкурси проводять давно.

Як розповів на брифінгу начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека, на Львівщині конкурс вальників проводять за світовими стандартами. Змагання відбуваються завдяки жеребкуванню, складанню турнірної таблиці та з п’яти етапів – звалювання дерев, відокремлення сучків від стовбура, монтаж ланцюга на пилу, точне розкрижування та комбіноване різання. Щороку конкурс проводить інший лісгосп, де вальники Львівщини отримують почесні  призові місця.

13633420_1144582445580838_1784024009_o

На обласні змагання вальників лісу приїхала владна верхівка – чиновники Львівщини, Радехівського району та ветерани лісової галузі столиці. Серед віп-гостей –  перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський, голова Всеукраїнського товариства лісівників Олександр Яресько, голова Радехівської РДА Тарас Калита, мер Радехова Степан Коханчук, начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека, ветеран лісового господарства, заслужений лісівник України Павло Залужний.

Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, яке вже давно не організовувало публічних акцій та свят, належно підготувалося до обласних змагань вальників лісу. Запросили місцевих жителів, друзів вальників, колег з інших регіонів. Гостей розважали місцеві музиканти, а жінки у національних строях несли  на вишитому рушнику коровай. І звичайно не обійшлося без священика, який поблагословив змагання, покропив учасників освяченою водою.

Обласні змагання вальників – підготовка до Всесвітніх. 8 вересня 2016 року у Польщі відбудеться Всесвітній чемпіонат вальників лісу, де  свої сили спробують члени Національної збірної лісовальників України. Деякі представники збірної взяли участь у змаганнях на Львівщині, відточили свою майстерність. Вальник лісу має постійно набивати руку, складати іспити і працювати на швидкість. Напередодні конкурсів вони мають репетиції.

13633495_1144582765580806_699257126_o

Найважчий етап – зрізання пилою живих дерев. На цьогорічному конкурсі у Нивицькому лісництві вальники працювали із соснами, яким понад сімдесят років. Вони розміщені далеко одна від одної. Це територія планової лісової рубки. Згідно з технікою безпеки, на майданчик ваління дерева нікого не пускають крім суддів, майстра-вальника та технічного персоналу лісової галузі. Усі працюють у касках та спецодязі. Для вболівальників відведена фан-зона, обгороджена спеціальною стрічкою.

Після кожного зрізаного дерева судді вимірювали спеціальними приладами кут нахилу, кут підрізання та інші технічні нюанси деревини. Найвищі бали вальник отримує за швидкість зрізання дерева та м місце звалювання стовбура. Перед конкурсом у землю забивають три кілки – двоє по боках, один між ними. Завдання майстра – спиляти дерево так, аби воно звалилося поміж двома забитими кілками і при цьому встромило у землю третій кілок. Такого результату можуть добитися лише професійні вальники зі стажем. Цей нюанс оцінюється найвищим балом. Серед цьогорічних учасників були такі, що впоралися з цим завданням.

Решту етапів змагань значно легші – відокремлення сучків, монтаж ланцюга, точне розкрижування і комбінований різ. Найбільше балів вальники отримують і за комбінований різ. Що це таке? Кругляк надрізають пилою зверху, а потім знизу. Врезультаті має вийти найрівніший відрізаний шматок кругляка. Якщо вийде трохи  криво – не отримаєш залік.

Перше місце зайняла команда вальників  з Бродівського лісгоспу.  Переможцем в індивідуальному заліку став член Національної збірної України вальників, майстер Радехівського лісгоспу Володимир Кухта. Призи такі. За перше місце –   три тисячі гривень, за «срібло» – 2,5 тисячі, за «бронзу» – дві тисячі. Нагороди отримали юніори віком до 23 роки. За перше місце – півтори тисячі гривень, за друге – 1,3 тисячі, за третє – тисячу.

Антон КРАВЕЦЬ

Фото автора

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.