дивись.info

Що далі? Київський завод прийматиме львівське сміття лише до 1 серпня

Що далі? Київський завод прийматиме львівське сміття лише до 1 серпня

Сміттєспалювальний завод «Енергія» (Київ), із яким було домовлено про переробку львівського сміття, призупиняє роботу через плановий ремонт. Що буде далі зі львівським сміттям?

Про це повідомив директор КП «Київкомунсервіс» Євген Русин, – пише Деловая столица.

Завод має намір призупинити прийом сміття з 1 серпня і відновити його наприкінці літа.

При цьому, зупинка заводу на плановий ремонт відбудеться з 15 серпня. Роботи планують вести до 1 вересня, а сміття для запуску почнуть приймати наприкінці серпня. Відтак, перед Львовом знову постає сміттєва проблема. Водночас, керівництво заводу планувало забирати львівське сміття на переробку лише до 1 серпня, про що і йшлося в домовленостях. Надалі Львів мусить сам знайти альтернативне рішення цієї проблеми.

До кінця липня кількість сміття, привезеного зі Львова, сягне об'єму в 5 000 тонн
Євген Русин

Наразі директор КП «Київкомунсервіс» Євген Русин повідомив, що завод «Енергія» не може спалити навіть усього київського сміття. При цьому, до липня кількість сміття, привезеного зі Львова, сягне об’єму в 5 000 тонн. За підрахунками проекту VoxUkrainе, сьогодні частка львівського сміття на «Енергії» становить майже третину усього завантеження заводу.

IMG_4958-630x420

Двічі в одну річку?

Як повідомив ІА Дивись.info депутат ЛМР від партії «УКРОП» Любомир Босаневич, за його інформацією, міська рада намагається вмовити мешканців Грибович забирати львівське сміття на полігон.

Міська рада домовляється зараз з мешканцями Грибович, що їм, умовно кажучи, зроблять ремонт у школі, дорогу, комунікації, а ті, в свою чергу, дозволять далі приймати сміття
Любомир Босаневич

«Міська рада домовляється зараз з мешканцями Грибович, що їм, умовно кажучи, зроблять ремонт у школі, дорогу, комунікації, а ті, в свою чергу, дозволять далі приймати сміття (на полігон, – ред.). Взагалі, я не можу зрозуміти, для чого вивозити сміття до Києва, якщо в Ужгороді є нормальний сміттєпереробний завод. Це є марнотратство, але навіть ніхто не пробував домовлятись», — повідомив депутат.

Напевно, депутат дещо помилився, адже сміттєпереробний завод в Ужгороді лише починають будувати. 

За іншим повідомленням з ЛМР, львівське сміття збираються вивозити у Борислав. Наразі підтверджень цих заяв немає.

Буде правильне рішення, якщо виположення Грибовицького полігону буде робитися саме сміттям
Валерій Веремчук

Як стає зрозуміло з розмови із депутатом ЛМР від «Народного контролю» Валерієм Веремчуком, сміття дійсно збираються повертати на Грибовицький полігон. Втім, це є частиною рекультиваційного плану: «Сьогодні були виділені кошти на початок робіт по рекультивації, виділені кошти на добудову школи в Малехові. Ми робимо конкретні кроки, щоб громада бачила, що процес зрушився. По проекту рекультивації потрібно виположити все сміттєзвалище, щоб почати подальші роботи. Думаю, буде правильне рішення, якщо виположення буде робитися саме сміттям. Фахівці кажуть, що то єдиний реальний шлях».

Громада проти!

Попри плани депутатів Львівської міської ради, великогрибовицька громада має залізну позицію на рахунок поновлення вивезення сміття на полігон. Про це ІА Дивись.info розповів Ігор Питель, голова Великогрибовицької сільської ради:

«Жодна машина із сміттям на територію Грибовицького сільської ради, де є сміттєзвалище, не заїде. Жодні умови нас не переконають змінити свою думку. Ми самі шукаємо, куди зараз возити сміття. Тобто ми і свої побутові відходи не знаємо куди прилаштувати. Прикро про це казати, але ми не можемо наразі домовитися з тими, на чиїй території є сміттєзвалища. Кажуть люди, що готові були б прийняти, але полігони переповнені львівським сміттям, і вони самі не мають вже куди вивозити. Шукаємо вихід».

«Проблема буде наростати. Ми усім Жовківським районом вирішуємо питання, де знайти інвестора для будівництва сортувальної лінії для району, — продовжує сільський голова. — Попередні домовленості вже є. Але насамперед інвестор повинен буде показати громаді населеного пункту, де сортувальна лінія буде встановлена, як це працює. А ось вже після цього будемо говорити про терміни та дозволи. На сьогодні інвестор готовий відвести туди, де вже є такі сортувальні лінії. Наразі, тішимося, що депутати виділили 10 мільйонів гривень на рекультивацію. Нехай як найшвидше розпочнуться роботи».

Жодна машина із сміттям на територію Грибовицького сільської ради не заїде
Ігор Питель

„Неактивні“ інвестори

Інформація про кількадесят інвестиційних проектів сміттєпереробного заводу у Львові, які «зарубала» міська рада, вже не є секретною. Водночас, головний аргумент ЛМР – відсутність у проектах пропозицій з результивації сміттєзвалища і загалом, недостатня прибутковість такого бізнесу.

При цьому, проект рекультивації сміттєзвалища таки був розроблений кілька років тому інститутом ГІРХІМПРОМ, а сміттєвий бізнес все ж інвесторів цікавить. Наприклад, в Ужгороді за такий проект готові взятись китайські інвестори, компанія CWРI. «У травні ми зустрічалися з керівництвом компанії й попередньо обговорили принципи співпраці, – повідомляє голова ОДА Геннадій Москаль. – А зараз фактично вийшли на фінішну пряму. Компанія об’їздила багато областей України зі своїм інвестиційним проектом, але вирішила зупинитися на Закарпатті, оскільки тільки тут від неї не просили грошей за безперешкодне ведення бізнесу. Принципова згода на відкриття заводу з нашого боку є, ті умови компанії, які залежать від місцевої влади, будуть виконані. Зараз ми підшуковуємо відповідну земельну ділянку».

Такі ж приклади є і на Львівщині. Наприклад, потенційний сміттєпереробний завод у Дрогобичі вже свого інвестора знайшов, навіть не одного. Про це ІА Дивись.info розповів мер міста Тарас Кучма. «Довго шукали інвестора для сміттєпереробного заводу. Фактично, як тільки я заступив на посаду, почав їздити усіма інстанціями та можливими інвесторами за минулими проектами (і німецькі, і італійські, і польські), – розповів міський очільник Дрогобича. – Зараз ми зупинилися на трьох-проектах: англійсько-польський, італійський та китайський. Ми створили комісію, проводимо конкурс. Я особисто їздив дивився, як ці проекти реалізовано в інших країнах. Особисто я схиляюся до італійського варіанту. Англійсько-польський проект більш витратний, але є кошти, які дозволять його поставити».

На сміттєзвалищі поблизу Дрогобича проводять повну рекультивацію. Виконує це підприємство, яке мало рекультивувати Грибовицьке сміттєзвалище у Львові (але проект завис). Це є львівська компанія
Тарас Кучма

«Зараз ми готуємо конкурсну пропозицію і за місяць уже завершимо. Повинна ще міська рада затвердити. Конкретно на сміттєзвалищі поблизу Дрогобича проводять повну рекультивацію. Виконує це підприємство, яке мало рекультивувати Грибовицьке сміттєзвалище у Львові (але проект завис). Це є львівська компанія», – додав Тарас Кучма.

Що каже Садовий

Звісно, найважливіша у цьому питанні — позиція мера Львова, адже саме перед ним стоїть завдання кудись подіти львівське сміття. Однак, замість чіткого плану, громадськість ризикує знову почути лише патетичні заяви та не завжди коректні цифри.

Ми дали гарантію Києву цей об'єм сміття пізніше забрати назад
Андрій Садовий

Своє бачення ситуації Андрій Садовий виклав ІА Дивись.info наступним чином: «Київ продукує 3 000 тонн сміття, Львів завозить 100 тонн, це не просто мізер, це крапля в морі, — заявив мер. — Тим більше, що ми дали гарантію цей об’єм пізніше забрати назад, тому що завод може стати на ремонт чи може бути інша ситуація. Ми повинні бути солідарні всіма містами, але альтернатива є завжди».

Раніше чиновники ЛМР повідомляли про 220 тонн сміття на день, яке вирушає до Києва. А сам директор КП «Київкомунсервіс» Євген Русин розповів: «Після вихідних на завод привозять приблизно 1,2 тис. тонн відходів, у будні дні – по 600 тонн, а у вихідні – по 200-300 тонн».

Та насправді ж, всі ці розбіжності в заявлених цифрах — дрібниці. Бо, як бачимо, наразі чіткого і узгодженого з усіма ланками плану, що робити з львівським сміттям вже з 1 серпня, посадовці не мають.

ІА ДИВИСЬ.INFO

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.