дивись.info

З’їзд сепаратистів у Москві. Росія підтримує сепаратистів, але тільки закордонних

З’їзд сепаратистів у Москві. Росія підтримує сепаратистів, але тільки закордонних

Розташований неподалік Кремля московський готель Ritz-Carlton уже за звичаєм є місцем проживання та зустрічей лідерів держав, зірок Голівуду та інших знаменитостей. Минулих вихідних п’ятизірковий готель приймав гостей іншого рангу – хіба що за лідера держави визнаємо самозваного короля Гаваїв, офіційних представників невизнаного Придністров’я чи десятки інших репрезентантів сепаратистських рухів з усього світу, які приїхали до Москви на спонсоровану Кремлем конференцію «Діалог народів». 

Гостей, що прибули на це збіговисько на запрошення Антиглобалістичного Руху Росії – а серед них були представники сепаратистських груп від Молдови до Сомалі – небагато об’єднувало поза двома пунктами: незадоволенням стану справ у сучасному світі та гострою критикою дій США, – пишуть польські ЗМІ.

Серед присутніх не було представників влади, але в цьому і не було потреби. Вистачило того, що Кремль все проплатив, а у промовах гостей лунали тези, що без кінця повторює Москва: про необхідність боротьби із західною гегемонією, поганих наслідках глобалізації та вирішенням народами своїх доль – найкращим прикладом чого мав служити Brexit.

– З точки зору Кремля мета таких заходів проста: йдеться про формування проросійського лоббі в усьому світі, пов’язування певних рухів та організацій із Росією, як в часи Холодної війни було із антивоєнними та антиядерними протестами – каже Роберт Хеда, колишній аналітик польської розвідки. – Це також вписується в стратегію розвалювання західних структур. Кремль завжди розраховує, що такі рухи стануть постійним елементом політичного життя в різних державах, – додав він.
Москва роками дбає про стосунки із сепаратистськими рухами Західної Європи, в тому числі із крайньою правою партією Vlaams Belang, яка працює на розпад Бельгії та бореться за незалежність Фландрії.

Російські медіа підтримували шотландських націоналістів під час кампанії перед програним останніми референдумом. Представників цих груп, щоправда, бракувало. Зате було екзотичніші гості, наприклад, представники аж чотирьох сепаратистських організацій із США. Найвідомішим учасником “конференції” була республіканська Sinn Fein, радикальний уламок пов’заної із IRA партії, що бореться за “повернення” Північної Ірландії. На думку Хеди, позірна маргінальність цих організацій зовсім не означає, що вони не можуть бути корисними для Кремля.

– Це рухи маргінальні у загальнодержавному масштабі. Але на місцевих рівнях, на рівні самоврядуваня вони можуть грати вагомі ролі. Зазвичай це праві рухи, ті, що вливають на найбільш вразливі щаблі демократії, на щаблі локальні. Це певна інновація у діяльності Кремля, – зазначає експерт.

В той час, коли Росія підтримує сепаратистів у державах Заходу, в Грузії чи Україні, її ставлення до місцевих рухів, що домагаються більшої автономії, зовсім інше. Пропаганда сепаратизму може потягнути на 5 років позбавлення волі. У в’зниці вже понад рік знаходиться Рафіс Кашапов, який в тому числі за переконання, що “Крим – це Україна”, покараний за “сепаратизм” на три роки. коли в серпню 2014-го Краснодаром пройшов “Марш прихильників Федералізації Кубані”, його організаторів також було покарано. Така ж доля спіткала організаторів подібних рухів у Єкатеринбургу, Омську, Новосибірську.

На думку Алєксандра Іонова, організатора конференції, різниця проста: підтримувані Росією сепаратисти – це борці за свободу та право на самовизначення; ті ж, хто домагається подібного у Росії – це звичайні терористи та “шпіони США”.

– Ті рухи є або штучно створеними, або зовсім несерйозними, – сказав Іонов.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.