Чорні мільярди митниці. Як львівські митники «кришують» нелегальні авто (документи)

voseny-2013-novyi-pp-1

Журналісти виявили автокорупцію на митних постах України: масштаби, «кришування», схеми, персоналії.

Журналісти виявили автокорупцію на митних постах України: масштаби, «кришування», схеми, персоналії.

Про це пишуть у своєму розслідуванні журналісти видання "Апостроф".

Одним з ключових питань викорінення корупції в Україні є наведення ладу на митницях. Адже саме митні пропуски та пункти роками були прикладами ураження чиновниками різних рівнів цією небезпечною гангреною. Саме на цьому наголошували президент, прем’єр, депутати, силовики різних рангів та мастей. Одним словом – усі, хто так чи інакше дотичний до державних процесів в Україні.

Здавалося би, справді, якісь зрушення в цьому напрямку вимальовуються. Часто ми чуємо про затримання того чи іншого митника, розвінчуються схеми, озвучуються суми, цифри і так далі. Проте чи не є це показовою поодинокою боротьбою для того, аби замилити очі українцям та влаштувати спектакль для міжнародних партнерів, зокрема й МВФ? Чи зникли цілі багатоповерхові схеми, у яких задіяні сотні й тисячі працівників митних органів? І наскільки вчасно і безкомпромісно реагують силовики на ті чи інші виявлені факти корупції в органах митниці?

Спробуймо розібратися. До редакції видання "Апостроф" потрапили цікаві документи Державної фіскальної служби України, вивчення яких дає підстави стверджувати, що окремі працівники митних органів продовжують з відвертим нахабством просувати схеми для особистої наживи. При чому цинізм, з яким окремі службовці здійснюють свої «операції», відверто вражає.

Сьогодні мова піде лише про один з сегментів роботи митних органів – ввезення в Україну автомобілів на іноземних номерах іноземцями. Так, згідно закону, іноземець має право ввезти на територію України лише 1 транспортний засіб. Якщо він на ньому з часом не покинув територію України, і ввозить інший (перший, відповідно залишився на нашій території), то на нього має скластися протокол про порушення митних правил згідно ст. 481 МКУ зі стягненням 17 000 гривень штрафу.

foto-0

Проте, як з’ясувалося, під прикриттям працівників митниць іноземні резиденти завозили в Україну не один, не два – а десятки вживаних авто кожен. Не сплачуючи відповідних платежів у державний бюджет, перевезені авто одразу потрапляють до рук спритних ділків та переважно йдуть на «шроти» і «розбірки». Масштаби та цифри зловживань, згідно документів, які ми подамо нижче, справді вражають.

Згідно протоколу наради Державної фіскальної служби України від 16.09.2016 року № 26-ПК під головуванням в.о. заступника голови ДФС Мирослава Продана, який є у розпорядженні видання "Апостроф", керівництво служби вивило масштабні зловживання та маніпуляції з даними, які вносяться до електронних журналів пунктів пропуску АСМО «Інспектор». Відповідно начальникам Житомирської, Закарпатської, Львівської, Сумської та Чернівецької митниць ДФС доручено провести відповідні перевірки, а до посадових осіб митниць ДФС вжити заходів дисциплінарного впливу. Цим же протоколом зобов’язано начальників Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Луганської, Львівської, Одеської, Рівненської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернівецької та Чернігівської митниць ДФС здійснити перевірки фактів видалення, внесення змін, перезапису даних, що вносилися посадовими особами митниць ДФС до електронних журналів пунктів пропуску АСМО «Інспектор» за період з 01.01.2016 р. по 16.09.2016 р. з метою встановлення дій, які містять корупційні ризики.

 

Про що насправді йде мова? Митники користуються електронною базою АСМО «Інспектор». Наприклад, на територію України заїжджає громадянин Польщі і подає документи до оформлення. Митник бере паспорт громадянина і технічний паспорт транспортного засобу, вносить дані громадянина в вищезгадану електронну базу. І якщо цей громадянин вже має ввезені на територію України транспортні засоби, то в системі спрацьовує автоматичний ризик «АСАУР». Він реагує на прізвище громадянина або серію чи номер паспорта. Що тоді робить «спритний» митник: видаляє прізвище цього громадянина, заносить в базу неіснуюче прізвище чи паспортні дані (залежно від того, як спрацювала програма ризиків). Потім повторно проводить перевірку по «АСАУР»: цього разу програма не видає ризиків, він знову видаляє неіснуюче прізвище, вносить дані даного поляка і успішно здійснює митне оформлення. Проте система влаштована таким чином, що усі ці маніпуляції залишають сліди. При перевірці митної бази видно усі кроки та втручання в систему, їх неможливо видалити. Це для прикладу, як історія перегляду веб-сторінок в «Chrome» «Mozilla Firefox», яку неможливо видалити.

У розпорядженні журналістів видання "Апостроф" є копія наказу Львівської митниці ДФС від 21.09.2016 р. № 506 про проведення перевірки, про яку йшлося на нараді ДФС від 16.09.2016 р.

 

Як повідомив працівник митних органів ДФС, прізвище якого зі зрозумілих причин ми не називаємо, масштаби зловживань лише одного митного відділу на пункті пропуску «Мостиська», що у Львівській області, є просто вражаючими. Таким чином на митному пості  «Мостиська» відділом митного оформлення № 4 (начальник відділу Піх А., заступник – Бідник О.) протягом лише 2016-го року було здійснено пропуск понад 2 000 (!!!) таких автомобілів. За попередніми підрахунками, недобори до бюджету внаслідок діянь лише цього відділу становлять понад 34 мільйони гривень (!!!) за період з 01.01.2016 по 16.09.2016 року.

Відомі також прізвища інспекторів цього відділу, які оформляли транспортні засоби по даній схемі: Мироненко В., Прасулов О., Солоп Є., Крижко Д. та Лободзінська М. Також відомі «розцінки», за якими працювали ці горе-службовці: за «оформлення» одного транспортного засобу ці митники брали 300 доларів США. При цьому громадянин Республіки Польща, який також є безпосереднім учасником схеми, отримував за ввіз авто 100 доларів США.

 

У своєму розслідуванні "Апостроф" навів копії документів, які були виявлені в результаті перевірки діяльності митниць.

Ось так виглядає Автоматична система митного оформлення «Інспектор»:

foto-5

А ось як виглядають «сліди», які залишили митники-корупціонери в електронній системі, і які були виявлені в результаті перевірки. Тут бачимо дії митників, внесення змін в електронну систему, а також прізвища іноземців, марки, номера та VIN-коди незаконно ввезених на територію України транспортних засобів через Житомирську, Чернівецьку, Закарпатську, Львівську, Сумську митниці:

З наступного документу перевірки видно базові можливості для моніторингу «Електронного журналу пасажирського пункту пропуску», модифікації, маніпуляції, вилучення з системи, дати, марки, моделі та номери автомобілів, а також країни їх реєстрації:

foto-12

А тепер найголовніше. В результаті перевірки були встановлені зведені дані щодо видалених записів про переміщення транспортних засобів за період з 01.09.2016 року по 14.09.2016 року з розбивкою на окремі митниці: 788 авто (!). І це дані лише за два тижні вересня (!!!):

foto-13

І вишенька на тортику. У розпорядженні видання "Апостроф" є копія одного з документів перевірки, де міститься зведена інформація щодо кількості транспортних засобів, які знаходяться на митній території України з порушенням строків транзиту за період з 01.01.2016 по 31.08.2016 року:

foto-14

Як бачимо, за вісім місяців цього року – 11 220 автомобілів. А тепер згадаймо, які недобори до бюджету внаслідок діянь лише одного відділу митного поста «Мостиська» Львівської митниці? – Понад 34 мільйони гривень за дев’ять місяців цього року. А тепер порахуйте, скільки є митниць, в них – митних постів, а там – відділів та змін? І уявіть собі зведені масштаби розкрадань та зловживань. Лише на цій корупційній схемі щороку «наживаються» на мільярди гривень…

З одного боку дивує, що митники, які спокусилися на участь у даній схемі, наперед знають, що їх маніпуляції залишать сліди, і це буде виявлено. Проте, як наголосив наш співрозмовник, схожі перевірки уже проводилися минулими роками. І результати були аналогічні. Проте справи були «спущені на гальмах» на рівні правоохоронних органів, куди й скеровувалися матеріали перевірок. Зокрема в прокуратурах різних рівнів, включаючи Генеральну прокуратуру України. За що корупціонери отримували такі «поблажки»? – Достеменно невідомо. Хоча й не важко здогадатися. З такими коштами в нашій країні можна воістину творити чудеса!

Сподіваємося лише, що після стількох втрачених життів, які були віддані за зовсім не таку Україну, українським правоохоронцям не підніметься рука вкотре покривати ймовірних злочинців. Бо тоді вони автоматично стануть в один ряд з ними. З тими, чию ймовірну вину з подачі Прокуратури та СБУ має довести суд та встановити ймовірним корупціонерам заслужене покарання.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: