дивись.info

У Варшаві покажуть підземні скарби Львова

У Варшаві покажуть підземні скарби Львова

Горщики, дитячі свищики, десятки люльок, а також монети, посуд, рідкісні підвіски та багато іншого – більше півтисячі артефактів розкажуть у Варшаві історію Львова крізь призму археологічних знахідок.

16 травня у Варшавському національному археологічному музеї відкриється виставка «Врятовані скарби підземного Львова». Її презентують археологи Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України, пише Форпост.

Виставка пропонує здійснити подорож крізь віки – від часу ще до заснування княжого міста і дотепер, – та дає можливість на мить доторкнутись до минувшини: побачити, як жили люди багато століть тому, чим користувались у побуті і як розважались.Найдавніші представлені знахідки походять ще зі слов’янського часу, тобто з VІІ – ІХ ст., «найновіші» – належать до зламу ХІХ та ХХ століть.

Більшість речей знайдено під час розкопок, які проводив НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України впродовж останніх 15 років на теренах міста.

«Ідеєю виставки є показати щоденне життя львів’ян. Тому тут відібрані речі, що використовували львів’яни щодня і які були для них важливими: ножики, глечики, сковорідки, горнятка, прикраси. Самі по собі ці речі мовчазні, але саме археологи здатні наділити їх мовою», – розповіла куратор виставки, співробітниця «Рятівної археологічної служби» Наталія Войцещук.

Концептуально виставка поділена на два блоки.

У першому блоці подано дев’ять репродукцій давніх планів Львова, найстаріший з яких виконаний у 1635 році, що ознайомлюють нас з його просторовим розвитком міста. На шести панорамних видах простежується зміна образу Львова впродовж XVII-ХІХ ст. Тут же можна побачити місця археологічних досліджень крізь об’єктиви сучасних фотохудожників Віталія Грабара та Романа Шишака, подивитись на Львів очима відомих митців: Оксани Андрущенко, Тараса Беняха, Володимира Богуславського, Галини Дудар та Лесі Квик.

Основу виставки складають 30 банерів та майже 500 артефактів.  Серед них такі рідкісні і цікаві знахідки як-от давньоруські енколпіони ХІІ-ХІІІ ст., бронзова фігурка блазня з XIV ст., олов’яно-свинцева таца XV-XVI ст. з найдавнішим, відомим історикам, гербом Львова вибитим на металі. Однак, більшість презентованих артефактів – це речі щоденного вжитку міщан, які жили в різні історичні епохи. Вони походять з 32 місць археологічних досліджень проведених в історичній частині міста. Загалом же подано інформацію про 41 ділянку, де виконувалися розкопки.

В експозиції виокремлено понад 20 тематичних груп, у кожній з яких зроблено акцент на певну категорію речей. Одна із груп представляє гутний та фабричний скляний посуд починаючи з XVII ст., наступна – цікаву колекцію люльок, як місцевого виробництва так і імпортованих. Інші групи репрезентують наймасовіший археологічний матеріал – керамічні горщики і глеки різних розмірів, сковорідки і друшляки, миски, кубки та кухлі – все те чим користувались мешканці у повсякденні.

Осібно представлено унікальні речі: кахлю XV-XVI ст. з трьома гербами, тацу XV-XVI ст. із двома клеймами, копію найстарішої в Україні писанки XV-XVI ст. виконану на качиному яйці, яка сьогодні зберігається у «Музеї писанки» в м. Коломия, бронзову фігурку XIV ст. у вигляді блазня в готичному вбранні.

Цікавими за походженням є два скарби, що експонуються на виставці. Один з них знайдено у дерев’яному водозбірнику XV ст. і складався з предметів християнського культу ХІІ-XV ст.: двох хрестів-релікваріїв (енколпіонів), релікварія-квадрифолії, трьох підвісок із зображенням лику Христа Спасителя, трьох підвісок-релікваріїв і двох хрестовидних підвісок, персня та мідного горщика, в якому він, очевидно, зберігався.

Інший скарб містив 103 розмінні монети, з них 9 срібних корон, Австро-Угорської імперії часів правління Франца Йосифа І та два ґудзики, на одному з котрих було викарбувано герб Львова. Археологічний контекст його виявлення свідчить, що він, найвірогідніше, був захований перед першим захопленням міста російськими військами у вересні 1914 році.

Організаторами виставки виступили НДЦ «Рятівна археологічна служба», Археологічний музей міста Кракова та Варшавський національний археологічний музей. Виставка відбувається під патронатом Посольства України в Республіці Польща.

У Варшаві виставка експонуватиметься до кінця серпня 2017 року.

Довідка

Виставковий проект «Врятовані скарби підземного Львова» розпочався у листопаді 2015 року з відкриття виставки в Археологічному музеї міста Кракова. Ідея проекту, який має на меті ознайомити польську аудиторію та гостей польських міст з історією Львова крізь призму археологічних знахідок, належить НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України та Краківському археологічному музею.

У Кракові виставка експонувалась до травня 2016 року. Опісля її презентували у Музеї Любельському у Любліні (жовтень – грудень 2016 року) та в Археологічному музеї міста Вроцлава (березень травень 2017 року).

Куратори проекту – Наталка Войцещук (Рятівна археологічна служба) та Яцек Гурський (Археологічний музей міста Кракова).

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.