дивись.info

Уряд на 250 мільйонів збільшив фінансування програми «Доступні ліки»

Уряд на 250 мільйонів збільшив фінансування програми «Доступні ліки»

Після місяця дії програми «Доступні ліки» уряд збільшив її фінансування на 250 млн грн. Також під час останнього засідання уряду прем’єр констатував: у багатьох регіонах України спостерігається дефіцит ліків, українці їх розкуповують дуже швидко. Серед проблем – довгі черги та мала кількість аптек-учасниць програми.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла VoxConnector про те, що далі чекає на програму «Доступні ліки» і чому основна відповідальність за її ефективність лежить на місцевих органах самоврядування.

– Програма «Доступні ліки», за якою пацієнти можуть отримувати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою, стартувала з квітня.

За місяць ми побачили як вона діє, як використовувались кошти. Ми запитали в областях, скільки ще, за їхніми оцінками, потрібно коштів на рік. У відповідь почули – орієнтовно 250 млн грн. Отже, загальний бюджет програми на рік збільшено до 750 млн грн. Якщо потрібно буде більше коштів – ми будемо шукати джерела для їх виділення.

Що плануємо далі?

До 1 липня проаналізуємо номенклатуру ліків і вирішимо розширювати її або звужувати. Обов’язкова умова – для того, щоб ми могли закуповувати нові ліки, їх вартість повинна бути у проміжку референтних цін.

На сьогодні у програмі не беруть участь комбіновані лікарські засоби. Зараз пацієнт повинен брати окремі лікарські засоби, замість одного комбінованого препарату. Ми розглядаємо можливість включення у програму комбінованих лікарських засобів. У червні виробники подаватимуть нам заявки і ми проаналізуємо, за рахунок яких препаратів зможемо розширити список ліків.

З 2018 року плануємо розширення нозології – розширення хвороб, лікарські засоби проти яких будуть закуповуватися в рамках програми «Доступні ліки».

На сьогодні проблема нерівномірної вибірки ліків та їх дефіциту – це проблема не міністерства, це проблема регіонів. Звертатися до аптек з тим, щоб вони брали участь у програмі, вчасно перераховувати аптекам кошти, стимулюючи їх такими чином розширювати доступність ліків для громадян – це відповідальність місцевих влад. Міністерство не буде ходити з аптеки в аптеку і впрошувати їх брати участь у програмі реімбурсації.

На мою думку, скоро все зміниться. У травні місцеві влади проведуть усі розрахунки з аптеками. Великі мережі аптек зрозуміють, що програма успішна, вона діє, і також захочуть взяти у ній участь.

Але знову ж таки – у цьому плані багато чого залежить від місцевих влад – усі необхідні кошти знаходяться на їхніх рахунках і саме вони повинні заохочувати аптеки брати участь у програмі.

Зі своєї сторони ми ведемо переговори з виробниками, дистриб’юторами про те, щоб вони збільшували поставки, адже часті випадки коли ліки закінчуються за кілька днів.

Знову ж таки проблема – аптеки повідомляють, що дистриб’ютори привозять їм не усі замовлені ліки попри те, що замовлені препарати є на складах. Така поведінка виробників пов’язана з тим, що ми знизили їхній відсоток надбавок. Їм це не подобається, їм це фінансово не вигідно, але ми переконуємо їх не знижувати обсяги поставок.

Найбільший попит на сьогодні спостерігається на ліки проти серцево-судинних захворювань, на ліки проти цукрового діабету та бронхіальної астми – він менший.

Матеріал наданий у межах партнерства з проектом VoxConnector

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.