
У дослідженнях світової економіки витрати більшої частки доходів домогосподарства на харчі є одним із показників бідності. Згідно з даними уряду США, українці витрачають на харчі близько 37% своїх доходів.
Про це повідомляє ВВС Україна.
Відтак, американці, наприклад, витрачають найменшу частку доходів на харчі – у 2016 році вона становила лише 6,4%.
За інформацією американського уряду, у світі існує лише 8 країн, громадяни яких витрачають на харчі менше 10% своїх доходів. Чотири із них – у Європі:
- Велика Британія – 8,2%
- Швейцарія – 8,7%
- Ірландія – 9,6%
- Австрія – 9,9%.
Серед інших лідерів – Сінгапур, Канада, Австралія.
На іншому кінці списку – африканські та азійські країни, мешканці яких витрачають на харчі понад 40% своїх доходів. Серед анти-лідерів:
- Нігерія – 56,4%
- Кенія – 46,7%
- Камерун – 45,6%
- Казахстан – 43%
- Алжир – 42,5%
- Філіппіни – 41,9%
- Пакистан – 40,9%
- Гватемала – 40,6%
- Азербайджан – 40,1%.
При цьому більший відсоток витрат на харчі не означає, що самі витрати є більшими. Наприклад, «середній» американець за рік проїдає 2 292 долари. А нігерієць – удвічі менше: 1 132 долари на рік, хоч це і перевищує половину його доходів.
За даними Державної служби статистики, у 2000 році на їжу українці витрачали 64% родинного бюджету, у 2010 – 51,6% родинного бюджету. У 2016 році ця частка становила 49,8%.
Міністр соціальної політики Андрій Рева вважає, що тут справа в історії, культурі і пріоритетах.
«Коли ми говоримо про те, що німці витрачають 14%, а ми – 50%, то тут система пріоритетів», – заявив урядовець раніше телеканалу «112».
Він вважає, що трагічні сторінки історії – «голодомори, війни змушували українців ставитися до проблеми харчування не так, як в інших країнах».
За словами пана Реви, німці мають «інший раціон».
«З огляду на те, що ціни на продукти приблизно однакові в Україні та Німеччині, вони їдять менше не тому, що у них немає можливості, а тому, що така культура харчування. І тому вони витрачають менше в порівнянні з нашими людьми», – пояснив міністр соціальної політики.
Проте експерти кажуть, що Україна навряд чи випадає зі світових тенденцій, і витрати на харчі більше свідчать про статки українців, а не про їх раціон.