Знову про Грибовицьке сміттєзвалище, або Пристрасті навколо фільтрату

grybovychi_smittiezvalyshche_6513
Фото: Zik

Технічним переоснащенням станції очистки фільтрату на Грибовицькому полігоні займеться компанія з Рівного, керівником якої є батько власника фірми, яка встановлювала цю станцію. Робоча група при ЛМР своєї згоди на це не давала.

Отже, 14 липня ЛКП «Збиранка» на платформі ProZorro  оголошувала тендер щодо технічного переоснащення станції очистки фільтрату полігону твердих побутових відходів Львова, розміщеного в селі Великі Грибовичі зі збільшенням продуктивності не менше 250 куб. м./добу.

Вартість тендеру – без гривні півтора мільйона гривень.

Щодо технічних умов, то зазначено, що продуктивність станції має бути не меншою за 250 м куб, кількість реагентів для технічного переоснащення – 3-4, обмеження по електроенергії – до 15 кВт, а також перелік хімічних показників стічних вод.

Але оскільки охочих переобладнати стару станцію очистки фільтрату так і не знайшлося, торги відмінили, а 27 липня ЛКП «Збиранка» вже уклала угоду вартістю мільйон 440 тисяч гривень із Рівненським ТзОВ ІФ «ЕЛ-ПО». І саме тут починається найцікавіше. Але спочатку варто пригадати, що ж то була за станція і як вона працювала.

Стріляти з рогатки по слону

Очисні споруди фільтрату були запроектовані, побудовані і здані в експлуатацію у 2010 році ТОВ «Енерготехекологія» на основі проекту, розробленого 2005 року ТОВ «Енерготехекологія» спільно з ВАТ ДРПІ «Укркомундорпроект». Продуктивність станції очистки – 15 м куб. Натомість, згідно із статистикою, з самого сміттєзвалища щодоби витікає 150 кубометрів фільтратів, тобто удесятеро більше, ніж станція може переробити, щоб потім ці стоки можна було скинути у міську каналізацію. До фільтрату, який утворюється щоденно, додаємо озера-відстійники, які нікуди не зникли. До того ж, незважаючи на те, що сміттєзвалище зачинене вже понад рік, фільтрат продовжує утворюватися. Тому питання, куди його подіти, залишається одним із найактуальнішим.

Фільтрат – рідка фаза,  що утворюється на полігоні  побутових відходів  при  захороненні  твердих побутових відходів з вологістю понад 55%  та внаслідок атмосферних опадів, обсяг яких перевищує кількість вологи, що випаровується з поверхні полігона.

(Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів)

Встановлена станція очистки фільтрату від початку не відповідала потребам. Згідно із пояснювальною запискою у Комплексному проекті з рекультивації полігону від 2013 року, існуючі очисні споруди фільтрату працюють частково (реагентна нейтралізація), оскільки якість очищеної води після фізико-хімічної очистки не дозволяє постійно експлуатувати фінішний блок зворотного осмосу в безперервному режимі.

Крім того, продуктивність очисної станції (15 м3/доб) не забезпечує переробку всього об’єму фільтрату, що утворюється на сміттєзвалищі.

З цього ж документу дізнаємося, що очисна станція після очищення фільтрату перекачує його назад на поверхню звалища (КНС першого підйому).

«До недоліків існуючих очисних споруд слід віднести: мала потужність (15 м3/доб); значна кількість застосованих реагентів (5 видів); недосконалість конструкції фізико-хімічного реактора (по випуску осаду); недостатня потужність нутч-фільтрів для зневоднення осаду», – йдеться в документі.

Якщо коротко і зрозуміло, очищати фільтрат на цій станції – все одно, що стріляти з рогатки по слону.

Тим не менше нинішня станція очистки фільтрату була передана управлінням капітального будівництва міста ЛКП «Збиранка» ухвалою сесії ЛМР 29 вересня 2011 року як поповнення до статутного фонду цього підприємства у сумі 3,9 млн грн.

Що було потім, усі пам’ятають – попри тривалі обіцянки Андрія Івановича Садового, полігон продовжував функціонувати. Нікого не цікавила ні рекультивація, ні відведення газу, ні фільтрати, ні інфільтрати, ні гудрони, аж поки 2016 року не сталася катастрофа і не загинули люди.  Та незважаючи на це, навколо полігону продовжують відбуватися якісь незрозумілі речі.

Сімейний бізнес

Зокрема виглядає дивним той факт, що першу станцію споруджувала компанія «Енерготехекологія» з Рівного, керівником і одним із співвласників якої, згідно з даними аналітичної бізнес-платформи YouControl, є Олег Володимирович Рогов.

Нинішню угоду було укладено (без тендера) знову ж таки з фірмою з Рівного – ТзОВ Інноваційна фірма «ЕЛ-ПО» підписантом і єдиним засновником якої є Володимир Михайлович Рогов.

Нічого кримінального у цьому, звісно, немає, але, погодьтеся, укладати угоду з компанією, кревно пов’язаною з тою, яка із завданням не впоралася, виглядає дещо дивно.  До того ж угода була укладена далеко не у найпрозоріший спосіб.

6 квітня нинішнього року Андрій Садовий підписав доручення щодо залучення представників територіальної громади Львова до вирішення проблеми з ТПВ, зокрема йдеться і про рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. Була створена робоча група, до якої увійшли депутати ЛМР, фахівці в галузі екології та активісти.

Серед питань, які розглядалися, було і технічне переоснащення станції очистки фільтрату. Однак запропонований рівненською компанією проект нікого не зацікавив і викликав, швидше, більше запитань, аніж відповідей. Оскільки заявлена сума проекту – півтора мільйона гривень – явно є заниженою, вважає депутат Жоdківської районної ради, який увійшов до робочої групи, Ігор Муравський.

«По станції фільтрату виграла фірма з Рівного. Була спеціально встановлена така сума, щоб ніхто не зголосився на торги. Якщо двічі оголошується тендер і ніхто не зголошуються, укладають угоду на свій розсуд.

Стара станція здатна була переробляти близько 15 кубів на добу. Вона мала шість дозаторів, які подавали шість різних реактивів для нейтралізації важких металів, бактерій, щоб інфільтрат відповідав нормам для стічних вод, які можна скидати в каналізацію.

Весь курйоз ситуації в тому, що після проходження інфільтрату через станцію, очищені стоки скидали не в каналізацію, а назад в озеро з інфільтратами, або на гору сміттєзвалища. Тепер з 6 реагентів хочуть залишити лише три. Збільшити потужність до 240 кубів на добу. Але при цьому стоки не відповідатимуть нормам скиду в каналізацію. А це порушення законодавства», – розповів Ігор Муравський.

Він зазначив, що напередодні було обговорення переоснащення станції фільтрату на комісії. І всі тоді виступили категорично проти.

«Спочатку взагалі говорили про виділення лише півмільйона гривень. Але члени комісії відразу заявили, що є європейські норми – потрібно зробити розширений аналіз, морфологію і тільки після того можна буде розробляти станцію саме таку, як треба», – зазначив депутат райради.

Він додав, що за розрахунками, якщо потужність станції буде 250 м куб, то за два роки озера з інфільтратом можна буде обнулити.

Оксана ДУДАР

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: