дивись.info

Синютка таки хоче спалювати сміття на Жовківському ветсанзаводі

Синютка таки хоче спалювати сміття на Жовківському ветсанзаводі

Мешканців села Воля-Висоцька, на території якого знаходиться філія ДП «Укрветсанзавод», просять дозволити спалювати сміття на підприємстві. Люди не вірять в успішність експерименту і в те, що від спалювання не буде шкоди.

Сьогодні у селі Воля-Висоцька відбулася сесія, на яку прибули заступниця голови Жовківської райдержадміністрації Любов Дунець, Роман Гапоненко – в.о.начальника Держпродслужби у Жовківському районі та в.о. директора ветсанзаводу Руслан Ковальчук.

Головне питання – дозволити провести на підприємстві експеримент зі спалювання сміття. Завантажити до котла пробну партію у 3 тонни.

Любов Дунець заявила, що це не громадські слухання, а лише ознайомлення з проектом, який покликаний вирішити проблему сміття спочатку у селі, а згодом, ймовірно, і в районі загалом. У свою чергу Роман Гапоненко запевняв, що шкоди від такого експерименту не буде.

«Ми, як і обіцяли, припинили кагатування. Ми говорили, що друге питання – знищення цих відходів. Є програма рекультивації. Є завезені котли. Питання кісток – вони зараз спалюються і будуть спалюватися. Щодо сміття, то йдеться про одну пробну партію. Є ймовірність, що нічого з того не вийде і сміття не горітиме. Друге питання – провести аналізи. Є різні лабораторії, у тому числі приватні, які дають змогу дослідити все», – сказав Роман Гапоненко.

За спалювання сміття висловилася і голова сільської ради Ганна Скіп, яка розраховує на дивіденди від угоди у виглядів коштів на дитячий садок і будівництво дороги.

«ОДА просила дати можливість запрацювати заводу. Ми ж просили, що хочемо купити будівлю, яка виставлена на продаж, щоб облаштувати там дитячий садочок. Олег Синютка сказав підготувати листа. Ми просимо 1,3 млн гривень на придбання будівлі, а 500 тисяч виділимо з бюджету сільської ради, бо загальна вартість приміщення – 1,8 млн гривень. А також хочемо, щоб включили у бюджет будівництво 1,8 км дороги. До того ж в нас виникла проблема із сміттям. Раніше ми платили 11 тисяч за вивіз сміття. Тепер нас змусили півмашини розвантажити. Якщо нас просять зробити тестове спалення, то, думаю, варто погодитися», – сказала Ганна Скіп.

Натомість в.о. директора ветсанзаводу Руслан Ковальчук запевняє, що на підприємстві і так є що спалювати.

«У котли, які в нас є, завантажується по 3 тонни кісток. Щоб вони згоріли треба 8, а то й 9-10 годин. Тобто за добу ми можемо завантажити лиш раз котел. Виходить ми можемо спалити за добу тільки 6 тонн кісток – це по-перше. По-друге, спалювання можливе тільки тоді, коли є відбір тепла. Інакше, буде те, що було й раніше. Є ще один котел, де є мастило, яке нагрівається. Енергія подається до варочного котла. Крім костей, є ще купа відходів, з яких взагалі нічого не можна зробити. Якщо буде рекультивація, то все це заберуть. Щоб отримувати продукцію якісну, потрібна свіжа якісна сировина. Якщо не буде варки, не будемо й палити кістки. Котел може вибухнути», – сказав Руслан Ковальчук.

Сумнівають в успіху експерименту і місцеві мешканці, адже сміття, яке надійде, не сортоване і його спалювання буде проблематичним – органічні відходи містять інфільтрат.

Став на бік селян і депутат Жовківської районної ради, голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів Ігор Муравський.

«Я однозначно проти спалювання, тому що ці котли не призначенні для таких цілей. Відсутня система фільтрації, сміття несортоване. Там є пластик, залишки ртутних ламп, батарейки тощо. Плюс органіка. Ні в Жовкві, ні в районі нема баків для роздільного сортування, нема сортувальної лінії. Відтак все це гамузом буде завозитися. На заводі вже стикалися з проблемою, що мокрі кістки не хотіли горіти.

Не передбачено спаювання сміття і статутом підприємства. Якщо таке станеться, то можна викликати поліцію. Крім того, на котли нема жодних документів. Вони експериментальні. Ніхто не знає ще про наслідки для довкілля. Не були проведені жодні лабораторні дослідження. Загалом мешканці висловилися – ні. Втім, люди хочуть, щоб підприємство працювало і розвивалося», – сказав Ігор Муравський.

Оксана ДУДАР

Фото, відео Ігоря Муравського

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.