дивись.info

Христина Береговська презентувала монографію про Святослава Гординського (фото)

Христина Береговська презентувала монографію про Святослава Гординського (фото)
Фото зі сторінки Христини Береговської

6 грудня у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких відбулася презентація монографії екс-очільниці Департаменту з питань культури, національностей та релігії (тепер докторант Львівської національної академії мистецтв) Христини Береговської «Святослав Гординський. Півстоліття творчості».

Книга присвячені постаті Святослава Гординського – художника, графіка, монументаліста, мистецтвознавця, перекладача, науковця, редактора, поліглота та поета.

Фото зі сторінки Христини Береговської

У монографії висвітлюється життєвий та творчий шлях Святослава Гординського в другій половині ХХ століття. Простежено важливу роль С.Гординського як художника, поета, перекладача у громадському та мистецькому житті української діаспори у США. Проаналізовано його мистецтвознавчу та образотворчу спадщину, зокрема монументальне мистецтво у 49 храмах у світі

За словами модератора презентації Ірини Ключковської, Святослава Гординського можна вважати речником української культури в іншомовних середовищах, особливо в англомовному.

Фото зі сторінки Христини Береговської

«Для людей, що за різних обставин змушені були покинути Україну, не стояло питання української національної ідеї, вона для них була природною, як повітря, яким вони дихали. Це була ідея України і служіння Україні», – зазначила п. Ірина.

На початку презентації, всі присутні мали можливість оглянути презентацію про творчість та життєвий шлях Святослава Гординського.

Також до виступів були запрошені митрополит Ігор, Димитрій Рудюк, о. Дацько, Андрій Білоус, Ліна Остапчук, Ростислав Шмагало, Любомир Медвідь, Богдан Тихолоз, Роман Василик, які відповідно у своїх  промовах говорили про митця, про монографію, про її автора. Також присутні мали можливість почути спогади про художника від тих, хто мав за честь бути з ним знайомий, зокрема такими спогадами поділився о. Іван Дацько.

Як зазначив автор передмови до книги, доктор мистецтвознавства Ростислав Шмагало, Христина Береговська дуже вдало  структурувала матеріал, акцентувала увагу на основних часових віхах, що формували особистість митця.

Фото зі сторінки Христини Береговської

«У 2008 році Гординський вперше увійшов в моє життя, коли я поїхала до Парижу до його доньки Лади, і вона мені відкрила величезні архіви – спочатку свої, а потім сестри у Бостоні. Це мене захопило – почалися дивовижні дослідницькі мандрівки у десятки міст, пов’язаних із Гординським. Важко було збагнути його, але завдяки кільком особистостям, про яких я хочу сьогодні згадати, я все ж таки, зуміла «подолати» його неймовірні таланти. Мова іде про Романа Лубківського і Олександра Федорука», – зазначила Христина Береговська.

«Гординський багато прагнув досягнути – і досяг, а найголовніше він зробив свій творчий метод, він зумів по своєму поєднати традицію і модерну форму, і зумів збудувати під собою і довкола себе дуже міцну полінаціональну платформу з дуже концентрованим акцентом на українськості у світі», – підкреслила автор.

Книга вийшла за сприяння Товариства Свята Софія в Римі, Фонду родини Цимбалісти в Лондоні, та  Видавництва «Апріорі» в особі Юрія Николишина.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.