дивись.info

Енергетична альтернатива: як на Львівщині намагаються послабити залежність від дорогих енергоносіїв

Енергетична альтернатива: як на Львівщині намагаються послабити залежність від дорогих енергоносіїв

У 2020 році завершується перший етап реалізації Енергетичної стратегії України до 2035 року.

Згідно з завданнями, частка відновлювальних та альтернативних джерел енергії на цей час має становити більше 11%, а до 2035-го до 25%. Наразі ж ця частка становить трохи більше 1%. До 2035 року імпорт енергетичних носіїв не повинен перевищувати 30%. На Львівщині альтернативна енергетика демонструє високі темпи зростання. Паралельно з цим область намагається стимулювати енергозбереження.

Альтернативна енергетика

За даними департаменту паливно-енергетичного комплексу ЛОДА потенціал альтернативної енергетики в області становить 10,5 млрд. кіловат-годин. Це втричі  більше, ніж споживає зараз Львівщина.

Якщо говорити про існуючу структуру, то 57% становлять потужності вітрової енергетики, 15% – біоенергетики, і трохи більше 10% – сонячної. Всі галузі за два попередні роки показали суттєве зростання. Так, у 2016 рік потужностями сонячної енергетики було вироблено 8,2 мегавати електроенергії, у 2017 році вже втричі більше – 25,5 мегават. У 2018 році  очікується знову трикратне збільшення – до 75,5 МВт. Це при тому, що Львівщина не належить до «сонячних» областей і термін окупності довший, ніж в інших регіонах.

Попри це торік було введено в експлуатацію 4 сонячні електростанції. Це – СЕС «Озерна», «Бориславська сонячна електростанція», «Енергетичні поля СЕС Терновиця 2 та 4», «Лео-Солар- Енерджі». Інвестиції склали 20 млн.євро.

«У 2018 році очікуємо мінімум 6 станцій – обсяг інвестицій 50 млн.євро. Проведено аналіз, де можна ставити станції, визначено 42 ділянки площею 900 га, на яких можна розташувати 220 МВт потужностей», – каже директор департаменту паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА Михайло Мельник.

Крім цього, у 2017 році на Львівщині встановили 105 сонячних установок приватних домогосподарств, загальною потужністю 1,4 МВт. Це втричі більше ніж у 2016 році. Нагадаємо, Програмою енергозбереження для населення Львівщини на 2017-2020 роки передбачено відшкодування 10% тіла кредиту, але не більше 25 тисяч гривень, на встановлення сонячних установок приватних домогосподарств.

«Ми розраховуємо, що у 2018 році, в межах Програми встановлять 80 таких установок, на що передбачено 2 мільйони гривень. Відтак за допомогою Програми мешканці області зможуть встановити у своєму господарстві сонячну станцію, виробляти та використовувати безкоштовну електроенергію, а залишок продавати по «зеленому» тарифу», – каже Михайло Мельник.

Ще більший потенціал має вітрова енергетика. У 2016 році було вироблено 13,2, у 2017-у вже 33,5 МВт. Це найбільший приріст в Україні. Минулоріч було відкрито вітрову електростанцію Старий Самбір-2. Сума залучених інвестицій 34 млн євро. На цей рік планується збільшення потужностей до 63,5 МВт. Загалом вже є 7 проектів на 350 МВт.

Розвивається в області і біоенергетика. Так, на 13 ділянках загальною площею 629 га  вирощують енергетичну деревину. Йдеться про так звані деградовані землі, які непридатні для сільського господарства. Зараз визначено 68 потенційних ділянок площею 5700 га, які дозволять замістити 8 млн. кубометрів газу.

Енергозбереження

Паралельно з розвитком альтернативної енергетики область стимулює енергогзбереження. Так, у 2017 році в межах Програми енергозбереження для населення Львівщини видали 7 532 кредити на загальну суму 185 млн грн, з обласного бюджету відшкодували – 18 млн гривень.

Нагадаємо, минулоріч депутати внесли поправку, згідно з якою розмір відшкодування визначався з врахуванням індексу податкоспроможності. «Тобто, багатшим районам відшкодовували меншу частку, а бідним відповідно більшу», – пояснює Михайло Мельник. Серед міст обласного значення із видачі кредитів лідирують Львів, Дрогобич та Стрий, серед районів – Стрийський та Самбірський.

Крім обласної в області діяли 14 районних та 5 міських програм енергозбереження, що дало змогу додатково залучити в минулому році 3,3 млн грн з місцевих бюджетів на відшкодування відсоткової ставки за кредитами, отриманими на впровадження заходів з енергоефективності. Загалом за весь період дії програми з 2007 року, її можливостями скористались 36,5 тис. родин, а 63,5 мільйони гривень компенсували з обласного бюджету.

Сума залучених інвестицій в енергоощадність – 522 млн грн. На 2018 рік в обласному бюджеті для реалізації Програми передбачили 18 млн грн, з них 15,9 млн грн  – на відшкодування мешканцям області 5%-15% річних відсоткової ставки за отриманими кредитами на придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів, 2 млн грн – на відшкодування тіла кредиту у розмірі 10% (але не більше 25 тис грн) на встановлення приватних дахових сонячних електростанцій.

В межах Програми енергозбереження для бюджетної сфери Львівщини утеплення та реконструкція систем опалення була проведена в 6 закладах: у КЗ ЛОР «Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення», КЗ  ЛОР «Львіська обласна лікарня відновного лікування №3», КЗ ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний  центр», КЗ ЛОР «Львівський обласний клінічний діагностичний центр», пологовому корпусі Львівської обласної клінічної лікарні, спортивно-культурному комплексі Львівського державного ліцею з посиленою військовою підготовкою ім.Героїв Крут. На це витратили 27 млн грн.

Натомість очікується зменшення обсягів енергоспоживання на 23%, що складе 1,6 млн гривень. Крім цього, за кошти із різних джерел, зокрема з Державного фонду регіонального розвитку, програми мікропроектів та кошти районних бюджетів, термомодернізацію провели у 312 об’єктах бюджетної сфери. Зменшення витрат на енергоносії внаслідок цих робіт очікується на рівні 11,2 млн гривень.

Підготував Володимир ГАЛЕЧИК

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.