дивись.info

Щасливий пацієнт: як на Львівщині покращать життя людям із нирковою недостатністю (фото)

Щасливий пацієнт: як на Львівщині покращать життя людям із нирковою недостатністю (фото)
Візуалізація компактної палати гемодіалізу в Золочеві

Сьогодні відзначають Всесвітній день нирки. І з цієї нагоди варто згадати, що на Львівщині є 430 людей, що через ниркову недостатність змушені тричі на тиждень отримувати послуги з гемодіалізу. Лише це може допомогти їм вижити.

При цьому, частині з них доводиться щоразу долати довгий шлях до найближчого гемодіалізного відділення. Про те, як допомогти цим пацієнтам і навіщо потрібна профілактика ниркових захворювань, говоримо із ініціатором проекту “Щасливий пацієнт”, лікарем Олегом Ковальським.

 

Пане Олеже, скільки людей на Львівщині мають гострі проблеми з нирками та потребують гемодіалізу?

Є статистика, скільки людей на сьогодні отримують процедуру штучної замісної ниркової терапії. На Львівщині це 430 осіб. Це один із найкращих показників загалом по Україні, бо якщо взяти карту України, Львівська область є оптимальною в наданні цієї послуги.

Насправді ниркові захворювання – це проблема сучасного суспільства, пов’язана із мікробними, вірусними захворюваннями, бо причин ниркової недостатності є дуже багато. Вона може виникнути несподівано, адже навіть перенесений грип може призвести до того, що вірус “з’їсть” нефрони нирок і нирки перестануть функціонувати. А це дуже небезпечна хвороба, бо вона, по-перше, невиліковна, по-друге, прив’язана до апарату й потихеньку призводить до смерті, якщо не буде проведено трансплантації органу чи додаткових методів лікування. Проблема хронічної ниркової недостатності глобальна по всій Україні, до 30% хворих потрапляють у лікарні з V стадією хвороби нирок і зберегти їхнє життя можливо лише шляхом застосування методів ниркової замісної терапії, яким, зокрема, є гемодіаліз.

– Це ж лише кожен третій…

Є люди, хворі на ниркову недостатність. Їх не одразу на 1-2 стадії направляють на апаратне лікування –  гостра потреба з’являється на 3 стадії, тоді призначається лікарська комісія, вивільняється місце для лікування і людина має шанс отримати діалізну процедуру. Тобто є певне обмеження, і воно спричинене бюджетною квотою, тому, на жаль, не всіх таких пацієнтів лікарня може прийняти.

Насправді ниркові захворювання – це проблема сучасного суспільства, пов’язана із мікробними, вірусними захворюваннями, бо причин ниркової недостатності є дуже багато

Можливо, введення страхової медицини видозмінить цей процес, бо кожен має право на лікування, але наразі воно на ручному регулюванні, тому не кожній людині вистачає активності і внутрішнього ресурсу, щоб домогтися отримання процедури гемодіалізу. До того ж, впливає і віддаленість лікування, бо чим далі їхати пацієнтові на процедуру, тим складніше. Наприклад, людина живе за 100 км від міста, де є центр надання послуги, а діаліз треба проходити тричі на тиждень, тобто туди-назад, і це виходить 600 км на тиждень. Чи це можливо? Людина витрачає час на дорогу, потім перебуває 5 годин на процедурі, повертається назад, а якщо місця у відділенні гемодіалізу немає вдень, то цю послугу надають вночі – тобто є маса проблем, з якими складно жити таким пацієнтам. Бо, нагадую, відповідно до протоколу, необхідно три рази на тиждень довічно очищати кров від токсинів, які утворюються в результаті життєдіяльності організму. Чотирьохгодинна процедура дає можливість забезпечити стабільність гомеостазу організму.

– А наскільки широка географія центрів, де пацієнти Львівщини  можуть отримати цю послугу?

З погляду нефрології, наш регіон має один із найкраще організованих процесів. Мені приємно, що львівські гемодіалізні центри правильно функціонують. Так сталося, що в цій сфері є керівники, які вистоять и «вигризуть» все, що треба, і фінансування, зокрема. Львів має обласний центр, відкрито відділення у таких містах, як Стрий, Дрогобич, Червоноград, Городок, Буськ, Турка. Географія непогана, бо варто розуміти, що й здоровим людям важко подорожувати на довгі відстані, а в пацієнтів просто немає іншого шансу. Саме тому, чим ближче ця послуга до людини, тим краще. За статистикою, гемодіалізні центри повинні бути на відстані 30-40 км від місця проживання пацієнта.

З погляду нефрології, наш регіон має один із найкраще організованих процесів. Мені приємно, що львівські гемодіалізні центри правильно функціонують

– Розкажіть про ваш проект з розширення географії таких кабінетів для гемодіалізу.

В 2017 році я став ініціатором державно-приватного проекту в плані розвитку гемодіалізної допомоги, я назвав його «Щасливий пацієнт». Щасливий, бо має можливість отримувати лікування недалеко від місця проживання. І ми розробили концепцію відкриття такого центру у форматі центральної районної лікарні. Відповідно до цього плану, якщо у лікарні є шестеро пацієнтів з гострою хворобою нирок, то ми готові разом із лікарнею відкрити гемодіалоізну палату. Загалом же, з погляду інвестицій, доцільність відкриття такого центру з’являється тільки тоді, коли є 24-30 пацієнтів, які потребують гемодіалізу, а наша модель дозволяє реалізувати компактний проект для меншої кількості хворих.

План кабінету

Тому ми написали листи і розіслали на всі центральні районні лікарні в Україні, в обласні й районні ради про те, що ми готові втілити такий проект у їхньому регіоні. І от пілотний проект вже цього місяця стартує у місті Золочеві. Тут пацієнти самі знайшли мене, викликали й попросили допомогти організувати надання послуги гемодіалізу.

Виявилося, що у лікарні немає місця для всіх, тому ми довго фантазували і вирішили втілити такий компактний проект. І в нас вийшло симпатичне відділення. Лікарня ж не має бути чимось потустороннім, це повинне бути місце, де пацієнт отримає позитивну емоцію і надію.

Вже 20 березня у Золочеві відкриється наш компактний кабінет, сподіваємося, що все вдасться. У місті є шестеро пацієнтів, і відтепер вони матимуть можливість отримувати процедуру  гемодіалізу просто у своїй районній лікарні. І таку концепцію я запропонував усім областям. Тут наша складова – інвестиційна, а їхня – капітальна.
Так само зараз і Хмельницька область щось пробує вибудувати. Тобто я їду в Хмельницький, спілкуюся з головою районної адміністрації, з головою районної ради, бо лікар знає потребу і розуміє проблему, але він залежник системи і для таких речей повинен іти й питати дозволу в свого начальника.

В цьому плані в нас лишилася пострадянська система. А там, де є правильний симбіоз головного лікаря з владними структурами – все вдається.  Є таке містечко в Хмельницькій області – Теофіпіль, там мій лист потрапив до мера, і мер сказав: “В моєму місті – буде відділення гемодіалізу!”. Зараз ми вже напрацювали з ними план розробки проекту. Тобто це реальні речі, які залежать від людської ініціативи.

 

Капітальна інвестиція, будова – це те, що забезпечує медзаклад, а технічна частина, оснащення відділення, меблі, навчання персоналу – це забезпечую я. Щоб відповідальність була рівномірно розподілена на всіх учасників процесу.

– Давайте поговоримо про кабінет, який відкриється в Золочеві. Очевидно, що це має бути комфортна річ для людей, бо людина проводить по кілька годин на добу там. Розкажіть про оснащення, наскільки якісно усе зроблено з погляду вмісту цього мобільного відділення.

Формат, в якому ми працюємо, – це формат італійського виробника, і для мене це виявилося знаковим, бо я люблю працювати зі структурами, які щось заснували або впровадили. 1968-го року Bellco, італійська компанія, з якою ми співпрацюємо, була заснована в селі Мірандола, вона почала виробництво, примітивного на той час, діалізу. Крім того, ця компанія створила першу в світі діалізну машину для новонароджених. І з 2006 року, маючи контракт з Bellco, сьогодні у нас гарні напрацювання та інфраструктура, ми забезпечили можливість впровадження такого інвестиційного проекту в межах України.

– Проект відділення дуже гарно виглядає, дуже симпатичний, але що буде передбачено для комфорту?

Почнемо з того, що гемодіаліз – фізико-хімічний процес. Передусім комфорт для будь-якого пацієнта, який страждає гострою хворобою нирок – це комфортність процедури і відсутність побічної дії. Це потреба номер один, яка залежить від води, яку готують для системи, і від самого апарату і розхідних матеріалів, які використовують для процедури. Це первинно важливо для пацієнта.

Передусім комфорт для будь-якого пацієнта, який страждає гострою хворобою нирок - це комфортність процедури і відсутність побічної дії

З погляду комфорту загальноприйнятого, то ми говоримо про палату на два ліжка. Тобто ми знімаємо варіант, коли в палаті 6-8 пацієнтів, шумно, багато персоналу, і людина, яка чотири години проводить на апаратному діалізі, втомлена вже від того, що відбувається навколо. У форматі відділення гемодіалізу Бузька пацієнт може виспатися на процедурі. І такий формат є можливість реалізувати в Золочеві – там є одна медсестра і два ліжка для пацієнтів. Це функційні ліжка з підйомними підголівниками, які регулюються, бо формат крісел – незручний.

Ми йдемо шляхом – як краще для пацієнта. Тому в палаті в межах нашого проекту ми забезпечуємо комфортне і зручне перебування, можливість перевдягнутися в домашній одяг. Звісно, якби була кімната відпочинку, було б ще комфортніше. Але на сьогодні ми говоримо про проблему, яку зараз потрібно вирішити: чи комфортно їздити по кільканадцять годин в день на маршрутному таксі, чи створити локальне компактне і зручне відділення. Тобто ми пропонуємо оптимально зручні, санітарно чисті умови перебування і візуально приємні, бо це теж має велике значення. І саме тому таку концепцію формату ми вибрали. З відгуків – вона дуже всіх заінтригувала, запитують, чи правда, що буде таке відділення (посміхається).

– Яка кінцева мета вашого проекту?

– Моя особиста мета – зробити послугу доступною для пацієнта. Тобто ми готові їхати, показувати, навчати. Я вважаю, що послуга процедури гемодіалізу взагалі має бути переформатована, тобто щоб її зміг надавати кожен, хто володіє відповідною ліцензією і технологією. Суть же однакова – це стандартизована процедура. Світ відійшов від гемодіалізних воєн.

Моя особиста мета - зробити послугу доступною для пацієнта. Тобто ми готові їхати, показувати, навчати

На сьогодні з нами ведуть переговори міста Теофіпіль, Ізяслав, де вже навіть виділили приміщення для відідлення гемодіалізу, Володимир-Волинський, містечко Іваничі, містечка в Чернігівській,Одеській, Херсонській та інших областях. Тобто географія досить широка.

– Давайте поговоримо про профілактику ниркових хвороб. На що звертати увагу, аби нирки лишати здоровими?

 Насправді причин ниркових захворювань може бути дуже багато: отруєння, грип чи застуда, що призвели до ускладнень, може бути з причини неправильного лікування – є маса факторів. Тому треба берегтися і пильнувати за собою, бо здоров’я – безцінне. Грип чи застуду потрібно лікувати, а не прибирати симптоми і переносити хворобу на ногах.

-То, які є прикладні поради, аби мінімізувати шанс захворіти на серйозну хворобу нирок? Чи є тут профілактика чи якісь рекомендації з медоглядів?

Якщо говорити про профілактику захворювання нирок, то первинно йдеться про профілактику інфекцій сечовивідної системи. Це переохолодження сечовивідної системи, особливо у жіночої статі, яка більше до цього схильна через анатомічні особливості. Якщо така інфекція виявлена, то необхідне правильне і коректне лікування, але під наглядом лікаря, а не самолікування.

Взагалі є такі певні «чек-іни», коли треба перевіряти організм. Це так само, як із автомобілем: якщо ви відповідальний водій, то кожні 15 000 км перевіряєте авто. Так само з організмом – кожні десять років, до сорока, а після сорока років – кожні п’ять потрібно проходити діагностичні процедури, здавати низку аналізів органів і систем, піти на ультразвук, на колоноскопію, щоб впевнитися, що сьогодні у тебе немає глобальних проблем.

Взагалі є такі певні «чек-іни», коли треба перевіряти організм. Це так само, як із автомобілем: якщо ви відповідальний водій, то кожні 15 000 км перевіряєте авто. Так само з організмом – кожні десять років, до сорока, а після сорока років - кожні п’ять потрібно проходити діагностичні процедури

Також важлива роль профілактики інфекційних захворювань статевої системи, бо урогенітальні інфекції впливають на репродуктивну, сечовивідну систему. Але, наголошую, потрібно підконтрольно лікуватися, а не заліковувати хронізацію.
Крім того, ниркові хвороби можуть бути результатами отруєння, і токсична їжа може випадково відфільтруватися не в печінці, а в нирках, що призведе до проблем. Тому так само є питання до харчування, якісним харчуванням не варто нехтувати, бо без нирок організм не зможе вижити. Звичайно, є вроджені аномалії нирок, але це значно менший сегмент пацієнтів, які теж вимагають дотримання певних правил, аби не доводити хворобу до крайнощів.

Спілкувалася Мар’яна ТКАЧЕНКО

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.