дивись.info

Без строку давності. У Львові почали полювання на руйнівників культурної спадщини

Без строку давності. У Львові почали полювання на руйнівників культурної спадщини

У Львові активізували боротьбу з руйнуванням культурної спадщини. Принаймні, так кажуть у мерії.

Так, минулої п’ятниці виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення «Про затвердження Порядку оформлення документів щодо застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини». Рішення виконкому передбачає штрафи для юридичних осіб, які можуть сягати 170 тис.грн. У мерії також запевняють, що відтепер розгляд порушень не затягуватиметься, як це було раніше.

Нова комісія

Ще 2 березня при міському виконкомі створено адміністративну комісію. Її очолив заступник міського голови Андрій Москаленко. До неї увійшли голови районних адміністрацій, представники юридичного  департаменту та управління охорони історичного середовища. Комісія була створена спеціально для розгляду адміністративних правопорушень законодавства про охорону історичної спадщини.

«На жаль, дуже часто орендарі або власники не дотримуються правил щодо догляду і поводження з цими об’єктами. Зокрема, це самовільна заміна вікон на пластикові, перепланування та інше. Тому у нас розпочала працювати адміністративна комісія. Раніше ми могли накладати штрафи тільки до 1700 грн. на фізичних осіб. Ми над цим працюємо постійно. Минулого тижня ми розглянули 50 протоколів, було накладено 6 штрафів. Цього тижня буде чергове засідання – будемо розглядати 94 протоколи. Але це не знімає питання, бо 1700 грн. – не є велика сума для порушника. Тому ми знайшли  в законодавстві можливості запровадження штрафів до 170 тис. грн. Йдеться про порушеннях здійснені юридичними особами», – каже голова комісії Андрій Москаленко.

За його словами, штрафи залежатимуть від того, наскільки постраждала пам’ятка, чи підлягає вона відновленню, чи подавалися на погодження документи. «Розгляд справ будемо робити максимально публічними, з онлайн-трансляцією. Також будемо робити ці засідання відкритими і запрошувати на них громадські організації, які готові долучитися. Засідання відбуватимуться щотижня», – запевняє заступник мера. При цьому він каже, що головне завдання не стільки покарати порушників, як попередити майбутні порушення.

За що і на скільки штрафуватимуть

Штрафні санкції планується накладати на юридичні особи за такі порушення: проведення будь-яких незаконних робіт, що можуть завдати шкоди пам’ятці; недодержання вимог щодо захисту, збереження і утримання пам’ятки; неподання або несвоєчасне подання інформації про виявлення об’єкту культурної спадщини при проведенні будівельних робіт та за ухилення власника пам’ятки від укладання охоронного договору. Крім цього, в управлінні охорони історичного середовища ЛМР кажуть, що тепер справи розглядатимуть значно швидше.

«Чому створили міську адміністративну комісію? Адміністративні комісії має кожна районна адміністрація. На жаль, термін дуже довгий від часу виявлення до складання протоколів і накладання штрафів за порушення. Тому вирішили створити міську комісію, яка працюватиме швидко і оперативно. Спільно з керівниками районів розглядатимемо протоколи і накладатимемо штрафи по місцю виконання робіт, а не по місцю прописки власника», – каже начальниця управління Лілія Онищенко.

За її словами найменший штраф – 1700 грн, може бути накладений за неукладання охоронного договору. Натомість найвища сума – 170 тис. грн – може бути за самовільне виконання робіт у пам’ятці архітектури без жодних дозволів. «Максимальний штраф може бути за самовільне виконання робіт без документації в пам’ятці національного значення, навіть за незначне перепланування. Люди часто не усвідомлюють, що виконуючи роботи самовільно без проекту і архітектора можуть наштовхнутися на якісь елементи будинку. Наприклад часто буває, що в середньовічних будинках, таких як на площі Ринок, вулиці Руській, є цінні елементи, які сховані під цеглою», – пояснює Лілія Онищенко.

У мерії наголошують  – будь-які роботи на об’єктах культурної спадщини, навіть незначні на думку власників, є незаконними, якщо вони не погоджені з управлінням охорони історичного середовища.

«Одне з найпоширеніших порушень – це встановлення пластикових вікон. Ці порушення легко виявляються без проникнення в приміщення. Деколи вікна встановлюють із пошкодженням фасаду, що також є неприпустимим. Крім вікон поширене перепланування в будівлі. Насправді, перепланування дозволяються на підставі дозвільних документів. Тому, будь-які роботи, навіть якщо це не втручання в несучі конструкції, мають мати проект і висновки управління охорони історичного середовища», – каже секретар адміністративної комісії, начальник відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини управління охорони історичного середовища ЛМР Олег Хандин.

Він також наголошує, що власники, які набули об’єкти культурної спадщини, набувають і обов’язки щодо їх збереження. Тобто, якщо незаконні роботи провели попередні власники, то це не звільняє від відповідальності нових. «Немає строків давності для самовільних робіт. Це могло бути навіть у 1991 році», – каже Олег Хандин.

Він також наголошує, що штраф не звільняє від обов’язку відновити пам’ятку.

«Штраф – це не вирішення питання, а просто санкція, за те, що особа провела незаконні роботи. Якщо людина не сплатила штрафні санкції, вони будуть стягуватися виконавчою службою в подвійному розмірі. Далі, якщо після штрафу власник чи орендар не поверне об’єкт до автентичного вигляду, подається судовий позов», – каже секретар комісії.

За даними управління охорони історичного середовища ЛМР у Львові нараховується 214 об’єктів культурної спадщини національного значення і 2000 – місцевого.

Володимир ГАЛЕЧИК

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.