У гори з наплічником: найкращі гірські маршрути Львівщини на вікенд (фото)

гори А. Яремчишин
Фото: А. Яремчишин

Продовжуємо традиційну рубрику Персональний гід Львівщиною, де цього разу спільно з управлінням туризму ЛОДА розповідаємо про піші гірські маршрути.

Для тих, хто лишає в горах своє серце і тих, хто лише починає закохуватись у вершини, пропонуємо добірку кількох ознакованих пішохідних туристичних шляхів, що лежать через гори.

Туристичний шлях на гору Маківку

Нитка шляху: с. Коростів – с. Головецько – г. Маківка – смт. Славське, протяжність: 30 км.

Що подивитись?

- с. Коростів. Церква Св. Параскеви зведена у 1874 р., покровителями якої були відомі промисловці та меценати брати барони Гредлі. Ця дерев`яна церква бойківського стилю розташована у центрі села і є пам'яткою архітектури національного значення. Поряд з церквою стоїть дерев`яна двоярусна дзвіниця.

- с. Головецько – невеличке, мальовниче село, розташоване на р. Головчанка. Перші історичні згадки про поселення сягають 1574 р.

- гора Маківка (958 м). Тут, на вершині гори, розміщений Меморіально-військовий цвинтар Українських Січових Стрільців, відбудований на честь героїв Легіону УСС.

Меморіальний комплекс на горі Маківка

- с. Грабовець. Церква Св. Василя Великого збудована у 1894 р. майстром Василем Сураноничем. Ця дерев`яна, тризрубна триверха церква з дзвіницею 1874 р. розташована посеред села.

- смт. Славське. Пам’ятник Дружині – славним воїнам Святослава. На сторожі спокою та миру, оберігаючи усіх жителів та гостей селища, повстали вірні дерев`яні охоронці Славська. Виготовлений з дуба, символізуючи міць та велич воїнів, пам`ятник стоїть в самому центрі селища.

Фото Сергій Пруцких

- «Писана Криниця» геологічна пам`ятка природи, де знаходиться печера та джерело води. За переказом, саме Олекса Довбуш розписався на камені джерела, після чого пішло повір`я, що той хто вип`є цю водицю, стане сильним духом й тілом як легендарний ватажок опришків. Розташування: між селами Волосянка і Верхня Рожанка.

- Церква Успіння Пресв’ятої Богородиці (1901 р.) – пам’ятка сакрального мистецтва Львівщини, справжня окраса селища. Церкву збудовано на місці, куди двічі падав зірваний вітром хрест зі старої дерев`яної церкви, що знаходилася поблизу. Поряд з храмом збереглась стара дзвіниця, яку може відвідати кожен охочий, а навпроти, на вершині, встановлено фігуру Христа Спасителя.

- Меморіальний цвинтар-пантеон героїв національно-визвольних змагань, збудований на місці страти та масового поховання учасників боротьби за незалежність країни 1945 р. Адреса: смт Славське, вул. Шевченко.

- Арт Галерея «МАКСИМ». В мистецькій галереї представлені полотна майстрів, учасників міжнародних художніх пленерів Славська, які змальовують красу Карпат будь-якої пори року. Адреса: смт. Славське, вул. Привокзальна 23 (другий поверх).

Цікаві факти

Від 22 березня до 4 травня 1915 р. г. Маківка стала місцем запеклих боїв легіону Українських Січових Стрільців з російськими військами. Кількісна перевага була на стороні ворога, та перемогу здобули українські сини-герої. Під час жорстоких боїв до полону потрапив Євген Коновалець, який в майбутньому стане полковником Армії УНР. В наші часи, в першу неділю травня задля вшанування пам’яті українських військових відбувається урочисте сходження на гору Маківку.

Цього року, 6 травня 2018 року о 13:00 год. охочих запрошують на традиційне сходження з нагоди відзначення 103-ї річниці боїв Українських Січових Стрільців на г. Маківка. Програма урочистостей передбачає: покладання квітів та лампадок, чин панахиди, громадське віче.

За переказами г. Парашка названа на честь Параски – дочки (за іншою версією жінки) князя Святослава Володимировича, сина Володимира Великого, яку вбили саме на цій горі.

Туристичний шлях «На гору Ільза»

Нитка шляху №5001: смт. Славське – г. Ільза – с. Волосянка, протяжність: 8,7 км.

Що подивитись?

Славське – один з найбільших в Українських Карпатах гірськолижний осередок з розвиненою інфраструктурою, який пропонує великий вибір можливостей відпочинку.

гора Ільза фото Сергій Пруцких

Гора Ільза (1064 м) розташована у центрі гірського масиву, звідки відкривається панорамний вид на Славське, Тростян, гору Високий Верх та частину закарпатського полонинського хребта Боржави. На горі побудований гірськолижний бугельний витяг.

Село Волосянка – популярний гірськолижний курорт з розвиненою інфраструктурою. У селі збереглась дерев`яна церква Преображення господнього з дзвіницею (1804-1824р.р.), церква Пресвятої Євхаристії (1804 р.) – пам`ятка архітектури національного значення. За 2км від села розміщені витяги комплексу «Захар Беркут», крісельна дорога якого працює також у теплу пору року.

Цікаві факти

Гору Ільза ще називають Відьминою горою. За одним з переказів Ільза була відьмою, яка втратила свого коханого. Перетворившись на вовчицю, дівчина подалась шукати коханого в гори. Тепер закохані пари приходять на гору, щоб загадати бажання і ніколи не розлучатися.

гора Ільза, фото Сергій Пруцких

6 травня 2018 року о 13:00 год. на центральній площі біля Народного дому (смт. Славське, вул. Шептицького 3) вперше відбудеться захід «Свято Весни у Славсько». В програмі свята на гостей чекають:

- виступи місцевих колективів та дитячих танцювальних груп;

- конкурси та супровід ведучого;

- розваги для дітей (майстер-класи, аквагрим);

- флешмоб (запуск в небо кольорових літачків);

- приготування лиганців;

- укротека з топ DJ України – Micik Gonibez.

«До бункеру Головного осередку пропаганди ОУН і УПА»

Нитка шляху: с. Корчин – бункер головного осередку пропаганди ОУН і УПА (ГОСП) – р. Мала Річка – г. Перехресна – м. Сколе (Меморіал воїнам УПА, заправка ОККО); протяжність: 15км. Шлях перетинається з шляхом обласного значення №500 смт. Східниця – вдп. Гуркало – вдп. Камянка – Скелі Довбуша і з регіональним шляхом №13 м. Турка – м. Сколе – г. Лопата, утворюючи мережу ознакованих і безпечних шляхів Сколівщини для розробки різноманітних маршрутів.

Що подивитись?

Село Корчин: дерев`яна церква св. Козьми та Дем`яна збудована у 1824р. у бойківському стилі, має дзвіницю.

Місце знаходження бункеру головного осередку пропаганди ОУН і УПА розташоване поблизу г. Кичера. Тут знаходиться символічна могила на місці загибелі Івана Корчинського – «Корчака».

Мала Річка — гірська річка з кам'янистим дном і численними перекатами та порогами, довжиною 7.2 км.

г. Перехресна висотою 892 м.

м. Сколе розкинулось посеред Сколівських Бескид. Це один з історичних центрів Бойківщини.

Церква св. Пантелеймона збудована у XVII ст. Це невеличка, дерев`яна церква, окрасою якої  є іконостас XVIII ст. та дзвіниця-брама 1760 р. Адреса: м. Сколе,  вул. Шевченка, 7.

Костел Семи Скорбот Діви Марії – цегляний храм у романському стилі, збудований 1895 р. за кошти сколівської римо-католицької громади та меценатства баронів Ґредлів. Адреса: м. Сколе, вул. Шашкевича.

Палац баронів Гредлів закладений бароном Євгеном Кінським в середині XIXст. Його оточує парк де ростуть й екзотичні дерева та кущі, завезені ще за часів Гредлів. Зараз це Сколівська школа-інтернат. Адреса: м. Сколе, вул. Князя Святослава, 40.

Цікаві факти

З жовтня 1946 по лютий 1948 р.р. у бункері Головного осередку пропаганди ОУН і УПА працювали «Петро Полтава» (Петро Федун), «Горновий» (Осип Дяків), «Доля» (Богдана Світлик), «Професор», «Надя» (Надія Якимович), «Дарка» (Дарія Малярчин). Тут у липні 1947 р. Роман Шухевич та Олекса Гасин провели нараду з питань пропагандистської діяльності ОУН, зокрема відзначення Свята УПА в п’яту річницю її створення 5 жовтня 1947 р. У бункері були написані відомі праці провідників визвольного руху: «Петра Полтави» – «Концепція Самостійної України й основна тенденція ідейно-політичного розвитку сучасного світу», «Хто такі бандерівці та за що вони борються», «Україна погибає! Хто винуватий у цьому?»; «Горнового» – «Вклад ОУН у справу утворення і розбудови УПА», «Важливий крок на шляху до визволення народів, поневолених і загрожених сталінським імперіялізмом»; «Долі» – збірка новел «Не на життя а на смерть», «Учителька», «Михайлик».

Довжина бункеру складала 35 м, ширина – 5м.

Туристичний шлях «Росохацькі полонини»

Нитка шляху: с. Козьова – г. Високий Верх – початок хребта «Росохацькі полонини», протяжність: 25 км.

фото Ан. Яремчишин

Що подивитись?

Село Козьова. Церква Св. Миколая збудована майстром-теслею Леоном Дульфік у 1926 р. До 1939 р. покровителями храму були брати барони Гредлі зі Сколе. Віддалено від храму стоїть дерев'яна триярусна дзвіниця.

Село Тисовець розкинулось посеред гір Сколівських Бескидів. Тут розташована навчально-спортивна база «Тисовець» – центр зимових видів спорту міжнародного значення.

Високий Верх (Росохацький) – гірська вершина висотою 1177 м. Це найвища вершина на хребті Росохацькі Полонини, звідки відкриваються незабутні краєвиди.

маршрут Росохацькі полонини

Росохацькі полонини. З хребта відкриваються чудові краєвиди на Сколівські Бескиди, долину річки Стрий, прекрасна видимість практично на всі гірські масиви Львівщини почергово змінюється з прохолодою заліснених ділянок. Насолодившись краєвидами, необхідно повернутись назад, адже цей маршрут буде з’єднувати м. Турку і с. Тухлю в перспективі.

Цікаві факти

У Тисовці зареєстровано найвищу географічну точку з православним храмом, яка занесена до книги рекордів України. Нею стала каплиця святого пророка Іллі, на г. Високий Верх (Росохацький) на висоті 1176 м. над рівнем моря.

«Від Східниці до Скель Довбуша»

Нитка шляху: смт. Східниця – с. Урич – вдп. Гуркало – вдп. Кам’янка – г. Ключ – Скелі Довбуша, протяжність: 50 км.

Що подивитись?

Східниця. Джерела з мінеральною водою, яких налічується понад 30.

Музей Омеляна Стоцького, де зібрані речі з життя першовідкривача Східницького родовища мінеральних вод. Адреса: смт. Східниця, вул. Зарічна, 9 (територія санаторію «Східницькі Карпати»).

Церква апостолів Петра і Павла (1901 р.) зведена за проектом відомого галицького архітектора Василя Нагірного. Адреса: смт. Східниця, вул. Зарічна, 95А.

Кімната-музей народного побуту розміщена в приміщенні школи. Експозиція музею складається з відділів: прядіння і ткацтво; чинбарство і кушнірство; деревообробні промисли і ремесла, та гончарство. Адреса:
смт. Східниця, вул. Промислова, 5, тел.: (03248) 4-80-13, (067) 924-40-81.

Ландшафтний Парк «Святого Пантелеймона Цілителя»: тут можна не лише гуляти, кататися по стежках на велосипеді, а також глибше пізнати історію курорту. У парку відтворили макети нафтових качалок, які використовувалися в далекі часи, коли нафтова промисловість Західної України тільки почала зароджуватися. Прогулюючись парком, можна натрапити на ялиновий ліс, де знаходяться джерела залізної №15 і гліцеринової води №357.

Село Урич. Державний історико-культурний заповідник «Тустань».Тустань – наскельне місто-фортеця, унікальна пам’ятка історії та архітектури ІХ-ХVІ століття, аналогів якої немає в Європі. Сьогодні за допомогою смартфону та додатку доповненої реальності можна побачити як виглядала фортеця в середньовіччя.

Національний природний парк «Сколівські Бескиди» – заповідний куточок Східних Карпат площею понад 35 тис. га. Його найвищою вершиною є г. Парашка (1268 м). Водоспад Гуркало складається з одного каскаду, розділеного скельним виступом на два потоки. Висота падіння води водоспаду – 5 м., висота над рівнем моря – 570 м.

Водоспад Кам'янка утворився у мальовничому проломі в гірському хребті. Висота водоспаду – близько 7 м.

Гора Ключ має висоту 927 м. над рівнем моря. Вона стала свідком боїв часів Першої світової війни, у жовтні 1914 р. тут відбулась переможна битва УСС з московським військом.

с. Труханів. Згідно переказів, назва села походить від трьох татарських ханів, які вирішили в цьому місці оселитися. Окрасою села є невелика дерев’яна церква Св. Миколая, збудована у 1830 р.

Скелі Довбуша, одне з українських «місць сили», знаходяться неподалік
с. Бубнище. Це скельно-печерний комплекс, унікальна пам'ятка історії та природи на висоті 668 м над рівнем моря. Скелі названо на честь легендарного ватажка опришків Олекси Довбуша, з ім`ям якого пов`язано багато переказів.

Цікаві факти:

Біля водоспаду Кам'янка є сірководневе джерело мінеральної води типу «Нафтуся».

Мертве Озеро розташоване неподалік від водоспаду Кам'янка. Через його багату на сірководень воду, в ньому відсутнє життя.

Водоспад Гуркало Фото lviv-region.trave

Вище Мертвого Озера розташована місцевість «Острів Паски» – скелі, заввишки 6 м. цікавих форм та обрисів.

Поблизу г. Ключ знаходиться печера Пілігрим, яка є цікавим геологічним об`єктом.

За переказами Скелі Довбуша охороняють печеру з золотом Олекси Довбуша, яка відкриється лише тому, хто володіє таємним словом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: