дивись.info

Дитяча смертність: де і чому на Львівщині помирає найбільше немовлят (інфографіка)

Дитяча смертність: де і чому на Львівщині помирає найбільше немовлят (інфографіка)

За минулий рік на Львівщині померло на 49 немовлят більше, аніж попереднього року. За рік в регіоні померло 232 дитини першого року життя.

Про це йдеться у вичерпній відповіді Департаменту охорони здоров’я ЛОДА на інформаційний запит журналістів Дивись.info. За даними ДОЗ, статистика смертності дітей першого року життя за останній рік погіршилася на 35% (!) при тому, що й народжуваність стала меншою.

Півтора роки тому журналісти агенції вже робили матеріал про загальноукраїнську картину дитячої смертності. Вже тоді Львівщина була серед лідерів як за показниками народжуваності, так і дитячої смертності. Детально про це можете подивитися тут.

Як ми вже писали тоді, в Україні показник дитячої смертності менший, аніж середній у світі. Львівщина ж має трохи вище від середнього показники по Україні. Якщо дивитися статистику по роках, то після поліпшення ситуації у 2016 році, регіон знову отримав високі показники дитячої смертності у 2017-му. Тож, у Львівській області у віці від 0 до 1 року у 2015 році померло 232 дитини; 2016 року – 183 дитини, 2017-го – 232 дитини.

При цьому, за статистичними даними департаменту статистика народжуваності за три роки теж погіршилася.

«За 2017 рік у Львівській області народилось живими 25002 дітей ( у порівнянні з 2016 на 7,9 % менше); померло 232 дітей першого року життя, що на 49 дітей (на 26,7%) більше у порівнянні з відповідним періодом 2016 року, – йдеться у відповіді ДОЗ ЛОДА.

Показник смертності дітей першого року життя за 2017 рік становить 9,02 ‰, він збільшився на  35,06% у порівнянні з 2016 роком. Серед 232 зареєстрованих померлих дітей першого року життя на території Львівської області 6 дітей з інших областей України. Редукований показник становить 8,79‰».

Чому помирають немовлята

У Департаменті охорони здоров’я ЛОДА пояснили також основні причини, через які помирають немовлята на Львівщині. «Ключовими причинами смерті є окремі стани, що виникають в перинатальному періоді та природжені вади розвитку, що насамперед пов’язано з якістю життя та станом здоров`я матерів і  впливає на виношування вагітності», – йдеться у відповіді.

Водночас, медики наголошують, що в регіоні працює спеціальний реанімобіль для перевезення малюків із низькою масою тіла до спеціалізованих відділень.

«На жаль, діагностована важка патологія, критично низька маса тіла при народженні не завжди дають змогу врятувати життя новонароджених», – додають у Департаменті охорони здоров’я ЛОДА.

Медики називають наступні причини смерті малюків на Львівщині:

 • І місце – окремі стани, що виникають в перинатальному періоді – 64,2% (у порівнянні з відповідним періодом 2016року збільшення питомої ваги на 10,1 %);
 • ІІ місце – вроджені вади розвитку  – 21,5% зменшення питомої ваги на 10,7%;
 • ІІІ місце – інфекційні захворювання  – 4,7%  збільшення питомої ваги  на 2,6%,
 • ІV місце – травми  – 3,8%  збільшення питомої ваги  на 2,2%.

При цьому, за даними медиків, не всі немовлята помирають безпосередньо у лікарнях чи пологових відділеннях. За даними ДОЗ, 2017 року 19 малюків померли вдома, ще четверо – поза закладами охорони здоров’я.

Структура причин смерті вдома:

 • вірусна інфекція, не уточнена  –  4 (21,0%);
 • синдром раптової смерті грудної дитини – 4 (21,0%);
 • травми та отруєння – 3 (15,7%);
 • вроджені вади розвитку – 2 (10,5%);
 • інші уточнені розлади з боку мозку у новонародженого – 2 (10,5%);
 • гострий бронхіт – 1 (5,2%);
 • адреногенітальні порушення – 1 (5,2%);
 • хронічний тубуло-інтерстиціальний нефрит – 1 (5,2%);
 • бронхолегенева дисплазія – 1 (5,2%).

Де найвищі показники смертності дітей на Львівщині

Середній показник смертності дітей першого року на Львівщині 2017 року – 90 дітей на 10 000 народжених. 2016 року ця цифра була – 68 дітей на 10 000. У розрізі міст та районів Львівщини, найвищий рівень дитячої смертності в абсолютних цифрах був у Львові та Жовківському районі. Але, враховуючи народжуваність, ці показники найвищі в Моршині, Бориславі та Мостиському районі. Натомість, враховуючи народжуваність, у Львові рівень смертності дітей першого року навіть нижчий, аніж в середньому по регіону.

У відділеннях інтенсивної терапії новонароджених 2017 року померло 155 дітей.

– у ЛОКЛ – 93 дітей;

– у КЗ ЛОДКЛ «ОХМАТДИТ» – 31 дитина;

– у МДКЛ – 23  дітей;

– у м.Києві – 8 дітей.

Як медики рятують новонароджених пацієнтів

У Департаменті охорони здоров’я ЛОДА додають, що в регіоні діє низка спеціалізованих медцентрів, які надають дітям фахову допомогу. «В закладах охорони здоров`я працюють 449 лікарів-педіатрів, 125 неонатологів, 884 дитячих спеціалістів, 963 сімейні лікарі», – додають у ДОЗ.

Мова йде, зокрема, про такі медичні заклади як:

КЗ ЛОР «Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ»( 330 ліжок);

КЗ ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр» (180 ліжок);

КЗ ЛОР «Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер» (60 ліжок);

міська дитяча клінічна лікарня Львова (420 ліжок);

КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня» (100 ліжок);

Стрийська міська дитяча лікарня (40 ліжок);

у 6 закладах охорони здоров’я для дорослих (обласного підпорядкування) функціонують відділення з ліжками для дітей  на  (360 ліжок);

40 педіатричних та 17 інфекційних відділень функціонує в ЦРЛ і ЦМЛ.

Крім цього практично у всіх міських і районних лікарнях області є базовий рівень оснащення відділень для новонароджених дітей і акушерських відділень. «Функціонує мережа з 3-х сучасних реанімаційних відділень для новонароджених на 33 повністю укомплектованих інтенсивних ліжка, – розповідають в департаменті. – Налагоджено невідкладне транспортування найважчих новонароджених пацієнтів з пологових відділень в обласні дитячі стаціонари. Здійснюється рання діагностика і хірургічна корекція вроджених вад у дітей раннього віку».

Гроші на медицину

Не зважаючи на ці трагічні цифри, у ДОЗ ЛОДА говорять, що для збереження життя дітей медичним закладам виділяються чималі суми. Мова йде, зокрема, про закупівлю обладнання як за державні, так і на недержавні кошти.

«Впродовж 2017 року, в закладах охорони здоров’я обласного підпорядкування в яких надається медична допомога дітям вжито заходи для покращення матеріально-технічної бази, зокрема, проведено ремонтні роботи на суму 14038147,38 тис. грн, – йдеться у відповіді на журналістський запит.

Впродовж 2017 року установами придбано дороговартісне обладнання на суму 5 756128,01 грн. Зокрема за кошти  обласного бюджету закуплено когерентний томограф  (1285,00 тис. грн.) та біохімічний аналізатор крові (388,4 тис. грн.) в КЗ ЛОР ЛОДКЛ «ОХМАДИТ»; апарат для штучної вентиляції легень (1738750,00 грн), аналізатор біохімічний (195489,00 грн.) та інше обладнання в КЗ ЛОР ЗУСМДЦ; машини для проявки плівки (198,0 тис. грн.) та апарат штучної вентиляції легень (752,0 тис. грн.) в КУ ЛОР “Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр”; гематологічний аналізатор для забору крові (197500,00 грн.), апарат для ультразвукової діагностики (1279825,00 грн.)  – Стрийська МДЛ.  Відсмоктувач медичний В-40 (19000 грн.) та електрокардіограф «МІДАС 6/12» (23000,00 грн.) придбано за кошти місцевого бюджету в Дрогобицькій МДЛ. Також, придбано медичного обладнання у міській дитячій клінічній лікарні м.Львова у кількості 30 одиниць на суму 18 298,86 тис. грн.

За позабюджетні кошти в закладах закуплено дороговартісне обладнання на суму 1491566,4 грн».

Чи розслідують випадки смерті дитини?

Враховуючи широкий резонанс судового процесу щодо смерті немовляти через можливу недбалість лікаря (мова йде про справу акушера Олега Данкова, яка перебуває на апеляційному розгляді), питання розгляду випадків дитячих смертей є вкрай актуальним. Згідно із інформацією, наданою ДОЗ ЛОДА, аналіз таких випадків в регіоні проводиться щомісячно, а розглядає ці справи спеціальна колегія.

«Департаментом охорони здоров`я  та закладами охорони здоров`я проводиться щомісячний аналіз випадків смерті дітей першого року життя з розглядом на колегії департаменту, клініко-експертній комісії департаменту, медичних радах ЗОЗ та клініко-патанатомічних конференціях», – йдеться у відповіді.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.