дивись.info

Депутати дозволили посмертну трансплантацію органів

Депутати дозволили посмертну трансплантацію органів

Верховна Рада України 17 травня проголосувала за законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини, який передбачає презумпцію незгоди – вилучення органу для трансплантації після смерті можливо тільки в разі його письмового прижиттєвого згоди.

За відповідне рішення проголосувало 255 народних депутатів, пише Дзеркало тижня.

Як зазначила голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, будь-яка людина, яка раніше надала свою згоду на забір органів, в будь-який час може відмовитися від цього в разі зміни свого рішення.

При цьому в разі, якщо людина при житті жодним чином не визначила своє волевиявлення щодо згоди або незгоди на трансплантацію і не визначила уповноважена особа, то дозвіл на вилучення органу після його смерті запитується у чоловіка або близьких родичів померлого. У разі відсутності таких трансплантокоординатор запитує дозвіл у особи, яка зобов’язалася поховати померлого.

Відповідно до прийнятого закону до 1 жовтня 2018 року має бути створена Єдина державна інформаційна система трансплантації для збору, реєстрації, накопичення відповідної інформації, а також здійснення об’єктивного і неупередженого розподілу анатомічних матеріалів людини, визначення пари донор-реципієнт.

Трансплантація застосовується виключно у випадках неможливості збереження життя або відновлення здоров’я іншими методами лікування, що встановлює консиліум лікарів. Вилучення анатомічних матеріалів у померлих забороняється в разі, якщо вони були дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, особами, визнаними недієздатними. Крім того, трупними донорами не можуть виступати люди, особа яких не була встановлена, ті, хто загинув в результаті Операції об’єднаних сил (ООС) і в ході інших бойових дій, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки країни.

До переліку осіб, які не можуть бути живими донорами, входять ті, які відбувають покарання, іноземці та особи без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, особи з важкими психічними розладами, пацієнти, які мають важкі захворювання (які можуть передатися реципієнту або зашкодити його здоров’ю), вагітні, а також ті, хто раніше вже надав орган або його частину на трансплантацію.

Вилучення у людини шляхом примушування або обману органів з метою трансплантації буде каратися позбавленням волі до 5 років. За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності, пропонується карати позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.

Нагадаємо, що законопроект №2386а-1 Рада прийняла за основу ще 21 квітня 2016 року. У вересні 2017 року Міністерство охорони здоров’я підтримало цей законопроект, розроблений парламентським комітетом з питань охорони здоров’я, а також заявило про плани в 2018 році розпочати пілотний проект з трансплантації нирки від нерідного трупного донора, на що в проекті державного бюджету передбачено 112 млн грн.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.