дивись.info

Війна за ангіограф: департамент охорони здоров’я ЛОДА вмиває руки

Війна за ангіограф: департамент охорони здоров’я ЛОДА вмиває руки
Фото: tvoemisto.tv

Перерозподілили агіографічні системи для Львівщини у Міністерстві охорони здоров’я, каже директорка департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак. Один буде скеровано до Львівського обласного кардіоцентру, інший – в Дрогобич. Жодного наказу щодо ангіографів  з Києва наразі не надходило.

Лікарі Львівської обласної клінічної лікарні почали збір підписів під зверненням до центральних органів влади, щоб один із закуплених через тендер ангіографів для Львівської області залишився у ЛОКЛ, бо саме тут проводиться найбільша кількість операцій на серці та судинах. Торік їх було 2669. На сьогодні вже зібрано понад 150 підписів тільки в одному копусі. До ініціативи готові підключитися й медики інших відділень, заявив судинний хірург, професор Ігор Кобза під час зборів трудового колективу, на які запросили і директорку департаменту ЛОДА Ірину Микичак.

Обурені лікарі вважають, що це прогалина у роботі саме департаменту охорони здоров’я, який не доклав максимум зусиль, аби ангіограф залишився в обласній лікарні.

«Матеріально-технічне забезпечення закладів охорони здоров’я Львівської області відповідає потребі від сили на 30%. Та і не тільки Львівської області. На охорону здоров’я йде тільки 3% від ВВП. Ще, відповідно, 10%, вважають міжнародні експерти, – це тіньові надходження від пацієнтів, які лягають в різні місця, зокрема це ті ремонти, які проводяться у відділення лікарень тощо. На превеликий жаль, на обласну клінічну лікарню упродовж останніх років величезних фінансових надходжень не було. Але фінансування Львівської обласної клінічної лікарні є набагато потужніше, ніж фінансування усіх інших закладів охорони здоров’я», – сказала Ірина Микичак.

За її словами, потреби медицини перевищують наявний бюджет у десятки разів. Єдиний вихід із ситуації, що склалася, посадовиця бачить лише у суттєвій оптимізації ліжкового фонду, тобто зменшенню кількості медзакладів, ліжко-місць, а також медичного персоналу. Це дозволить збільшити фінансування на матеріально-технічну базу.

«Ми змушені працювати у таких умовах і залучати кошти благодійних фондів. Я закликаю засновників благодійних фондів подивитися на політику, яка ведеться їхніми фондами, зробити їхню роботу більш прозорою і озвучити, які кошти йдуть на обладнання тощо. Львівська обласна клінічна лікарня, яка перебуває у процесі перетворення на комунальне некомерційне підприємство, повинна зробити прозорою політику надання платних послуг. Ті кошти, які будуть залучені через платні послуги чи інвестиційні проекти, можуть піти на придбання нового обладнання, зокрема на придбання ангіографа», – сказала Ірина Микичак.

Вона наголосила, що після завершення процесу перетворення ЛОКЛ за комунальний некомерційний заклад лікарня зможе через тендер купувати послугу у приватних структур. Натомість сьогодні головна перепона, чому обладнання не може дістатися ЛОКЛ, що державна програма, ініційована МОЗ і підтримна Кабміном, орієнтована на забезпечення діагностичним обладнанням, розхідними матеріалами тощо пацієнтів з гострою серцево-судинною патологією, тобто з інфарктом міокарда.

«Так ми планували два ангіографи на ЛОКЛ та Львівський обласний кардіоцентр. Бачення Міністерства охорони здоров’я – це Львівський обласний кардіоцентр і інша лікарня у Львівській області – Дрогобич, Червоноград тощо», – зауважила директор департаменту.

Пані Ірина Микичак під час зустрічі не одноразово згадувала, що питання розподілу кардіографа для Дрогобича вирішувалося на рівні заступників у Міністерстві охорони здоров’я.

«Бачення у Міністерстві відповідає концепції децентралізації. Сьогодні ангіографи  працюють в Ізмаїлі та Коломиї», – додала Ірина Микичак.

Директорка департаменту заявила, що питання ангіографа неможливо вирішити на рівні Львівської області через вкрай обмежений бюджет, відтак порадила лікарям самим їхати до Києва і шукати інші шляхи вирішення проблеми, зокрема за рахунок співфінансування, наприклад.

Натомість заступник голови Асоціації кардіохірургів, професор Любомир Кулик зазначив, що Львівська обласна клінічна лікарня готова була піти на угоду задля нового обладнання і повністю взяти лікування інфаркту міокарда, як того вимагають у міністерстві.

«За 40 років лікарня не має свого ангіографічного апарату. Тут виконується вся основна робота по серцево-судинній патології. Нашому апарату вже 10 років. Він часто ламається і потребує сервісу. Щоразу ремонт коштує сотні тисяч гривень. Асоціація зверталася зокрема і до в.о. міністра Уляни Супрун, але нічого не змінилося.  З огляду на обсяг оперативних втручань, їхній діапазон ми повинні були отримати цей ангіограф. Одна з умов була і ми на неї погодилися – повністю взяти інфаркт міокарда з усіма його ускладненнями в обласну лікарню, щоби ми могли бути кандидатами на отримання ангіографа.  Ми готові це робити. Але поки що наша позиція не знайшла схвалення. Останній апарат, який отримала ЛОКЛ, був 1979 року», – сказав Любомир Кулик.

Зрештою лікарі здивовані, чому у тендері зазначалося, що замовником є саме ЛОКЛ, а тепер, виходить, ангіограф обласні лікарні однаково не дістанеться.

«Кошти обласного бюджету передають головному розпоряднику. 50% – обласні, 50% – державні. Головний розпорядник – департамент охорони здоров’я ЛОДА, але оскільки з 2015 року наші рахунки заблоковані, бо не було закінчено розрахунок за поставки, які проводило МОЗ 2012 року, ми делегуємо повноваження із закупівлі тим установам, які до цього наближені. Оскільки ми вважали, що обладнання мало надійти у кардіоцентр і ЛОКЛ, ми доручили ЛОЛК провести закупівлі», – сказала Ірина Микичак.

Натоміть головний лікар Михайло Гичка запевняє, що лікарні написала щонайменше шість звернень у МОЗ, Кабмін, парламент, але відповідь була одна – ЛОКЛ не отримає ангіограф.

Зрештою, колишній головний лікар ЛОКЛ, кардіохірург Олександр Лемішко запропонував написати листа до центральних органів влади з підписами лікарів, керівництва лікарні, департаменту охорони здоров’я ЛОДА, керівництва області тощо.

«Для цього і існує управління охорони здоров’я, щоби забезпечити максимально ефективне використання бюджетних коштів. Я пропоную узгодити спільний лист на Міністерство охорони здоров’я, який підпишуть профільний заступник голови ЛОР, профільний заступник голови ЛОДА, начальник департаменту, головний лікар, завідувач кафедри, керівник центру про те, що один із цих апаратів має бути у ЛОКЛ», – сказав Олександр Лемішко.

Оксана ДУДАР

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.