дивись.info

Служба в армії має бути пріоритетом для подальшого оформлення на держслужбу, – військовий комісар Львівщини (інтерв’ю)

Служба в армії має бути пріоритетом для подальшого оформлення на держслужбу, – військовий комісар Львівщини (інтерв’ю)

31 травня на Львівщині закінчився весняний призов на строкову військову службу.

ІА Дивись.info поспілкувалася з головним військовим комісаром Львівської області Олександром Тіщенком та розпитала у нього про результати весняного призову, про те, як працівники військкоматів шукають ухильників та чи публікація списків з призовниками дала результат.

– Завершився весняний призов на строкову, чи виконала Львівщина його?Скільки хлопців пішло служити?

Так, виконала. В межах весняного призову Львівщина відправила до лав Збройних Сил України 770 осіб.

– Які райони в цьому плані були найактивнішими, звідки найбільше призовників?

Найбільшехлопців пішло із Жовківського, Самбірського районів та Стрия. Це райони, звідки пішло більше 40 чоловік. Найбільше дала Жовківщина – це 56 чоловік. Буває, що деякі райони шукають відмовки, говорячи про кордон, а ось Жовква, теж досить непростий район зі своїми підприємствами, але, як ми бачимо, результат такий.

– Більшість хлопців самі прийшли, чи доводилось шукати?

Приблизно наполовину.

– Щодо  публікації списків…чому так вирішили зробити? Чи принеслоце якийсь результат?

Там були  певні нюанси…Так, цього року ми справді побачили результат. На жаль, ще раз такого зробити вже не можна. Я б зробив це з радістю.

– Відразу після публікації списків, чи з’явилися «добровольці»  із того списку?

Після публікації списків багато хто прийшов, але в основному прийшли ті, хто мав право на відстрочку, тобто ті, у кого двоє дітей і так далі. Люди почали переживати. Слід відзначити, що такі дії значно полегшили роботу районних та міських військових комісаріатів, оскільки в тих списках було чимало людей, які знали, що вони мають відстрочку , тому і не йшли до військкоматів навіть для того, щоб повідомити про підстави для надання відстрочки. І нам доводилося використовувати наші ресурси, тобто бігати, шукати тих людей. А відповідно, коли люди побачили себе в тому списку, то прийшли, щоб з’ясувати ситуацію. Таким чином список на декілька тисяч зменшився і цього року ми не розпорошувалися на людей, які мають право на відстрочку, адже значна частина з них з’явилася до військкоматів в період між призовом та узаконили своє право для надання відстрочки.

– Якими способами шукаєте ухилянтів, які найдієвіші?

Різними…Виставляємо засади біля будинків, чи на робочих місцях. Здебільшого це місце проживання та праці.

 – І допомагає?

Так. На жаль, законодавство до цього відноситься трохи неправильно. До прикладу, коли за те, що ти не сплачуєш аліменти, тебе можна висвітлити всюди та навіть затримати на кордоні. Чи якщо ти взяв кредит в банку на машину і ти не можеш його сплатити, тебе також можуть затримати на посту і відповідно забрати машину. Чомусь після цього ти мусиш йти у виконавчу службу та вирішувати це питання. Тобто, поки не заплатиш, не отримаєш. А з військовим обов’язком чомусь не так.

– Чи є практика звернень до суду через відмову від служби, як з боку військкомату, так і людей?

В нас цього року порядку 25 справ передано в прокуратуру і в органи Нацполіції. На військкомат також написали пару заяв в прокуратуру та було порушено кримінальне провадження. Люди йдуть, пишуть, бо вони вважають, що праві. А коли починають розбиратись, то розуміють, що військкомат нічого не порушив та потім самі забирають свої заяви.

Читайте також: На Львівщині 24 призовники не з’явилися на відправку – справи передали у поліцію

– Чи покращилася ситуація за останні роки, чи почали люди проявляти більшу ініціативу щодо служби в армії?

Ситуація покращилася. Особливо варто відзначити цей призов. Ми до останнього тижня йшли на одному видиху, тобто лише востанній тиждень виникли деякі проблеми. Але загалом ситуація покращилася.

– Чи повпливала якось війна на бажання служити?

Чим війна може повпливати? Люди, які йдуть на службу, не їдуть в зону проведення бойових дій. Скажемо так, повпливала не війна, а віковий ценз. Колись ми призивали юнаків від 18 років.

Річ у тім, що до 20 років людина встигла стати на неправильний шлях та якимось чином погіршити своє здоров’я. У 18 річному віці хлопець лише закінчив школу чи коледж, він молодий красивий, – вперед. І тоді, коли потрібно було йти на службу у 18 років, багато хто йшов. А зараз в свої 20, чимало одружених з вагітними жінками. Є й такі випадки, що 20 років вже є проблеми зі здоров’ям через неправильний спосіб життя чи шкідливі звички.

– Як на вашу думку, зараз покращити імідж строкової служби ?

Перш за все це зміна вікового цензу. Я вважаю, що все ж потрібно брати на службу із 18 років. Це було б дуже непогано. Крім того,потрібні зміни в законодавстві. Я вважаю, що служба в армії повинна бути пріоритетом в подальшому для оформлення документів на державну службу, на поступлення в органи Нацполіції, в прокуратуру, тобто в усі державні структури. І першим пріоритетом для цього повинно бути проходження військової служби. На жаль, зараз на це все очі закривають.

– В порівнянні із іншими областями, яка ситуація на Львівщині із призовом?

Досить непогана. До прикладу, в Хмельницькому ще комунізм і там люди йдуть добровільно служити, –  повістка прийшла і ніхто не думає.  А в нас такого немає, потрібно шукати та«за вухо тягнути».

По кількості призовників серед інших областей ми йдемо, мабуть, п’яті. Перед нами Дніпро, Одеса, Вінниця… Але також слід враховувати, що йде планове завдання на кожну область по-іншому. Нам поставили завдання, ми його повністю виконали. Так само як і Хмельницький та Дніпро повністю виконали завдання.

– Наступний призовний сезон буде восени, чи є вже якісь плани, цифри?

Ще немає нічого. Я думаю, що потрібно буде така ж сама кількість, можливо, трохи й більше.

Читайте також: З початку АТО Львівщина втратила 288 бійців

– Знаємо, що є можливість поранених бійців залучати до роботи військкоматах. Чи є така практика на Львівщині?

Так, є певні зміни до законодавства, в порядку того, що поранені та люди з інвалідністю можутьйти на службу у Збройні сили. Було на це розпорядження Міністра оборони України.

У Львівському обласному комісаріаті є така практика вже. В нас служать ті, хто мав важкі поранення. До речі, досить принципові і затяті хлопці.

– Скільки таких?

Наразі 3 людини працюють. Ми пропонуємо, але багато хто не хоче йти, оскільки тут своя специфіка та важка робота. Але вакантні місця є.

Розмовляла Тетяна ЖИКАЛЯК

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.