дивись.info

Львівським музеям передали цінний архів американського художника українського походження (фото)

Львівським музеям передали цінний архів американського художника українського походження (фото)

Сьогодні, 25 червня, близько 100 одиниць цінних архівних документів, рисунків відомих художників, молодша дочка Святослава Гординського з Америки привезла до музею Івана Франка та до Національного музею ім. Шептицького у Львові, інформує кореспондент Дивись.info.

До привезеного архіву, крім рисунків, входять також документи Святослава Гординського, дипломи з Академії Жульєна з Парижу 1928 року, Академії Леже, 1929 року, раритетні книги початку ХХ століття, перші збірки Гординського з його власними правками та інші документи.

Лариса Гординська розповідає, що батько, Святослав Гординський, дуже хотів, щоб ті всі архівні матеріали опинилися тут у Львові і завжди на цьому наголошував.

«Я навіть не можу сказати, як то все мій батько зберіг, бо коли виїхав з України, в 1942-1943 роках, то після війни опинився в таборах в Німеччині. Там він був із моєю сестрою та мамою. Якщо по війні матір із сестрою повернулися до Америки в 1945 році, батько ще залишився пару років в Німецьких таборах і нарешті в 1947 році поїхав до Америки і відтоді працював над мистецтвом», – каже дочка Гординського.

За її словами, він декорував церкви, малював іконостаси, стіни церков тощо.

Пані Лариса Також розповіла, що Святослав Гординський помер у 1993 році, а скінчив роботу в катедрі Святої Софії близько 1980 року. Тобто решту свого життя присвятив мистецтву.

«Крім того, все життя дуже Святослав Гординський багато розповідав про Львів і у нас в сім’ї всі завжди говорили української мовою, оскільки моя матір також зі села Сновидів. До речі, два дні тому ми туди також їздили», – ділиться Ласира Гординська.

Додамо, Святослав Гординський народився у родині викладача Львівської класичної гімназії, згодом відомого літературознавця Ярослава Гординського.

Відвідував Берлінську академію мистецтв, курс візантології в Українському науковому інституті (Берлін). У Парижі навчався в академії Жульєна і Модерній академії Фернана Леже.

У 1931 році повернувся до Львова, де заснував Асоціацію незалежних українських митців (АНУМ), став редактором її журналу «Мистецтво», виставлявся на міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі.

У 1930-і роки неодноразово перебував у селі Сновидові в тестя — пароха села отця Івана Шлемкевича, на відпочинку у Заліщиках, на Борщівщині створив картини «Над Дністром», «Сільська дівчина».

У 1944 — емігрував на Захід. У Мюнхені заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Згодом переїхав до США, заснував Об’єднання Мистців Українців в Америці (ОМУА), організував велетенську виставку українських митців-американців і опублікував її каталог — своєрідну енциклопедію українського малярства у Штатах.

На початку 1990-х років відвідав незалежну Україну. Свою колекцію мистецьких творів заповів Національному музеєві у Львові.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.