дивись.info

Захмарні ціни на медпрепарати в Україні утримуються штучно, – Супрун

Захмарні ціни на медпрепарати в Україні утримуються штучно, – Супрун

Багато ліків в Україні ми могли б купувати значно дешевше. Це стосується і препаратів в аптеках, які громадяни купують самотужки, і державних закупівель. Одна з причин – дуже слабка законодавча база у питаннях захисту пацієнтів.

Про це на своїй сторінці у Фейсбук написала в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

«Ці препарати мають захмарні ціни не тому, що вони стільки вартують у виробництві, не тому, що це інноваційний і унікальний препарат, який дає гарантоване одужання. Вартість цих препаратів штучно утримується. Недосконало прописане патентне законодавство дає можливість недоброчесним виробникам ліків заробляти на життях пацієнтів.

Як патент на ліки працює в Європі: виробник розробляє інноваційне лікування та захищає його патентом на 20 років, щоб ніхто інший не зміг скопіювати та продавати цей продукт, що є справедливою умовою», – написала Уляна Супрун.

І додала, що після офіційного завершення дії патенту на оригінальний препарат, інші виробники ліків вже отримують право продавати препарат-копію (генерик) – такий самий лікарський засіб, який виготовляється на основі діючої речовини оригіналу. Генерик значно дешевший у виробництві за оригінальний препарат, а отже, він в рази дешевше продається на ринку. Крім того, забезпечує принцип конкуренції, що дозволяє знижувати ціни на оригінальні препарати.

Таким чином пацієнти в країнах Європи можуть отримувати значно дешевше лікування, ніж в Україні.

«Через недосконале законодавство, після закінчення терміну дії патенту виробник ліків в Україні може захистити свій препарат додатковим патентом – просто додавши туди будь-яку нову речовину чи властивість. Наприклад, зробити таблетку з тими самими лікарськими властивостями розчинною у воді або стійкою до високих температур.

Такі зміни не додають жодних корисних та інноваційних якостей препарату, але дають можливість недоброчесним виробникам продовжити дію патенту на довгі роки, зберегти монополію на ринку та продовжити продавати вже не інноваційні ліки за величезними цінами.

Один приклад, щоби уявити скільки ліків ми зможемо придбати для громадян, вдосконаливши патентне законодавство: після закінчення дії патенту на препарат для лікування онкології – Іматиніб – вартість на нього впала в 67 разів і держава змогла забезпечити 100% потреби», – пояснила посадовиця.

Водночас зазначила, що щоб запровадити в Україні більш цивілізовані принципи видачі патентів та захищати дійсно інноваційні розробки, Уряд зареєстрував у Верховній Раді законопроект №7538. Адже корисні винаходи мають працювати на благо суспільства, а не слугувати засобом для грабунку.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.