дивись.info

П’ять міфів про засмагу

П’ять міфів про засмагу

Ми багато років чули, що сонце є корисним для здоров’я, але останнім часом вчені все частіше говорять про шкоду ультрафіолетового випромінювання.

ІА Дивись.Info спростовує поширені помилки про засмагу

Міф 1. Засмага в солярії не призводить до раку шкіри

Неправда. Меланома – один з найнебезпечніших видів раку, при якому пухлина може виникнути не тільки на поверхні шкіри, але і в сітківці ока або слизових оболонках організму. Ракова пухлина утворюється, коли клітини шкірного пігменту меланіну – меланоцити – починають безконтрольно рости, ділитися, після чого вони поширюються по всьому організму і виявляються навіть в далеких куточках нашого тіла.

Багато хто впевнений, що таке «божевілля» меланоцитів ніяк не пов’язане з впливом ультрафіолетових променів в солярії. Але виявляється, що це не так. Девід Фішер, голова дослідницької програми меланоми в Гарвардській медичній школі, разом з колегами зробив огляд 19 досліджень про вплив засмаги на ризик виникнення раку шкіри і прийшов до невтішних висновків. Якщо ви загоряєте в солярії і вам менше 35 років, то ви збільшуєте шанси отримати рак шкіри на 75%. І так, той факт, що у вашій родині ніхто не хворів на рак шкіри, не означає, що ви захищені (це, до речі, ще один міф): більшість меланом – спорадичні, тобто вони з’являються випадково і пов’язані не з генами, а із зовнішнім впливом. І, як показує робота Фішера, їх поява – це в першу чергу вплив ультрафіолетових променів.

Міф 2. Щоб отримати вітамін D, обов’язково треба засмагати

Багато з нас засмагають тому, що впевнені: вони не отримують або недоотримують вітамін D. Цей міф багато в чому став таким популярним через те, що вітамін D – не зовсім вітамін: на відміну від інших вітамінів, він виробляється в організмі людини. Ультрафіолетове випромінювання цей процес запускає. Спочатку наша шкіра виробляє попередник вітаміну D – D3, який через печінку потрапляє в нирки, де і стає активною речовиною.

За словами лікарів, зв’язок між впливом сонця, ультрафіолетових променів і здоров’ям людини набагато складніше, ніж здається, а кількість вітаміну D в організмі залежить від багатьох факторів. Те, скільки насправді в організмі людини виявиться вітаміну D, залежить від часу доби, року, погодних умов, типу шкіри людини і навіть від того, де він знаходиться і чи є поблизу сніг, пісок, вода і інші відображають поверхні. Так що перебування на сонці – не гарантія, що ви отримаєте потрібну кількість вітаміну D. Набагато більш безпечно отримувати його з їжі.

Добова доза вітаміну D становить 15 мікрограмів (мкг). Щоб її отримувати, досить випити або з’їсти: дві склянки апельсинового фрешу, чотири склянки молока, кілька яєчних жовтків, порцію лосося або третину ложки риб’ячого жиру.

Міф 3. Засмага не впливає на роботу мозку

Виявилося, що засмага не тільки впливає на роботу мозку, але і здатна викликати залежність. Психіатри з’ясували, що відбувається з мозком у тих, хто любить засмагати і ходить в солярій протягом року для того, щоб підтримувати смаглявий тон шкіри. Виявилося, що мозок цих людей реагує на ультрафіолетове випромінювання так само, як якби вони вживали наркотики або їли солодке. При цьому активізуються ділянки мозку, які пов’язані з формуванням залежностей.

Міф 4. Засмага не впливає на появу зморшок

Маркетологи давно використовують образ моделей з бронзовою шкірою – він став символом краси і здоров’я. Ось тільки засмага і здорова шкіра – речі несумісні.

На цьому фото 69-річний чоловік. Протягом 28 років він був водієм вантажівки, і ніяк не захищав свою шкіру від впливу ультрафіолету, який проникав через скло автомобіля. В результаті у нього сталося потовщення верхніх шарів шкіри з лівого боку, а еластичні волокна зруйнувалися. Так що крім зморшок чоловік заробив дерматоуглеоз – пухлини шкіри, які виникають через вплив ультрафіолетових променів. Причому кожен третій таке новоутворення обертається базальноклітинним раком шкіри. Вчені, які досліджували цей випадок, радять використовувати сонцезахисні креми влітку навіть у тому випадку, якщо вам не доводиться щодня подовгу бувати на сонці.

Міф 5. Засмага – захист від шкідливої ​​дії сонця

Багато людей намагаються трохи засмагнути перед відпусткою, щоб таким чином захистити свою шкіру від шкідливої ​​сонячної дії. Нібито базовий загар може виконувати функції сонцезахисного крему. Насправді, сонце пошкоджує клітини незалежно від кольору шкіри. Просто у людей з темною шкірою в клітинах вже вироблено більше меланіну – він стає невеликим бар’єром між ультрафіолетовими променями і ДНК. Ультрафіолет провокує поломки в ДНК, але високий вміст меланіну цей процес трохи уповільнює. Що стосується людей зі світлою шкірою, під час засмаги їх клітини виробляють більше меланіну у відповідь на вплив сонця. Так чи інакше, загар – це ознака того, що шкіра вже пошкоджена, питання лише наскільки.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.