дивись.info

Вже нинішнього року долар в Україні може коштувати 29 гривень, – експерт

Вже нинішнього року долар в Україні може коштувати 29 гривень, – експерт

Дуже повільно, однак впевнено гривня в Україні продовжує знецінюватися. Чому національна валюта девальвує і які це несе ризики для економіки ІА Дивись.info запитала у Вадима Бардася, експерта European Analytical Centre.

– Які причини знецінення національної валюти?

– Зниження курсу національної валюти відбувається на очікуваннях посилення монетарної політики у США, коли для країн, що мають сировинну економіку та залежні від експортних доларів, посилюються макроекономічні ризики щодо зниження сировинної кон’юнктури та зростанні вартості рефінансування боргів. Тому спекулятивні інвестори, котрі вклали кошти в українські борги, отримавши до 17% річних, почали виводити капітали з України. Також на фоні подорожчання енергоносіїв (нафти та газу) і виходячи з високої енергомісткості українських підприємств дефіцит поточного рахунку платіжного балансу збільшився удвічі за результатами півріччя, що формує додатковий попит на валюту. Водночас приплив валюти за фінансовим рахунком скоротився на 30% через падіння притоку прямих іноземних інвестицій. Що стосується гривневої ліквідності, то НБУ здійснює її стабільне розширення через відсутність кредитування реального сектору економіки, коли комерційні банки просто вкладаються в урядові борги та цінні папери Нацбанку під 14-15% річних. В цілому, сума готівки в економіці та депозитів до запитання від початку року збільшилась на 70 млрд грн. або +12%.

– За нинішніх темпів девальвації гривні, яким буде курс національної валюти на кінець року?

– Ми очікуємо, що додаткові ризики зовнішньої торгівлі сповільнять зростання експорту товарів і послуг до 10% річних, а також збільшать боргові ризики для ринків, що розвиваються. А значить, надходження за фінансовим рахунком можуть зменшитися. Під впливом цих факторів курс долара в Україні може вирости до 29 грн, а в 2019 році – до 32 грн. І це якщо своєчасно погашати зовнішні зобов’язання і уникати чергового дефолту.

– Які можливі наслідки девальвації гривні?

– Девальвація гривні призведе до зниження купівельної спроможності національної валюти, котра і так сьогодні знаходиться на мінімальному рівні і становить 3 копійки від номіналу 1996 року. Насамперед зниження курсу гривні вплине на ціни на продукти харчування та пальне. За ними подорожчають промислові та імпорті товари: побутова техніка, товари для дому та саду і будівельні та інші витратні матеріали.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.