дивись.info

Супрун пояснила, чому в Україні потрібні клінічні випробування ліків

Супрун пояснила, чому в Україні потрібні клінічні випробування ліків
Фото: ілюстративне

Про клінічні випробування ліків є міф, що це щось страшне та загрозливе для людей, які беруть в них участь.

Як пояснила в.о міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Фейсбук, він частково навіяний недостатньою кількістю інформації, а частково — масовою культурою, на кшталт фантастичних фільмів про супергероїв, де люди після вживання невідомих речовин отримували надздібності або ж перетворювалися на чудовиська.

«Якщо коротко — дослідження допомагають пацієнтам із дуже складними захворюваннями отримати доступ до інноваційних ліків і повний медичний супровід за кошти фармвиробника, тобто абсолютно безкоштовно. Українським лікарям — отримати досвід роботи з найбільш сучасними світовими методами лікування.

В Україні завдяки клінічним дослідженням можна отримати безоплатну медичну допомогу в області онкології, психіатрії та неврології, гастроентерології, ревматології, кардіології, ендокринології та гематології. Загалом найбільше випробувань стосуються саме таких захворювань, які важко піддаються лікуванню, стають причиною інвалідності, або ж суттєво погіршують якість життя людини», – написала Уляна Супрун.

За словами міністра, така можливість — дуже цінна для пацієнтів з тяжкими хворобами, які не мають коштів на лікування або на ринку просто немає дієвих ліків саме для них.

“Наступне логічне запитання — а де гарантія того, що ці ліки допоможуть і не завдадуть шкоди здоров’ю?

Гарна новина в тому, що в Україні переважно випробовують ліки з уже підтвердженою дією. Це дослідження 3-ї фази, коли ліки випробувано на безпеку та дієвість — 64% усіх клінічних досліджень в Україні у 2017 році були саме такі. Їхньою задачею є уточнити дозування, порівняти ефективність з іншими препаратами, або визначити побічні ефекти. Шансів отримати користь від такого лікування набагато більше, аніж ризиків.

Звісно, є дослідження 1-ї та 2-ї фази, коли треба перевірити, чи безпечний препарат, чи зберігається він в організмі потрібний час, щоби почати діяти, чи може він запобігти захворюванню. В них беруть участь невеликі групи людей — здорових добровольців або пацієнтів з хворобами, які має лікувати препарат. Чи погоджуватися брати участь в дослідженні — завжди власне бажання людини”, – пояснює Супрун.

Вона також зазначила, що всього в Україні триває 502 активних клінічних випробування і щороку кількість збільшується. Понад три чверті клінічних випробувань, які схвалюють до проведення в Україні – це міжнародні дослідження препаратів, що одночасно проходять випробування у багатьох країнах світу.

Клінічні випробування проводяться по всій території України, проте найбільше досліджень триває у Києві, Харківські, Дніпропетровській та Львівській областях.

У Реєстрі клінічних випробувань лікарських засобів можна знайти інформацію про те, які випробування проводяться у вашому регіоні – https://clinicaltrials.dec.gov.ua/.

“Дуже важливо, щоб медичні працівники допомагали пацієнтам дізнатися про таку можливість лікування. Це допоможе врятувати більше життів”, – додала Супрун.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.