Покров Пресвятої Богородиці: історія, прикмети і традиції свята

1539255094-3024
Фото: відкриті джерела

14 жовтня православні українці відзначають Покрову пресвятої Богородиці. Це свято, як вважається, з'явилося понад тисячу років тому - в 910 році в Константинополі, і пов'язане з явищем Богородиці. Саме слово "покров" означає "покривало"

.

Яка його історія та які народні традиції супроводжують цей день – читайте у матеріалі 24 каналу.

День, коли усі просять про захист та мир у Діви Марії, – це Покрова 2018. Україна відзначає це велике свято державним вихідним та божественними літургіями у кожній церкві.

Покрова Пресвятої Богородиці – історія свята

Подія, що стала початком святкування Покрови, відбулася ще у далекому 910 році у місті Константинополь. Тоді Візантійська імперія потерпала від війни з сарацинами-мусульманами. Та у неділю, 14 жовтня, Константинополь був під облавою ворожих військ.

За переказами, всі віряни міста зібралися у Влахернському храмі на молитву. Під час молебню Андрій Юродивий побачив над людьми Пресвяту Богородицю, яка була осяяна небесним світлом та оточена ангелами. Богородиця помолилася за мир, зняла з себе покрову та накрила нею усіх людей у храмі. Це божественне чудо допомогло жителям Константинополя повірити у те, що Богородиця опікується світом та прагне миру. Згодом, візантійцям вдалося зняти облогу та перемогти сарацинів.

Саме з цієї божественної служби 14 жовтня у Візантії почали відзначати свято Покрови Пресвятої Богородиці. А вже у Х столітті Покрови почали святкувати і на Русі.

Традиції та прикмети на свято Покрова Пресвятої Богородиці 2018

Божественна святкова літургія у храмі – це не єдиний звичай, що потрібно виконати. За тисячу років існування в Україні з’явилося багато традицій пов’язаних з Покровою.

У народі Покрова Пресвятої Богородиці – це день закінчення господарських робіт та збору урожаю. В давнину саме з 14 жовтня починався зимовий період.

Та окрім господарських справ, важливим є свято Покрови Пресвятої Богородиці і для незаміжніх дівчат. Адже саме в цей день молодим жінкам потрібно молитися до Богородиці з проханнями про заміжжя. У народі кажуть: "Білий сніг землю вкриває, мене молоду заміж споряджає", "Свята мати, Покровонько, накрий мою голівоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою".

У цей день рано вранці самотнім жінкам, які мріють знайти свою половинку, потрібно взяти чистий аркуш паперу і докладно перерахувати на ній характеристики чоловіка своєї мрії. Внизу треба дописати "На все воля Божа", після чого відправитися до церкви на службу. Там біля ікони Богородиці ставили свічку.

Також в давні часи проводилися обряди на заміжжя, які може виконати кожна самотня жінка. Для цього потрібно налити воду в скляний келих або склянку і прочитати над нею весільну молитву, після чого цією водою вмитися, і, якщо є сорочка коханого чоловіка, витертися нею.

Також час від Покрови вважався найсприятливішим і для одруження. З давніх років до сьогодні, більша кількість весіль припадає саме на період після свята.

Напередодні Покрови молоді сільські жінки спалювали у клуні свої старі солом'яні ліжки. Баби спалювали зношені за літо постоли. Дітлахів обливали перед Покровою водою крізь решето, на порозі хати. Це робилося в оберігання від зимової застуди.

З Покривом, також як і з Воздвиженням, пов'язували з повір'ям про тварин: «На Покрову ховаються всі гади - вужі».

Жителі Волині вважали, що на Покрову змії, на чолі з головним вужем, залазять на ліщину, щоб в останній раз перед зимівлею поглянути на небо. Вважали, що з цього дня борсуки йдуть у нори. У Покров день відбувалися останні обряди похорону, або вигнання мух.

Існувало повір'я, що домовик забирає весь хліб у того, хто молотить в це свято. У селах, де на цей день варять пиво, селяни ставлять відро пива в тік і залишають його там кілька днів.

Покрова 2018 – це час сімейних відвідин та спільного застілля. На Покрови потрібно звести до мінімуму домашні та робочі справи та провести цей день спокійно у родинному колі.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: