Монетизація субсидій: як це працюватиме на Львівщині

1476169358-1661

З нового року уряд запровадив механізм монетизації субсидій. Наразі зміни торкнуться невеликої кількості людей – тих, хто звертається за допомогою вперше.

Основна частина субсидіантів отримуватимуть допомогу по-новому вже у наступному опалювальному сезоні. Тим часом через зміни, які запровадив кабмін у правилах призначення субсидій, кількість отримувачів різко зменшилася.

Вдвічі менше

Порівняно з минулим опалювальним сезоном кількість субсидіантів зменшилася більше ніж удвічі. Якщо під час опалювального періоду 2017-2018 рр. субсидію на Львівщині отримували майже 460 тисяч сімей, то зараз їхня кількість становить близько 200 тисяч. Причина у змінах механізму призначення допомоги, які були запроваджені з 1 травня 2018 року. Зокрема, обов’язковою умовою призначення субсидій є працевлаштування особи та отримання нею доходів.

«Підтримка з боку держави стала більш соціально адресною, вона дозволила отримати субсидії саме тим сім’ям, які реально їх потребують», - каже директорка департаменту соціального захисту населення ЛОДА Наталія Кузяк.

Водночас, є певні виключення, які дозволяють людині не отримувати доходів і мати право на субсидії за рішенням комісій, які створені на місцях при райдержадміністраціях чи виконкомах міських рад.

«Мова йде про безробітних мешканців сільської місцевості або осіб, які перебувають на обліку в центрах зайнятості. Також, якщо перебування осіб закордоном є легальним, підтверджується певними документами (навчання, лікування, офіційне працевлаштування), в результаті чого особа сплачує єдиний соціальний внесок, то це теж не є підставою для відмови у субсидії», – пояснює Наталія Кузяк.

Крім цього, якщо раніше для призначення субсидії враховувалася житлова площа і були певні обмеження, то на сьогоднішній день вони застосовуються лише до опалювальної площі приміщення - 120 м кв – для квартир, 200 м кв – для житлових будинків.

Також, якщо член домогосподарства не має доходів і перебуває в складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- або наркозалежні, онкохворі, то при наявності довідки від лікаря або висновку лікарської комісії субсидію може призначити комісія при районній адміністрації.

Гроші на рахунок

Перший етап монетизації субсидій стартував з 1 січня. Наразі зміни стосуються лише сімей, які звертаються за субсидією вперше.

«Станом на сьогодні таких звернень є небагато, близько 50», – каже Наталія Кузяк.

З травня монетизацію запровадять для тих, хто отримує субсидію в літній період, за словами Наталії Кузяк, таких сімей є небагато. І з 1 жовтня монетизація запрацює уже для всіх отримувачів допомоги. Ті, хто зумів зекономити і не використав всіх коштів наданих державою, зможуть після завершення опалювального сезону отримати решту готівки і використати на свої потреби.

«Кошти надходитимуть сім’ям безпосередньо на рахунок, відкритий в «Ощадбанку». І вже з цього рахунку «Ощадбанк» буде перераховувати їх відповідним надавачам послуг. Наприклад, якщо загальна вартість комунальних послуг у домогосподарстві складає 2000 грн, а субсидія – 1500 грн, то цих 1500 грн перераховуватиме «Ощадбанк». На мобільний телефон у вигляді sms-повідомлення приходитиме інформація про те, скільки коштів залишилося до сплати. Відповідно, особа йде в будь-яке відділення банку і додає ще 500 грн», – пояснює Наталія Кузяк.

«Для мешканців фактично ситуація не змінюється. Єдине, що з 1 травня всім без виключення отримувачам субсидій треба буде написати нову заяву і декларацію для призначення субсидії вже по-новому. Ті мешканці, які звертаються зараз, так само подають заяву та декларацію, для них вже розпочнеться новий етап цієї монетизації. Їм не потрібно йти в банк відкривати рахунок, вони приходять в орган соцзахисту і подають заяву, решта – робота органів соцзахисту, «Ощадбанку», Мінсоцполітики», – додає начальник відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог ЛОДА Василь Гельбич.

Краще не махлювати

При цьому у ЛОДА застерігають мешканців від подання неправдивої інформації.

«Здійнюється постійна перевірка призначених субсидій. Якщо мешканці думають, що їм щось вдасться приховати перебуваючи за кордоном, чи якусь покупку на більше як 50 тис.грн, чи якусь спадщину, то рано чи пізно та інформація стане наявною і їм доведеться ці кошти повернути», – каже Наталія Кузяк.

Так, за 11 місяців 2018 року було здійснено понад 42 тисячі перевірок внаслідок яких було виявлено незаконно призначених субсидій на 8 мільйонів гривень.

«Це майже 2 тисячі сімей. Значна частина, це понад 6,5 млн, вже є повернені мешканцями», - каже Наталія Кузяк.

За її словами, при виявленні таких випадків, сім’ям надається можливість повертати борг поступово. Якщо ж мешканці взагалі відмовляються повертати субсидії, то єдиним механізмом залишається суд.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: