Найдавніші міста на планеті, в яких все ще живуть люди (фото)

2_33 (1)
Фото: відкриті джерела

Першим містом в історії в даний час вважається Еріду, засноване в Шумері приблизно в 5400 році до н. е. Сьогодні це тільки археологічна зона на півдні Іраку - жителі покинули Еріду приблизно в VI столітті до н. е. 

Першим містом в історії в даний час вважається Еріду, засноване в Шумері приблизно в 5400 році до н. е. Сьогодні це тільки археологічна зона на півдні Іраку - жителі покинули Еріду приблизно в VI столітті до н. е.

Але в деяких древніх містах люди живуть до сих пір, і ви можете в них побувати. Про це інформує Цікавий світ.

Найдавніші міста Європи

Найдавнішим і як і раніше населеним містом Європи називають грецький Аргос.

Похожее Ð¸Ð·Ð¾Ð±Ñ€Ð°Ð¶ÐµÐ½Ð¸ÐµВін лежить в центрі найсухішої ​​долини країни на півострові Пелопоннес. Перші поселення з'явилися тут ще в 6-5-му тисячолітті до н. е., і з тих пір, тобто на протязі ось вже 7000 років, місто, то стискаючись до розмірів села, то розростаючись до міста масштабу райцентру (зараз в ньому живе близько 23 тисяч чоловік), потрапляє в літописи, епос, трагедії. (Пам'ятаєте царство аргивян, яке очолював герой Іліади Агамемнон, убитий після повернення з Трої власною дружиною і її коханцем? Так ось, правив він як раз тут.)

Афіни.

Похожее изображение

З Аргосом змагається (але, за наявними археологічними даними, все-таки програє) грецька столиця - Афіни. Це місто заснували приблизно на тисячу років пізніше Аргоса (хоча перші сліди людей в цьому районі відносяться до 11-го тисячоліття до н. е.), А до 1400 р до н. е. Афіни стали найважливішим поселенням в регіоні.

У нинішній континентальної Греції і на належних їй островах знайдеться ще чимало претендентів на місце в десятці найстаріших міст Європи, але якщо для різноманітності ми подивимося на інші ділянки карти континенту, то виявимо на ньому також болгарський Пловдів, заснований фракійцями в 479 році до н. е., і грузинський Кутаїсі, що з'явився десь між VI і IV століттями до н. е.

Пловдів.

Пловдив Болгария

Пловдів - європейське місто, розташоване на території сучасної Болгарії. Це другий за величиною місто в країні, є найбільшим культурно-економічним центром. Перша згадка про нього відноситься приблизно до четвертого тисячоліття до нашої ери, був в античності найважливішим опорним пунктом римлян, що привело його до процвітання. У місті безліч визначних пам'яток, які не можуть не зацікавити туриста: античний театр, руїни древніх фортець і замків.

Найдавніші міста Азії

Дамаск.

Дамаск Сирия

Дамаск - друге за величиною місто в Сирії. Перша згадка про це поселення відноситься до дві тисячі п'ятисот році до нашої ери, перші жителі, як вважають вчені, з'явилися на шість - вісім тисяч років раніше. У наші дні місто має велике культурно-економічне значення, в ньому проживає понад півтора мільйона людей, основною конфесійний склад яких - християни і мусульмани.

Невисокі коливання температур в міжсезоння привели до того, що відмінно збереглися пам'ятки старовини: відомі стародавні стіни і ворота, старовинні церкви і мечеті. Туристу завжди є на що подивитися в цьому незвичайному місті, від якого віє старовиною.

Крім згаданих вище міст Близького Сходу, в Азії є ще кілька претендентів на звання найдавніших. Так, на території нинішнього Іраку знаходяться Ербіль і Кіркук - месопотамські поселення, засновані в 3-му тисячолітті до н. е.

Похожее изображение

Фортеця Кіркук

Приблизно тоді ж з'явилося (і прославилося під ім'ям Арсак) передмістя Тегерана Рей. Його населення зараз становить майже чверть мільйона чоловік, і з Тегерана туди ходить метро.

Якщо ж звернути свій погляд на інші частини найбільшого континенту планети, ми виявимо індійський Варанасі, заснований близько 1800 року до н. е.

Похожее изображение

Варанасі

Афганський Балх - колись один з найбільших міст старовини, центр багатющої родючої Бактриї. За часів розквіту Великого шовкового шляху в Балх жило одночасно близько мільйона чоловік. Зараз, правда, тут залишилося всього близько 80 тисяч жителів.

Місто Лоян.

Похожее изображение

Неправильно було б не згадати тут і одну з чотирьох великих стародавніх столиць Китаю - місто Лоян, що стоїть в західній частині Китаю там, де річка Лохе впадає в Хуанхе. Перші поселення, згідно з літописом, тут з'явилися в 2070 році до н. е., а через приблизно 500 років було побудовано перше місто. В наші дні Лоян вважається колискою китайської цивілізації.

Найдавніші міста Африки

Луксор.

Луксор

Луксор

Найдавніше з існуючих досі міст Африки не зовсім африканське - швидше воно близькосхідне. Йдеться про Луксор, в давнину відоме як єгипетські Фіви (не плутати з грецькими). Він був заснований ще в 3-му тисячолітті до н. е., а близько 1550 року до н. е. став столицею всього Єгипту, якою і залишався протягом наступних п'яти століть. В епоху Птолемеїв Фіви піддалися руйнуванню. І хоча місто перетворилося на два села (Луксор і Карнак), життя в ньому не затихло. І сьогодні тут налічується майже півмільйона жителів, не враховуючи численних туристів, які приїжджають з усього світу побачити знаменитий храмовий комплекс Рамзеса.

Тріполі.

Картинки по запросу Триполі

Відносно недалеко (в масштабі континенту, звичайно), на північний захід від Фів, знаходиться Тріполі, заснований в VII столітті до н. е. фінікійцями. Століттями він переходив з рук в руки (ним по черзі володіли римляни, вандали, іспанці, пірати, турки, італійці, англійці та, нарешті, Лівійська республіка) і сьогодні є містом-мільйонером і столицею Лівії.

Найдревнішим містом Африки на південь від екватора є розташований на території Нігерії Іфе, заснований в IV столітті до н. е. Іфе став одним з найважливіших осередків давньої цивілізації в Західній Африці. Народ йоруба вважає його своєю прабатьківщиною.

Найдавніші міста Північної і Центральної Америка

Народи, що населяли Північноамериканський континент, не будували міст - принаймі ніяких свідчень цьому немає - аж до часу максимального розквіту культури народів пуебло, який припав приблизно на рубіж 1-го і 2-го тисячоліть н. е. Пуебло створювали населені пункти - скоріше дуже великі села, ніж міста в звичному європейцям розумінні, - в основному на території нинішніх штатів Арізона і Нью-Мексико.

Таос-Пуебло.

Картинки по запросу Таос-Пуебло сша

Таос-Пуебло

Саме там знаходиться найстаріше поселення на території США - село Орайбе, заселене приблизно з 1100 р. е. Подивитися ж на те, як, ймовірно, виглядали ці поселення, можна в селі Таос-Пуебло в штаті Нью-Мексико на території індіанської резервації. Збережений там комплекс будівель, включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, був зведений між 1000 і 1450 роками н. е.

А ось в Центральній Америці міста почали будувати набагато раніше. Найдавнішим з раніше населених є Чолула. Перші сліди перебування людини там з'явилися ще 12 000 років тому, селище - до II століття до н. е., а велике місто і важливий регіональний центр - в VI-VII ст. н. е.

Картинки по запросу Чолула

Чолула

Ймовірно, в цей час була побудована і Велика піраміда - найбільша споруда такого роду не тільки в регіоні, а й в усьому світі. Її основу являє собою квадрат розміром 400 на 400 метрів, що майже вдвічі більше Великої піраміди в Гізі. Висота піраміди - 55 метрів (втричі нижча за ту, що в Гізі), і сьогодні вона виглядає як порослий деревами пагорб, а на її вершині з XVI століття стоїть католицька церква, побудована незабаром після появи в цьому районі іспанського поселення Пуебла, який перетворився на місто з населенням в півмільйона чоловік.

Перше європейське поселення в Північній і Центральній Америці і в цілому в Новому світі - Санто-Домінго, столиця і найбільше місто Домініканської Республіки, що займає східну частину острова Гаїті. Місто заснував Бартоломео Колумб через чотири роки після того, як його старший брат Христофор відкрив острів під час свого першого плавання до континенту.

Найдавніші міста Південної Америки

Куско.

Куско

Куско

Найстаршим з існуючих понині міст в Південній Америці можна вважати, мабуть, перуанський Куско, заснований як столиця імперії інків приблизно в 1100 році н. е. першим Інкой Манко Капак. Правда, люди жили в цьому районі задовго до цього, але великих поселень не будували, а безпосередньо перед заснуванням міста були і зовсім знищені інками - щоб нічого не заважало зведення Куско.

Кумана.

Похожее изображение

Найстаршим ж поселенням континенту, заснованим з нуля європейцями, є венесуельське місто Кумана, що стоїть на узбережжі Карибського моря в гирлі річки Манзанарес з 1515 року, коли туди прибула експедиція ченців-францисканців. Місто пережило і численні напади індіанців, і землетруси, і громадянські конфлікти, а сьогодні є домом для більш ніж 400 тисяч осіб.

Найдавніші міста Австралії та Океанії

Сідней.

Картинки по запросу сідней

Корінні народи Австралії і Океанії не будували міст і вели досить примітивний спосіб життя (особливо ті, що розселилися по Австралійському континенті). Європейці вперше висадилися в Австралії в 1606 році. Це були голландські дослідники під керівництвом Віллема Янсзона. Втім, перше поселення на Зеленому континенті заснували британці тільки в кінці XVIII століття - в 1788 році сюди прийшли перші британські кораблі з ув'язненими, і Сідней став першим містом континенту. При цьому археологічні знахідки дозволяють припустити, що перші люди з'явилися в Австралії ще за 30 000 років до цього.

Перше європейське поселення в Новій Зеландії - село Керікері в 80 кілометрах на північ від найбільшого міста країни Окленда. Керікері була заснована через 26 років після Сіднея як місіонерська станція і в наші дні це село з населенням близько 6 тисяч осіб. Тут, між іншим, був вирощений перший в Новій Зеландії виноград.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: