дивись.info

Відійшла у вічність діячка ОУН Марія Макогон-Дужа (фото)

Відійшла у вічність діячка ОУН Марія Макогон-Дужа (фото)

13 квітня 2019 року відійшла від нас славної пам’яті Марія Макогон-Дужа. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook дослідник українського визвольного руху Микола Посівнич.

Народилася 2 лютого 1925 р. у с. Речичани Городоцького р-ну Львівської обл. У 1928 р. переїхала з батьками Теодором і Оксаною до м. Львова. Навчалась у львівській початковій школі ім. М. Шашкевича. У 1937 р. вступила до гімназії Рідна школа Іванни та Іллі Кокорудзів, належала до організації «Сокіл-Батько».

З 1942 р. – член Юнацтва ОУН. У 1944 р. одружилася з хорунжим СБ і надрайоновим референтом СБ ОУН Радехівщини Володимиром Панасом – «Срібним», який загинув у Збройному підпіллі ОУН в 1953 р.

Заарештована органами МВД 2.11.1948 р. Перебувала у слідчій тюрмі на Лонцького у Львові. Відповідно до рішення комісії Особливої наради (ОСО «особоє совєщаниє») при МГБ СССР від 08.06.1949 засуджена за ст. 54-1»а» КК УРСР (зрада Батьківщини) та ст. 54-11 (участь у контрреволюційній організації) до 10 років позбавлення волі.

Відбувала покарання в таборах ГУЛАГу на Колимі. Працювала на лісоповалі, де умови утримання і праці були надважкими. «Просила тоді Бога, щоби впасти і щось собі зламати», – пригадувала Марія Дужа. Звільнена у 1956 р. і не отримавши прописки у Львові, у 1957-64 рр. проживала у Воркуті (Комі АРСР).

У 1964 р. повернулась до Львова, де в 1965 р. одружилася з колишнім політв’язнем, членом Проводу ОУН Петром Дужим. В 1966 р. закінчила навчання при Центральному статистичному управлінні за спеціальністю бухгалтерський облік.

Виховала двох доньок – Лесю і Мирославу, тішилася появою на світ 5 внуків та 8 правнуків. Була активною громадською діячкою, членкинею Всеукраїнського Братства ветеранів ОУН-УПА і Товариства політв’язнів.

Чин похорону відбудеться на Личаківському цвинтарі на полі Почесних поховань 16 квітня.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.